Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Ulga PIT-0. Kiedy pracujący senior nie zapłaci podatku?

73
Podziel się:

Od 1 stycznia 2022 r. obowiązuje wprowadzona w ramach Polskiego Ładu tzw. ulga dla pracujących seniorów. Osoby, które mimo osiągnięcia uprawnień do emerytury zrezygnują z jej pobierania i będą dalej aktywne zawodowo, mogą skorzystać z ulgi PIT-0.

Ulga PIT-0. Kiedy pracujący senior nie zapłaci podatku?
Ulga PIT-0 polega na zwolnieniu od podatku przychodów z pracy na etacie (Adobe Stock, Peter Maszlen)
bFelwghx

Ulga PIT-0 polega na zwolnieniu od podatku przychodów z pracy na etacie, z umowy-zlecenia lub z pozarolniczej działalności gospodarczej. Osoby, które mimo osiągnięcia uprawnień do emerytury zrezygnują z jej pobierania i będą dalej aktywne zawodowo, mogą z niej skorzystać.

To – jak tłumaczył resort rodziny i polityki społecznej – zachęta do kontynowania pracy dla tych, którzy tego chcą, ale także dla tych osób, którzy pracują, bo ich emerytury byłyby niskie.

Zobacz także: Emeryci niesłusznie tracą na Polskim Ładzie? "Błędy się zdarzają"
bFelwghz

Z tego rozwiązania mogą skorzystać osoby, które osiągnęły wiek emerytalny (60 lat dla kobiet) i (65 lat dla mężczyzn), pozostają w zatrudnieniu, nie mają ustalonego prawa do emerytury lub renty rodzinnej.

Dla tych, co nie pobierają emerytury

Z ulgi dla pracujących seniorów mogą skorzystać również osoby, które mają przyznaną emeryturę, lecz jej nie pobierają, ponieważ nie rozwiązały stosunku pracy (mają zawieszone prawo do emerytury).

Zwolnienie od podatku dotyczy przychodów z pracy na etacie, z umowy-zlecenia zawartej z firmą lub z pozarolniczej działalności gospodarczej.

bFelwghF

Ulga nie obejmuje m.in. przychodów: z zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego (np. zasiłków chorobowych), z umów o dzieło, z praw autorskich (z wyjątkiem tych uzyskanych w ramach umowy o pracę).

Limity

Suma przychodów zwolnionych od podatku w ramach PIT-0 nie może przekroczyć rocznie kwoty 85 528 zł. Jeśli limit ten zostanie przekroczony, do dochodów podlegających opodatkowaniu według skali podatkowej zastosowana będzie kwota wolna od podatku w wysokości 30 000 zł. Co do zasady przychody objęte ulgą dla pracujących seniorów podlegają ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnym.

Osoby, które mimo osiągnięcia uprawnień do emerytury zrezygnują z jej pobierania i będą dalej aktywne zawodowo, mogą skorzystać

bFelwghG

Jeśli pracownik jest zobowiązany do samodzielnego obliczania zaliczki lub podatku np. w związku z osiąganiem zagranicznych przychodów z pracy na etacie czy umów-zleceń zawartych z firmą, to samodzielnie stosuje on ulgę, wyłączając przychody nią objęte z przychodów podlegających opodatkowaniu.

Trzeba złożyć oświadczenie

Aby pracodawca czy zleceniodawca mógł stosować ulgę, osoba do tego uprawniona powinna złożyć stosowne oświadczenie.

Nie ma urzędowego wzoru oświadczenia. Można je zredagować samemu lub skorzystać z przykładowego wzoru na końcu przewodnika. Oświadczenie powinno zostać złożone na piśmie. Należy poinformować w nim, że spełnia się warunki do zastosowania ulgi.

bFelwghH

Jednocześnie w oświadczeniu trzeba zawrzeć klauzulę o treści: "Jestem świadomy/a odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia" – klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

Jeżeli oświadczenie spełni wszystkie wymogi co do jego treści, pracodawca lub zleceniodawca zastosuje zwolnienie najpóźniej od następnego miesiąca po złożeniu oświadczenia.

Należy pamiętać, że w przypadku braku spełniania warunków uprawniających do stosowania ulgi (np. w związku rozpoczęciem pobierania emerytury), należy poinformować o tym swojego pracodawcę lub zleceniodawcę. Po otrzymaniu takiej informacji przestanie on stosować ulgę najpóźniej od następnego miesiąca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFelwgia
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(73)
Jolasia
10 godz. temu
Ja też jestem na emeryturze mam 1060 zł emerytury dlatego pracuję dalej dziś zobaczyłam mój wydruku z wypłaty i byłam w szoku zabrali mi 500zl podatku dlaczego nie mogę zrozumieć zawsze miałam 260 zł i to ma być Nowy Ład czy Kant
Prawda
2 dni temu
To przemyślana decyzja. Pracujący emeryt szbciej umrze.ZUSowi jeszcze mało. Po smierci jednego z małżonków zabiera jedną emeryturę i 15% drugiej dając tzw. rentę rodzinna.. Jak się nie upomnisz to milcząco przywłaszca sobie jedną emerytur./
stif
2 dni temu
Emeryt pracujący - pracując na etacie straciłem na Polskim Ładzie 350zł w stosunki do poprzedniej wypłaty a dlaczego muszę pracować bo (lekarstwa-drogie; inflacja-duża ; nie za dużą emerytura po 42 latach pracy ) a tu mnie po prostu okradziono
bFelwgib
ada
2 dni temu
a co z tymi, co już są na emeryturze i nadal pracują? Złodziejski nowy nieład okradnie ich z pieniędzy.
Miecznik
2 dni temu
Układać się z rządem to jak układać się z katem! Egzekucja musi się odbyć!
...
Następna strona