Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

NSA zdecydował. Oto co trzeba zrobić, by darowizna była zwolniona z podatku

81
Podziel się:

Podatek od darowizn Polacy mogą zapłacić również w przypadku przekazania gotówki między osobami najbliższymi. Istnieje jednak możliwość ominięcia konieczności rozliczenia się z fiskusem. Odpowiednią uchwałę w tej sprawie podjął Naczelny Sąd Administracyjny.

NSA zdecydował. Oto co trzeba zrobić, by darowizna była zwolniona z podatku
Naczelny Sąd Administracyjny wyjaśnia przepisy dot. zwolnień z podatku od darowizn (Adobe Stock)

Sędziowie NSA zdecydowali, że z podatku od darowizn gotówkowych między osobami najbliższymi zwolnione są osoby, które udokumentują wpłatę tych środków pieniężnych na rachunek płatniczy (konto w banku). Muszą zrobić to w sposób zapewniający identyfikację stron umowy - orzekł w poniedziałek (20 marca) Naczelny Sąd Administracyjny.

Wprowadzenie m.in. warunku udokumentowania otrzymania środków pieniężnych dowodem ich przekazania na rachunek ma na celu zapewnienie szczelności systemu podatkowego i uniemożliwienie działań zmierzających do wprowadzenia do obiegu środków pieniężnych o nieustalonym pochodzeniu - zaznaczył w uzasadnieniu uchwały Izby Finansowej NSA sędzia Stanisław Bogucki.

Sąd zajął się sprawą w związku z pytaniem, które w listopadzie 2022 r. zadał Rzecznik Praw Obywatelskich. RPO wskazywał, że nieuzasadnione jest - w przypadku darowizn między osobami najbliższymi - nakładanie lub zwalnianie z podatku tylko z powodu sposobu przekazania pieniędzy będących przedmiotem darowizny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: 80 mln zł na szefa kancelarii premiera. "To pieniądze na telefon"

Darowizna wolna od podatku? Polacy mają z tym problemy

RPO w pytaniu nawiązał do przepisu ustawy o podatku od spadków i darowizn. Chodzi o zapis, zgodnie z którym zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę.

Podatnik jest zobowiązany zgłosić nabycie własności w urzędzie skarbowym w ciągu sześciu miesięcy. Jeśli darowane są pieniądze, trzeba transakcję udokumentować dowodem przekazania ich "na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym".

Marcin Wiącek, RPO, w pytaniu do NSA wskazywał, że nie wiadomo, czy w takich sytuacjach konieczne jest udokumentowanie przekazania środków pieniężnych wyłącznie przelewem. Być może też możliwe jest przekazanie środków gotówką, a następnie wpłata ich przez obdarowanego na jego własny rachunek.

Darowizna w formie gotówki? Sąd wskazuje, że wymagany jest przelew

Prok. Przemysław Słupiński, który podczas posiedzenia reprezentował Prokuraturę Krajową, przedstawił stanowisko, że wymóg udokumentowania darowizny "należy traktować jedynie jako warunek natury technicznej mający na celu potwierdzenie faktycznego, rzeczywistego charakteru dokonanej darowizny". Podkreślił, że jest on również spełniony, gdy "środki pieniężne są przekazane obdarowanemu w formie gotówkowej".

Sąd uznał jednak, że wyrażenie z ustawy o podatku od spadków i darowizn mówiące o "udokumentowaniu" otrzymania darowizny "należy rozumieć w ten sposób, że warunkiem wystarczającym do skorzystania ze zwolnienia podatkowego uregulowanego w tym przepisie jest udokumentowanie dokonania przekazania środków pieniężnych we wskazany w tym przepisie sposób przez darczyńcę na rzecz obdarowanego".

Innymi słowy - trudno stwierdzić, kto był darczyńcą, jeśli obdarowany otrzyma od niego gotówkę, a następnie sam wpłaci na konto. Dlatego zwolnienie od podatku gwarantuje przelew, czy też wpłata gotówki na konto obdarowanego przez darczyńcę. Musi po prostu być udokumentowane, kto komu przekazuje pieniądze.

Co ważne - jeśli darowizna w ciągu pięciu lat nie przekroczy 10,4 tys. zł, nie musi być zgłaszana do urzędu skarbowego. Wspomniany warunek zwolnienia darowizny z podatku dotyczy wyższych kwot.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(81)
prawda
rok temu
Czas wyciągać wszystkie 💸💰 z banków Za chwilę to walnie skoro straszą gotówką że źle ja mieć i że korzystając z gotówki traktują cię jak przestępcę znaczy że to już tuż tuż. Wyciągacie kasę z banków bo za chwilę gaszą światło i bez gotówki z zablokowanymi kontami nic nie zdziałacie
Może zniknąć
rok temu
A ja wypłacam z banku wszystko co tam jest i będę używał gotówki i mam gdzieś zakazy i nakazy . I wam też polecam zabrać 💰 z banków tam nie są bezpieczne
Profesor UJ
rok temu
Ludzie przecież tu chodzi tylko o to żeby jak najszybciej ludzie odeszli od gotówki. Obrzydza się ludziom na każdym kroku a możliwości coraz mniejsze. Wypłaty z bankomatów coraz mniejsze limity. Prowizje od wypłaty własnych pieniędzy z bankomatu za każdym razem a przez limity większą sumę trzeba wypłacać na raty z bankomatu i prowizja rośnie. Wszystko tylko po to aby ludzie nie mieli gotówki w portfelu. Za chwilę zablokują wszystkim konta i bez gotówki zdechniecie. Ludzie wyciągacie gotówkę z banków bo za chwilę będzie gorąco.
Apis
rok temu
Drangetta i Comorra,,, to mafijne spółki przestępcze ,,, zbierają od ludzi characz,,,, US,. To państwowe spółki przestępcze,,, też zbierają od ludzi characz,,,,
Bystrzak
rok temu
Mam nielegalną gotówkę z przestępstw. Moja mama "daje" mi darowiznę w wysokości ile posiadam z przestępstw. Wpłacam na konto, płacę podatek, gotówka wyprana. Dziękuję RP za pomoc w wypraniu.
...
Następna strona