Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Skarbówka nie odpuszcza rozwodnikom. Dostają odmowy ws. ulg podatkowych

21
Podziel się:

Rodzice, którzy po rozwodzie naprzemiennie wychowują dzieci, nie mogą już liczyć na ulgi podatkowe. Fiskus stosuje w tym zakresie bardzo rygorystyczne interpretacje, o czym pisze "Gazeta Wyborcza". Sprawy wielu osób mogą ostatecznie rozstrzygnąć się dopiero przed sądem.

Skarbówka nie odpuszcza rozwodnikom. Dostają odmowy ws. ulg podatkowych
Samotni rodzice stracą po zmianach podatkowych (East News)

Jeżeli wobec rozwiedzionych rodziców została zasądzona opieka naprzemienna, każdy z nich do niedawna mógł korzystać z ulgi dla osób samotnie wychowujących dziecko. Dzięki temu mogli odliczyć podatek od połowy uzyskanych dochodów.

Reforma podatkowa "Polski Ład" to jednak zmieniła. Teraz opieka naprzemienna zabiera możliwość skorzystania z ulgi. "Gazeta Wyborcza" pisze jednak, że fiskus idzie jeszcze dalej, odmawiając prawa do rozliczenia razem z dzieckiem, jeżeli drugi rodzic bierze jakikolwiek udział w wychowywaniu dziecka.

Dziennik przytacza sytuację czytelniczki, która zawarła z mężem "porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej", po czym był rozwód. Chociaż sąd nie wyznaczył konkretnego planu sprawowania opieki nad dzieckiem. Były mąż nie angażuje się w opiekę nad dzieckiem, ale z ulgi kobieta nie może skorzystać.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: 80 mln zł na szefa kancelarii premiera. "To pieniądze na telefon"

Skarbówka odpowiada rozwiedzionym rodzicom

- W sytuacji, gdy każdy z rodziców aktywnie oraz w porównywalnym stopniu uczestniczy w wychowywaniu dziecka - co przejawia się m.in. dzieleniem się wszelkimi obowiązkami związanym z procesem wychowawczym dziecka, niezależnie od tego, u kogo pod czyją w danym momencie roku podatkowego opieką dziecko przebywa - nie można mówić o samotnym wychowywaniu dziecka przez któregokolwiek rodzica - wyjaśnia fiskus cytowany przez "GW".

Dziennik zwraca jednak uwagę, że przepisy dot. ulgi dla samotnych rodziców są nieostre. Nowy przepis z lipca 2022 r. mówi, że preferencyjne rozliczenie "nie ma zastosowania do osoby, która wychowuje wspólnie z drugim rodzicem albo opiekunem prawnym co najmniej jedno dziecko".

Wiele osób ma wątpliwości, co zrobić w obecnej sytuacji, bo w praktyce nierzadko zdarza się, że jeden z rodziców niemal w ogóle się nie angażuje w wychowanie dziecka. Gazeta ostrzega jednak, że jeśli ktoś liczy na to, iż skorzysta z ulgi, a skarbówka tego nie zauważy lub odpuści, musi być gotowy na późniejsze wezwanie do sądu.

Coraz więcej rozwodów w Polsce

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że rośnie liczba rozwodów w Polsce. W ubiegłym roku formalnie rozstało się 61 tys. małżeństw. To o ponad 9 tys. więcej niż rok wcześniej.

Małżonkowie w Polsce, jak wynika z danych urzędu, przeżywają wspólnie ok. 14 lat. Średni wiek rozwodzących się mężczyzn w 2021 r. wynosił 42 lata, a kobiet 40 lat. Najczęściej podawanymi powodami rozstania są m.in. "niezgodność charakterów", "alkoholizm", "niedochowanie wierności" oraz "nieporozumienia na tle finansowym".

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(21)
Sprawiedliwy
rok temu
"Fiskus stosuje w tym zakresie bardzo rygorystyczne interpretacje". Organizacja, której pazerność nie ma granic. Może nadszedł czas, abyśmy jako społeczeństwo również zaczęli stosować względem fiskusa bardzo rygorystyczne interpretacje.
Smutne
rok temu
Koniec z tzw. Samotnymi matkami. Nie ma takich. Zawsze jest ojciec i matka. Dochodziło do tego że normalna rodzina nie miała przywilejów tylko te tzw. Samotne matki. SAMOTNA MATKA jest wtedy jak zostanie WDOWĄ. Cala resztą to oszustowo.
Gość
rok temu
Opiekuję się moim 35 letnin niemowlakiem i żadnej ulgi podatkowej nie mam .
WAWA
rok temu
Tylko dlaczego całe społeczeństwo ma się składać na 500+ dla dzieciorobów? Czy to nie jest jakaś forma przymusowych alimentów, bo nam dzieciarnia się nigdy nie kalkulowała, bo wybraliśmy spokojne, w miarę dostatnie życie we dwoje, bez pożyczek we własnym mieszkaniu i nas cudze dzieci nie interesują.
Ola
rok temu
Brakuje kasy to szukają
...
Następna strona