Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Przedsiębiorcy mają dylemat. Muszą wybrać: niższe składki, czy wyższy podatek

8
Podziel się:

Przedsiębiorcy mogą wrócić na mały ZUS plus. Zapłacą mniej na ubezpieczenia społeczne, ale wyjdzie im wyższy PIT - informuje "Rzeczypospolita".

Przedsiębiorcy mają dylemat. Muszą wybrać: niższe składki, czy wyższy podatek
Osoby korzystające z małego ZUS plus mogą opłacać niższe składki na ubezpieczenia społeczne przez dodatkowe 12 miesięcy (Adobe Stock)

Od 1 sierpnia okres korzystania z małego ZUS plus został wydłużony o rok dla uprawnionych do tego przedsiębiorców.

Mały ZUS plus oznacza wyższy PIT

Mały ZUS plus to możliwość opłacania nawet cztery razy niższych składek na ubezpieczenia społeczne niż na zasadach ogólnych. Warunkiem skorzystania z ulgi jest, aby przychód przedsiębiorcy w poprzednim roku nie przekroczył 120 tys. zł. Stosujący ulgę przedsiębiorca oblicza składki od połowy swojego przeciętnego miesięcznego dochodu w poprzednim roku. Ulga nie dotyczy składki zdrowotnej ani na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rząd zmienia budżet. Ekonomistka zwraca uwagę na kwotę 18 mld zł. "PiS o tym nie mówi"

"Rzeczpospolita" przypomina jednak, że zmniejszenie tych kwot oznacza wyższy dochód z działalności i większy podatek.

Dziennik informuje, że od dochodu na potrzeby małego ZUS plus przedsiębiorcy nie odliczą żadnych ulg, które wykazywane są dla celów PIT.

"Przedsiębiorca, który w ubiegłym roku zaliczał składki na ubezpieczenia społeczne do podatkowych kosztów, musi je doliczyć do dochodu wykazywanego na potrzeby małego ZUS plus" - informuje dziennik.

Mały ZUS plus. Najważniejsze zasady

- Mały ZUS plus cieszy się zainteresowaniem wśród przedsiębiorców, którzy pytają o szczegóły. Według szacunków Zakładu z wprowadzanego rozwiązania może skorzystać w tym roku 66 tys. przedsiębiorców, a także 142 tys. osób w 2024 r. i 105 tys. osób z 2025 r. - poinformował Grzegorz Dyjak z Centrali ZUS.

ZUS wyjaśnia, że jeśli komuś ulga wyczerpała się np. na początku roku, ma czas na ponowne zgłoszenie się do niej do 31 grudnia br. W zgłoszeniu przedsiębiorca może wskazać miesiąc powrotu do ulgi, jednak nie wcześniej niż od początku następnego miesiąca w stosunku do daty dokonania zgłoszenia.

Z kolei ci, którzy aktualnie korzystają lub do końca roku zaczną korzystać z ulgi, nie będą musieli się z niej wyrejestrowywać po 36 lecz dopiero po 48 miesiącach.Jeśli takie osoby przerejestrują się w ZUS jako osoby ubezpieczone z kodem ubezpieczenia odpowiadającym małemu ZUS plus, maksymalny okres preferencji będzie dla nich liczony jako 48 miesięcy z kolejnych 72 miesięcy. W praktyce będzie to równoznaczne z możliwością korzystania z ulgi przez dodatkowe 12 miesięcy.

ZUS zaznacza, że korzystanie z ulgi jest dobrowolne. Przedsiębiorca może wybrać, czy chce opłacać niższe składki i przeznaczać zaoszczędzone pieniądze na inne cele, czy też wybrać wyższe składki, mając na uwadze, że w zamian za to może liczyć na wyższe zasiłek czy rentę, a w przyszłości emeryturę

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
Aaaa
miesiąc temu
A przedsiebiorca ma skarbiec jak Mackwacz z niczego będzie do wszystkiego dokładał to jest system Rządu na nieudolnosc
Sonia
miesiąc temu
Wybór nie stanowi dla mnie aż tak dużej różnicy, bo pracuje jako asystentka stomatologiczna, więc mam dobrą wypłatę. Kilka lat temu postanowiłam się przebranżowić i zdobyłam wiedzę w Studium Pracowników Medycznych i Społecznych. Bardzo się cieszę, że wtedy się odważyłam na zmianę zawodu.
robol;bezrobo...
miesiąc temu
im więcej płacą pracownikom inwestują i dają większe socjale powinni płacić niższe podatki w ten sposób za 2 lata pensja jak za Odrą
niestety
miesiąc temu
Życie w Polsce to masochizm. Każdy dzień o tym nam przypomina.
Wirgiliusz
miesiąc temu
To chyba taniej wyjdzie przejść na 800 +.