Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Rozliczenie PIT za 2022 rok. Zostało niewiele czasu

2
Podziel się:

To już ostatnie dni na złożenie zeznania podatkowego za 2022 rok. Zeznanie podatkowe trzeba złożyć do 2 maja. Można to zrobić przez usługę Twój e-PIT, system e-Deklaracje lub w formie papierowej.

Rozliczenie PIT za 2022 rok. Zostało niewiele czasu
Zeznanie podatkowe za 2022 r. trzeba złożyć do 2 maja (East News, MACIEJ GOCLON)

Do wtorku, 2 maja 2023 r. trzeba rozliczyć się z urzędem skarbowym z dochodów osiągniętych w ubiegłym roku. Dla większości dorosłych Polaków oznacza to konieczność złożenia formularza PIT-37.

- Ponad 6,5 mln deklaracji złożonych za pomocą Twój e-PIT pokazuje, że nasza usługa zyskała powszechną popularność i sympatię podatników. Zeznania można też złożyć przez system e-Deklaracje lub w formie papierowej ale warto pamiętać, że Twój e-PIT to najszybszy i najprostszy sposób na rozliczenie z urzędem skarbowym i szybki zwrot podatku - zapewnia wiceminister finansów i szef Krajowej Administracji Skarbowej Bartosz Zbaraszczuk.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Podatki uderzają w kieszenie Polaków. Tadeusz Cymański: słabością państwa jest nierównomierna poprawa sytuacji

Twój e-PIT. Jak złożyć zeznanie

Dostęp do usługi możliwy jest wyłącznie przez e-Urząd Skarbowy, na stronie podatki.gov.pl.

Żeby sprawdzić swój PIT za 2022 r., trzeba zalogować się do e-Urzędu Skarbowego (e-US) za pomocą Profilu Zaufanego, e-Dowodem lub poprzez bankowość elektroniczną i aplikację mObywatel. Dodatkowo do usługi można zalogować się także danymi podatkowymi. Wystarczy podać:

PESEL (albo NIP i datę urodzenia),

kwotę przychodu z rozliczenia za 2021 r.

kwotę przychodu z jednej z informacji od płatników za 2022 r. (np. z PIT-11 od pracodawcy), którą trzeba potwierdzić kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z rozliczenia na 2021 r.

PIT 2023. Ulgi i 1,5 proc. na OPP

Jak informuje Ministerstwo Finansów, podatnicy mogą do 2 maja uzupełnić zeznanie przygotowane dla nich przez KAS i uwzględnić przysługujące im odliczenia np. darowizny, ulgi rehabilitacyjnej, ulgi na internet, ulgi termomodernizacyjnej, ulgi na dziecko, ulgi na zabytki, czy dla inwestujących w ASI.

Przez Twój e-PIT można też zadeklarować przekazanie 1,5 proc. swojego podatku dla dowolnie wybranej Organizacji Pożytku Publicznego. Domyślnie system zakłada przekazanie darowizny na tę samą organizację, którą wspomogliśmy w ubiegłym roku. Można oczywiście zmienić, wpisując numer KRS wybranej OPP.

PIT za 2022 rok. Terminy

Osoby rozliczające PIT za 2022 rok za pomocą usługi Twój e-PIT mogą liczyć na szybszy zwrot podatku. Pieniądze otrzymają maksymalnie w ciągu 45 dni od złożenia deklaracji. Dzięki automatyzacji zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych za pomocą tej usługi trafiają na konta podatników średnio w ciągu 12 dni, ale zdarza się, że podatnik dostaje zwrot nawet 1 dzień po złożeniu zaznania. W przypadku zeznań papierowych termin zwrotu wynosi do trzech miesięcy.

Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że do 2 maja 2023 r. (30 kwietnia to niedziela) podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2022 r., to z upływem 2 maja zostanie ono automatycznie zaakceptowane. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie, nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Jednak zeznania PIT-28 i PIT-36 nie zostaną automatycznie zaakceptowane 2 maja, ponieważ wymagają one uzupełnienia ze strony podatnika.

Po zakończeniu automatycznej akceptacji zeznań podatnicy będą mieli wgląd do swoich zeznań i będą mogli pobrać Urzędowe Potwierdzenie Odbioru tzw. UPO. Będą mogli też złożyć korektę zeznania – zarówno tego, które zostało zaakceptowane automatycznie, jak i innych złożonych samodzielnie i dostępnych w ramach usługi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
podatki
pit
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(2)
Robert
miesiąc temu
Ja zacząłem niedawno nową pracę jako technik dentystyczny. Skończyłem edukację w Studium Pracowników Medycznych i Społecznych. Wreszcie robię to, co mnie interesuje i mogę pomóc przy tym innym.
zsdgdgdh
miesiąc temu
wina pisu