Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Rozliczenie podatkowe. Ekspert: warto pamiętać o nowych ulgach

27
Podziel się:

Zostało jeszcze kilkanaście dni na rozliczenie PIT za 2022 r. Przy rozliczeniu warto pamiętać o nowych ulgach, jakie zostały wprowadzone w ubiegłym roku.

Rozliczenie podatkowe. Ekspert: warto pamiętać o nowych ulgach
Przy rozliczeniu warto pamiętać o nowych ulgach, jakie zostały wprowadzone w ubiegłym roku (Adobe Stock, Tomasz Warszewski)

Osobom, które jeszcze tego nie zrobiły, zostało kilkanaście dni na wypełnienie PITów. Przy rozliczaniu podatku można skorzystać z kilku nowych ulg, wprowadzonych w 2022 r. - przypomina kancelaria Intrum.

Od zeszłego roku pojawiła się m.in. ulga dla pracujących seniorów, która polega na zwolnieniu od podatku dochodowego przychodów do kwoty 85 tys. 528 zł, uzyskanej z pracy na etacie, z umowy zlecenia, z działalności gospodarczej opodatkowanej według skali podatkowej, podatkiem liniowym, 5-proc. stawką oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych oraz zasiłku macierzyńskiego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Niektórzy podatnicy mogą dostać list ze skarbówki. Siedem dni na dopłatę podatku

Wskazano także, że wprowadzona została również ulga 4+, z której mogą skorzystać podatnicy wychowujący co najmniej czworo dzieci. Ona także zwalnia od płacenia podatku dochodowego od przychodów do kwoty 85 tys. 528 zł i również ze źródeł takich jak w przypadku ulgi dla pracujących seniorów.

Eksperci zwracają uwagę, że ulga 4+ nie obejmuje przychodów z zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego (poza zasiłkiem macierzyńskim), z umów o dzieło i z praw autorskich.

Co istotne, ulga "4+" skierowana jest nie tylko do rodziców biologicznych, ale również do rodziców zastępczych oraz opiekunów prawnych, bez względu na stan cywilny.

Zwrot podatku. Minister: będzie rekord

Od zeznania za 2022 r. można przekazywać organizacjom porządku publicznego 1,5 proc. podatku, a nie, jak było wcześniej, 1 proc.

Akcja składania zeznań podatkowych potrwa do 2 maja i jest wyjątkowa - dotyczy bowiem roku podatkowej rewolucji, związanej z wprowadzeniem i wycofaniem Polskiego Ładu.

- Na konta podatników trafiło już 18 mld zł zwrotu z PIT. W tym roku będziemy mieli rekord - powiedział we wtorek wiceminister finansów Artur Soboń w Radiu Zet.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(27)
malwina76
miesiąc temu
Teraz znowu są inne ulgi, a dajcie znowu spokój. Trzeba się cały czas szkolić dobrze, że są kursy np. w Akademii ADN.
Henryk
5 miesięcy temu
Zlikwidować wszelkie ulgi! Po to jest 500+,13,14,różnego rodzaju dopłaty, PFRON! 😠🤔
777
5 miesięcy temu
Tymczasem przedsiębiorca emeryt lub rencista nie płaci składek ZUS, a pracownik na umowie płaci składki. czy to nie jest jawna dyskryminacja, a raczej okradanie pracowników przez władze?
ZK590
5 miesięcy temu
jakie są kolejne ulgi dla mama+? czy ci ludzie nie mogą żyć za własne, zapracowane pieniądze? czy każdy musi płacić tylko za to, że ktoś się rozmnaża?
Andros
5 miesięcy temu
a dlaczego zwrot podatku jest bez odsetek?
...
Następna strona