Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Ulgi podatkowe za pomoc Ukrainie. Niektórzy skorzystają podwójnie

Podziel się:

Pomoc zaatakowanej przez moskiewski reżim Ukrainie zapewnia spore korzyści podatkowe - informuje "Rzeczpospolita". Niektórzy przedsiębiorcy mogą skorzystać i to podwójnie. Zarówno CIT, jak i w PIT. Warto jednak pamiętać o warunkach, które należy spełnić.

Ulgi podatkowe za pomoc Ukrainie. Niektórzy skorzystają podwójnie
Polskie firmy są mocno zaangażowane w pomoc zaatakowanej przez Rosję Ukrainie (PAP, PAP/Mykola Kalyeniak)

Niektórzy przedsiębiorcy mogą podwójnie skorzystać na pomocy niesionej Ukraińcom. Oprócz tego, że zaliczyli darowizny do kosztów, mogą w zeznaniu rocznym skorzystać z ulgi polegającej na odliczeniu od dochodu - infomuje "Rz".

Zarówno duże firmy na CIT, np. spółki z o.o., ale i małe jednoosobowe biznesy na PIT, mogą rozliczyć w podatkowych kosztach wydatki na zakup lub wytworzenie towarów dla ofiar wojny. Chodzi np. o odzież, żywności i środki czystości.

Wydatki są kosztem wtedy, gdy darowizna została przekazana "organizacji prowadzącej działalność pożytku publicznego (również ukraińskiej), jednostkom samorządu terytorialnego, wojewodom, Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych czy podmiotom wykonującym działalność leczniczą lub zajmującym się ratownictwem medycznym" - pisze dziennik.

Jeśli chodzi o odpisanie darowizny od dochodu, to w przypadku firm na PIT można odliczyć darowiznę do wysokości 6 proc. dochodu, a w CIT to 10 proc. Powinna być jednak przekazana organizacjom prowadzącym działalność pożytku publicznego, również z innego kraju Unii Europejskiej, ale nie ukraińskim.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: 13.03 Program Money.pl | W USA upadł Silicon Valley Bank. Co to oznacza dla rynków finansowych?

Warunki skorzystania z podwójnych ulg za pomoc Ukrainie

Katarzyna Sikorska, konsultant podatkowy w Innside Tax, w rozmowie z "Rz" przypomina o warunkach skorzystania z obu ulg.

- Przy rozliczeniu trzeba zwrócić uwagę na warunki preferencji. Może się bowiem zdarzyć, że przedsiębiorca zaliczył darowiznę do kosztów, ale nie wolno mu skorzystać z ulgi polegającej na odliczeniu od dochodu. Albo odwrotnie - przestrzega Sikorska.

I dodaje: - Przykładowo, jeśli przekazaliśmy darowiznę rzeczową ukraińskiej fundacji, to rozliczymy ją w kosztach, ale nie odpiszemy już od dochodu. Jeśli daliśmy ją organizacji prowadzącej działalność pożytku publicznego z innego kraju Unii Europejskiej, możemy tylko pomniejszyć dochód.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl