Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Podatek nie tylko od zrzutek w internecie. Nowożeńcy zapłacą za weselne koperty?

244
Podziel się:

Kłopot będą mieli nie tylko ci, którzy za pomocą internetu zbiorą na kosztowne leczenie, lecz również nowożeńcy i jubilaci. Sejmowy pomysł budzi kontrowersje oraz mnóstwo pytań i wątpliwości - przekonuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Podatek nie tylko od zrzutek w internecie. Nowożeńcy zapłacą za weselne koperty?
Nowelizacja ustawy o podatku od spadków i darowizn może uderzyć także w młode pary (Adobe Stock, Szymon Korta)

Dziennik zwraca uwagę, że nowelizacja ustawy o podatku od spadków i darowizn budzi sporo pytań i wątpliwości.

"Nie wiadomo, czy obdarowany, który otrzyma od obcych sobie osób dwie darowizny na kwotę 25 tys. zł każda, zapłaci podatek (bo przekroczy limit 18 060 zł od jednej osoby), czy go nie zapłaci (bo łączna wartość obu darowizn nie przekroczy 54 180 zł)" - czytamy w DGP.

"Czy nowożeńcy i jubilaci będą musieli nie tylko zapisywać, od kogo dostali pieniądze w kopercie i do jakiej grupy podatkowej należy darczyńca (bo to robią już teraz, jeżeli nie chcą zapłacić podatku od darowizn), lecz także sumować wartość podarunków otrzymanych od osób z tej samej grupy, a nadwyżką dzielić się z fiskusem?" - zastanawia się dziennik.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Co po tarczy? Zamrożenie cen to jeden z pomysłów. "Bez tego inflacja przekroczy 20 proc."

Podatek od zrzutek

"Przykładowo: jeśli rodzice zbierają pieniądze na chore dziecko, używając do tego platformy takiej jak choćby zrzutka.pl, muszą liczyć się z dodatkowym kosztem. Jeśli wartość zbiórki przekazana przez wielu darczyńców jednemu organizatorowi przekroczy łącznie 54 180 zł, wówczas beneficjent opłaca podatek. Jego wartość może z kolei sięgnąć 20 proc. od nadwyżki ponad 22256 zł otrzymanych donacji" - informowała Interia.pl.

Obecnie prawo nakazuje zapłacić podatek od darowizny w momencie, gdy obdarowany w ciągu pięciu lat otrzymał od jednej osoby sumę przekraczającą kwotę wolną (nie chodzi tu jednak o kwotę wolną od podatku wynoszącą 30 tys. zł, a limity ustanowione w ustawie o podatku od spadku i darowizn). Z kolei jej wysokość jest zależna od stopnia koligacji rodzinnych między darczyńcą a obdarowanym.

Premier reaguje na wątpliwości wokół podatku

- Być może nadgorliwość niektórych urzędników - ale też i dobra wola - doprowadziła do zamieszania, którego już nie ma - wracamy do takiego stanu, jaki był wcześniej - zapowiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki, pytany o kwestię tzw. podatku od zbiórek.

Podkreślił, że żadnego nowego opodatkowania zbiórek nie będzie.

Ministerstwo Finansów poinformowało w środę, że pracuje nad doprecyzowaniem przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn. MF zaznaczyło, że nowe przepisy nie wpływają w żaden sposób na zbiórki środków na cele charytatywne.

Ministerstwo Finansów wskazało, że nowelizacja ustawy o podatku od spadków i darowizn podwyższa kwotę wolną od podatku, dzięki czemu podatki będą niższe. Podkreślono, że wprowadzone do ustawy górne kwoty limitów dla darowizn od kilku osób miały wyeliminować ewentualne nadużycia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(244)
neutralny
2 tyg. temu
... powinni jeszcze wprowadzić prawo pierwszej nocy dla naczelnika urzędu skarbowego.
gorszysort
miesiąc temu
Czyli mamy podwójne opodatkowanie. Ktoś już raz zapłacił podatek od tych pieniędzy. Nie podejrzewam, by ktoś wkładając jakieś pieniądze do koperty odliczał je sobie potem od podatku. Jeśli obdarowani mieli by zapłacić podatek od darowizny, to darczyńca powinien odzyskać swój wpłacony już podatek od tej kwoty. Państwo jest bogate, gdy bogate jest społeczeństwo (bo ma mniejsze oczekiwania od państwa), ale takim społeczeństwem trudniej się rządzi. Nie ma bata na to społeczeństwo.
kunolo
2 miesiące temu
Ludzie nigdy nie wychodzą poza przedstawiony im kwadrat.
kunolo
2 miesiące temu
Od wszystkiego chcą podatek a kiedy opodatkują kościół?
Marek z Elblą...
2 miesiące temu
Ktoś się dziwi , że rodzi się coraz mniej dzieci .
...
Następna strona