Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MWL
|

Prezydent ledwo podpisał Polski Ład, posłowie już planują nowelizację. Składka zdrowotna wymaga pilnych napraw

317
Podziel się:

We wtorek prezydent podpisał Polski Ład, a na wczorajszy wieczór posłowie zaplanowali już głosowanie nad poprawkami do niego - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Dodaje, że parlamentarzyści nie mogli postąpić inaczej, bo reforma podatkowa zawiera ewidentną lukę, którą trzeba załatać. Inaczej objęci nowymi zwolnieniami z PIT w ogóle nie płaciliby składki zdrowotnej.

Prezydent ledwo podpisał Polski Ład, posłowie już planują nowelizację. Składka zdrowotna wymaga pilnych napraw
Polski Ład w części podatkowej jeszcze nie wszedł w życie, a już wymaga poprawek. (PAP, ©Panama - stock.adobe.com)

"Jednak nawet po tej poprawce w ustawie zdrowotnej pozostanie wciąż wiele błędów i nieścisłości. Można odnieść wrażenie, że to najgorzej skonstruowana nowelizacja w ramach całego Polskiego Ładu" - czytamy dalej w artykule.

Przykład? Zwolnieni z PIT będą płacić składkę zdrowotną do wysokości hipotetycznej zaliczki na PIT obliczonej zgodnie z przepisami obowiązującymi na 31 grudnia 2021 r. "O ile w przyszłym roku będzie to może jeszcze wykonalne, o tyle trudno sobie wyobrazić, by ktoś pamiętał za cztery lata, jak był liczony PIT w 2021 r." - pisze "DGP".

Zobacz także: Polski Ład dobije krajowe firmy? "Bardzo zły moment na wprowadzanie takich zmian"

Polski Ład. Reforma podatkowa pełna błędów i luk. Pilnie potrzebna nowelizacja

W ramach Polskiego Ładu podatnicy objęci liniową stawką 19-proc. podatku PIT zapłacić mają w chudych miesiącach 2022 r. składkę zdrowotną od minimalnego wynagrodzenia z... 1 stycznia 2023 r. "Rodzi się pytanie, czy w ogóle ją odprowadzą, skoro w 2022 r. nie będzie jeszcze znane wynagrodzenie z 1 stycznia 2023 r.?", pyta dalej retorycznie dziennik.

Kolejny przykład to uproszczenie dla przedsiębiorców w wyliczaniu składki zdrowotnej. Jak czytamy w gazecie, ten kto się na nie skusi, może tego srodze żałować. "Uproszczenie ma bowiem polegać na opłacaniu składki od przychodów, a nie od dochodu, czyli bez uwzględnienia kosztów, które z reguły są znaczącą pozycją w firmowym budżecie" - ostrzega "DGP".

Prezydent podpisał podatkową część Polskiego Ładu we wtorek. Radca prawny Michał Pankiewicz w rozmowie z dziennikiem komentuje:

Trudno oprzeć się wrażeniu, że przepisy były przygotowywane w pośpiechu, co przełożyło się na niską jakość legislacyjną. W takim otoczeniu zwiększa się pole dla arbitralnych decyzji ZUS przy jednoczesnym wzroście ryzyka prawnego po stronie obywateli.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(317)
Toja
2 lata temu
Polski Nieład
Jan Bez Ziemi
2 lata temu
Wczoraj Radni przegłosowali podwyżkę dla Prezydenta Lublina o 75%. Jest On członkiem PO. Wnioski wyciągnijcie sami
xyz
2 lata temu
Taaaak. Zrobili ustawę do dudy ...
Będzie lepiej
2 lata temu
Dzięki zdecydowanie wyższej składce zdrowotnej, rząd udoskonali system lekarskich porad telefonicznych, dodając do nich imotikony. Na podstawie wysłanych przez pacjenta, lekarz postawi diagnozę i wypisze receptę.
kwakwa
2 lata temu
Geniusz prawniczy niejaki Duda nie miał zastrzeżeń i podpisał w ciemno, dać mu profesurę w ciemno.
...
Następna strona