Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Rewolucja podatkowa. Prezes ZUS: skorzystają 3 mln emerytów

78
Podziel się:

- Dzięki reformie osoby mające kilka źródeł dochodu nie tylko odzyskają nadpłacony w ciągu roku podatek, ale i w większości finalnie zapłacą go mniej w skali roku - mówi w "Dzienniku Gazecie Prawnej" prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Dodała, że na reformie podatkowej, która weszła w życie 1 lipca br., skorzysta ok. 3,1 mln emerytów i rencistów.

Rewolucja podatkowa. Prezes ZUS: skorzystają 3 mln emerytów
1 lipca weszła w życie ustawa, która obniża stawkę PIT z 17 proc. do 12 proc. Na reformie podatkowej, skorzysta ok. 3,1 mln emerytów i rencistów (East News, Bartosz Krupa)

Według niej osoby te zapłacą niższy podatek za 2022 r., niż gdyby mieli rozliczać się na zasadach obowiązujących do czerwca, czy na zasadach z ubiegłego roku.

- Jest to zasługa przede wszystkim obniżenia stawki podatku dochodowego od osób fizycznych w pierwszym przedziale skali podatkowej z 17 do 12 proc. Zmiana ta dotyczy przychodów uzyskanych od początku tego roku - powiedziała prezes ZUS.

Nowe zasady opodatkowania rent

Pytana, co z pozostałymi emerytami i rencistami, Uścińska zaznaczyła, że w wyniku zmian większość z nich zupełnie przestała płacić podatek.

- Przypomnę, że zyskało wówczas ok. 94 proc. emerytów i 98 proc. rencistów. Ze świadczeń w wysokości 2,5 tys. zł brutto w ogóle nie odprowadza się zaliczki na podatek. Kwota wolna od podatku w rozliczeniu rocznym to 30 tys. zł - informuje prof. Gertruda Uścińska.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: PiS walczy o elektorat. Prof. Sowiński: Emeryci są zdyscyplinowanymi wyborcami

Mówiła także o wprowadzeniu od 1 lipca nowych zasad opodatkowania rent rodzinnych i PIT dla seniora.

- Około 13 proc. rent rodzinnych wypłacamy dzieciom po zmarłym rodzicu. W wielu przypadkach dzieci są jeszcze osobami małoletnimi. Dotychczas dochody z renty rodzinnej dziecka były doliczane do dochodu rodzica. Teraz będą rozliczane odrębnie. Dzięki temu zarówno małoletnie dziecko jak i rodzic będą mogli skorzystać, każde odrębnie, z kwoty wolnej od podatku do wysokości 30 tys. zł - informuje prezes ZUS.

Rewolucja podatkowa zmienia wysokość emerytur i pensji

1 lipca weszła w życie ustawa, która obniża stawkę PIT z 17 proc. do 12 proc. Na zmianach, które są poprawkami do Polskiego Ładu, skorzystali nie tylko pracujący, ale także emeryci. Dla większości seniorów będą one neutralne, dla części oznaczają podwyżkę świadczenia. Z obliczeń ZUS wynika, że emerytury i renty osób zyskujących mieszczą się w granicach 2,5-16 tys. zł.

Zmiany stawek PIT mocno wpłynęly na wynagrodzenia Polaków. Eksperci Grant Thornton wyliczyli, że największą korzyść w stosunku do obowiązujących dotychczas zasad osiągnęły osoby, których roczne dochody zbliżają się lub przekroczą próg 120 tys. zł. Wtedy cały dochód mieszczący się w tym progu jest opodatkowany według stawki 12 proc., a więc niższej o 5 pkt proc.

Przy niezmienionej wysokości kwoty wolnej od podatku w wysokości 30 tys. zł maksymalna korzyść z obniżonej stawki PIT to w skali roku 4,5 tys. zł. Osoby o przychodach z pracy 12,5 tys. zł miesięcznie zyskali na zmianach 4,5 tys. zł w skali roku. Dla osób, dla których wartość ulgi dla klasy średniej byłaby największa – a więc z miesięcznymi dochodami 8,5 tys. zł – korzyść w skali roku kształtuje się poniżej 500 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(78)
Gaja
2 lata temu
Gagsterzy z PO twierdza,ze ekwryci napedzaja inflacje,a emeryci pomagaja ile moga swoim dzieciom,ktorych raty kredytow na zakup mieszkania,rosna w zastraszajacym tempie.Emeryci cukier tez kupowali swoim pracującym dzieciom i wnukom.Zaden emeryt cukru nie używa w nadmiarze
mysz18
2 lata temu
Kobieta nigdy nie pracująca na rentę rodzinną może przejść już w wieku 50 lat. Kobieta która pracowała 35 lat i urodziła troje dzieci jest ograbiona bo kradnie się jej cały wypracowany kapitał emerytalny po przejściu na rentę rodzinną. Za trud pracy i wychowawczy rząd wraz z ZUS kopem w tyłek wrzuca takie osoby do wora leniwców kradnąc ile się da zamiast dołożyć to jeszcze z renty rodzinnej zabiorą takiej osobie dodatkowo 15%.Złodziejstwo na ludziach pracy ma się dobrze.
Roki
2 lata temu
Skorzystają politycy zasilkowcy i wszyscy inni żyjący na koszt pracujących w tym kraju
pslem
2 lata temu
dlaczego wyborca pisu umie liczyć a wyborca po już nie
eb65
2 lata temu
Jak wynikało z wyliczeń, publikowanych w internecie moja emerytura od 1 lipca miała wzrosnąć o 275 zł. Niestety otrzymałam 42 zł. więcej w porównaniu do czerwca. Z publikacji MF wynika, że po złożeniu PIT za 2022 rok dostanę zwrot nadpłaty podatku. Zastanawiam się jak to jest możliwe, że bez mojej zgody ktoś polecił wstrzymać wypłatę części mojej emerytury ? Gdyby poprosił, to może zgodziłabym się.
...
Następna strona