Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Zwrot podatku. Soboń: w tym roku padnie rekord

379
Podziel się:

Na konta podatników trafiło już 18 mld zł zwrotu z PIT. To dużo wyższa kwota niż rok wcześniej. - W tym roku będziemy mieli rekord - powiedział we wtorek wiceminister finansów Artur Soboń. Do 2 maja można zweryfikować, zmodyfikować i zatwierdzić rozliczenia przygotowane przez skarbówkę.

Zwrot podatku. Soboń: w tym roku padnie rekord
Na konta trafiło już ponad 18 mld zł zwrotu z PIT - poinformował Artur Soboń, wiceminister finansów (PAP, Radek Pietruszka)

- Ludzie doceniają to, że średnio otrzymują 2,5 tys. zł zwrotu podatków i na konta trafiło już ponad 18 mld zł, na konta podatników, a będzie jeszcze więcej - powiedział Artur Soboń w Radiu Zet.

Dodał, że rok wcześniej była to kwota ok. 10 mld zł.

Podatnicy, którzy rozliczą się elektronicznie, w tym przez usługę Twój e-PIT, dostaną zwrot podatku w skróconym czasie - do 45 dni. W przypadku zeznań papierowych termin zwrotu wynosi do trzech miesięcy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Od dziś nowy bat na dłużników. Zajmą ci konto w 1 dzień

- Więc będziemy mieli rekord jeśli idzie o zwroty, i o korzyści podatkowe, bo rzeczywiście podatki są niższe, bo 5 pkt. proc. na skali mniej oznacza, że podatki są o 30 proc. niższe. Także pod względem tempa zwrotów wreszcie będziemy mieli rekord, bo tylko 6 proc. deklaracji będzie złożona papierowo - dodał wiceminister finansów.

Akcja składania zeznań podatkowych potrwa do 2 maja i będzie wyjątkowa - dotyczy bowiem roku podatkowej rewolucji związanej z wprowadzeniem i wycofaniem Polskiego Ładu.

W tym roku po raz piąty podatnicy korzystają z usługi Twój e-PIT, czyli zeznania wypełnionego na podstawie danych, które ma administracja skarbowa. Takie rozliczenie zostało przygotowane dla ponad 24 mln podatników. Opcja ta dotyczy formularzy:

  • PIT-37,
  • PIT-38,
  • PIT-28,
  • PIT-36 z wyłączeniem przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej.

Czas na rozliczenie do 2 maja

Rozliczenie jest dostępne od 15 lutego na stronie podatki.gov.pl. Do 2 maja można zweryfikować, zmodyfikować i zatwierdzić przygotowane przez skarbówkę rozliczenia. Można będzie też uwzględnić przysługujące nam odliczenia i zadeklarować przekazanie 1,5 proc. swojego podatku dla dowolnej organizacji pożytku publicznego.

PIT nadal można też wypełnić w formie papierowej i wysłać pocztą lub złożyć bezpośrednio w urzędzie skarbowym.

Jeżeli nie złożymy samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2022 r., to z upływem 2 maja zostanie ono automatycznie zaakceptowane. Nie dotyczy to formularzy PIT-28 i PIT-36, bo w zdecydowanej większości wymagają one uzupełnienia ze strony podatnika.

Formularze dla osób prowadzących działalność gospodarczą: PIT-28, PIT-36 i PIT-36L będą z kolei dostępne w systemie e-Deklaracje na stronie podatki.gov.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(379)
8 gwiazd
5 miesięcy temu
Rekordowe zwroty? A jakie mają być przy takiej inflacji? NOMINALNIE muszą być rekordowe! Bo pieniądz traci wartość, bo więcej pobrano podatków itd. Podobna zasada jak w latach 90-tych, zarabialiśmy miliony miesięcznie, a wcale to NIE oznaczało, że było to dużo i żyło się wspaniale
Oczko
5 miesięcy temu
To podobno najlepiej umiejący liczyć członek PIS liczy do 21 bez pomyłek
II sort
5 miesięcy temu
Kłamstwo goni kłamstwo okradali Polaków a teraz niby oddają
Kłamstwo goni...
5 miesięcy temu
Soboń gdzie kończyłeś szkołę jak nawet do 21 nie potrafisz policzyć, nie bierz przykładu z PINOKIA, tyle miliardów obracaliście bez odsetek
Gosc
5 miesięcy temu
Tyle tylko że podatnicy płacą składkę zdrowotną a propaganda ministerstwa finansów jest kłamstwem gdyż płacimy nie 12 procent podatku a 21 jak łatwo policzyć zważywszy że składki zdrowotnej nie można odliczyć to kwota wolna też nie jest taka jak się usiłuje nam wmówić w reklamach MF za nasze pieniądze
...
Następna strona