Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Nowe ulgi dla seniorów. Oto na co mogą liczyć emeryci w 2023 roku

248
Podziel się:

W 2023 roku polscy seniorzy mogą liczyć na kilka nowych benefitów oferowanych przez państwo. Chodzi m.in. o bezpłatne leki dla osób powyżej 75. roku życia czy ulgi podatkowe.

Nowe ulgi dla seniorów. Oto na co mogą liczyć emeryci w 2023 roku
Seniorzy mogą skorzystać z kilku ulg oferowanych przez państwo w 2023 r. (East News, ZOFIA BAZAK)

"Super Express" zwraca uwagę, że seniorzy mogą skorzystać m.in. z rządowego programu Leki 75+ zapewniającego bezpłatny dostęp do farmakoterapii dla osób powyżej 75. roku życia, seniorom z niepełnosprawnościami przysługuje ulga rehabilitacyjna w rocznym rozliczeniu podatkowym za 2022 r., a pracujący seniorzy mogą skorzystać z obniżenia podatku PIT-0.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wiek emerytalny trzeba podnieść? Borys: nie róbmy tego na siłę, to się dzieje naturalnie

Ulgi dla seniorów w 2023 roku

Osoby, które ukończyły 75 lat i są objęte ubezpieczeniem zdrowotnym w Polsce (np. emeryci, renciści), mogą za darmo dostać w aptekach leki z listy, na której znajduje się ich 2057. Aktualną listę można znaleźć na stronach Ministerstwa Zdrowia. Co istotne, aby lek mógł znaleźć się w wykazie, musi zostać objęty refundacją.

Program bezpłatnych leków 75+ nie obejmuje:

  • leków na receptę, które nie są refundowane,
  • leków refundowanych, ale przepisywanych poza wskazaniami refundacji,
  • leków bez recepty tzw. leki OTC,
  • suplementów diety,
  • kosmetyków

Bezpłatne leki w ramach programu można otrzymać za okazaniem recepty. Program Leki 75+ od początku 2023 r. jest finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

"Od początku działania programu, czyli od września 2016 do grudnia 2022 r. łącznie seniorzy zaoszczędzili ok. 4 341 mln zł (ponad 4,3 mld zł). Dlatego zaczęto postulować, aby obniżyć wiek uprawnionych do 70 lat. Postulaty te nasiliły się w czasie rosnącej inflacji, która znacząco obniżyła realne przychody emerytów i rencistów" - pisze "Super Express".

Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi na interpelację posłanki Moniki Rosy z Nowoczesnej ws. darmowych leków dla seniorów poniżej 75. roku życia odpowiedział, że "możliwości obniżenia kryterium wieku uprawniającego do bezpłatnych leków są w Ministerstwie Zdrowia rozważane, znajdują się na etapie wewnętrznych ustaleń".

Wśród oferowanych ulg podatkowych jest tzw. ulga rehabilitacyjna. Seniorzy mogą odliczyć ją w zeznaniu za 2022 r. "Jest to ulga dla osób niepełnosprawnych lub utrzymujących osoby niepełnosprawne, które ponoszą odpowiednie wydatki. W tym drugim przypadku chodzi o osoby mające na utrzymaniu osoby niepełnosprawne" - czytamy.

Ponadto w ramach ulgi rehabilitacyjnej od podatku dochodowego można odliczyć poniesione w 2022 r. wydatki na leki poniesione. Wysokość odliczenia to różnica między poniesionymi kosztami w danym miesiącu a kwotą 100 zł. "Z ulgi (odliczenia) można skorzystać tylko wtedy, gdy suma wydatków na lekarstwa w danym miesiącu przekroczy kwotę 100 zł, bo odlicza się tylko tę nadwyżkę" - tłumaczy "SE".

Ulga przysługuje na wszystkie lekarstwa, których przyjmowanie zalecił lekarz. Emeryt z orzeczoną niepełnosprawnością może odliczyć wydatki na:

  • pobyt w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, zakładzie rehabilitacji leczniczej, zakładzie opiekuńczo-leczniczym, zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym,
  • pobyt opiekuna osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I grupy inwalidztwa z osobą niepełnosprawną na turnusie rehabilitacyjnym, w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego lub zakładzie rehabilitacji leczniczej,
  • zabiegi rehabilitacyjne lub leczniczo-rehabilitacyjne.

Jedną z ulg jest też zerowy PIT. Aby z niego skorzystać, trzeba pozostać na rynku pracy po przejściu na emeryturę lub wrócić na rynek, ale pod warunkiem zawieszenia pobierania świadczenia emerytalnego.

"Z ulgi na PIT-0 nie mogą również skorzystać seniorzy, którzy nabyli uprawnienia emerytalne wcześniej niż wskazane w przepisie 60 i 65 lat, ponieważ nie spełniają kryterium wieku. Dotyczy to m.in. służb mundurowych i osób pracujących w uciążliwych warunkach (górników czy hutników)" - wyjaśnia "Super Express".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(248)
EMERYT
2 tyg. temu
cenzura , paliwo ceny chore jak baryłka najtańsza na światowych rynkach , zlikwidowali przedsiębiorcy 70 tys zakładów celowe działanie rządu , zadłużanie państwa kupowanie za 30 srebrników a po wyborach 10 krotnie im zabiorą , 2022 WALORYZACJA BYŁA OKRADANIEM EMERYTA , MANDATY DRAKONSKIE I NIE CHODZI O LUDZI TYLKO O PIENIĄDZE BO JAKBY CHODZIŁO O LUDZI TO NIE SZCZEPILIBY SMIERCIONOŚNA SZPRYCA . 300 TYS TROPÓW I ROŚNIE . WIĘKSZE KRĘTACZE JAK PO W UNII GLOSUJA JAK UNIA CHCE A TU MYDLĄ OCZY KŁAMCY..ITD , ITD
Smutna😪
3 tyg. temu
Artykuł wprowadza społeczeństwo w błąd. O jakich lekach mowa? Wystarczy sprawdzić listę😪 Co z emerytami 60 +? Przy niskich dochodach emeryta nie ma podatku ale składka zdrowotna wzrosła to z czego odliczysz ulgę rehabilitacyjną? Wystarczy przeliczyć !
Coemerytka
2 miesiące temu
Skończcie pisać bzdury że emeryci mają leki darmo bo to jest wierutne kłamstwo co miesiąc wydaje w aptece ponad 200 zł poza tym jak jakiś kaszel katar następne tyle jakie. Kolwiek witaminy to wszystko jest na100procent
Wert
2 miesiące temu
Tak, darmowe leki. PREDUCTAL kosztuje prawie 50 zł za opakowanie. Tanio jak barszcz.
Rychu z Chełm...
2 miesiące temu
dla pisobydła najlepiej by było gdyby emeryci podążyli w stronę światła
...
Następna strona