Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KFM
|
aktualizacja

Rząd bierze się za ordynację podatkową. "Największa nowelizacja w ostatnich latach"

95
Podziel się:

Dostrzegamy potrzebę zmian w Ordynacji podatkowej i pracujemy nad największą jej nowelizacją w ostatnich latach – powiedział w środę podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu dyrektor Departamentu Polityki Podatkowej w MF Marcin Lachowicz.

Rząd  bierze się za ordynację podatkową. "Największa nowelizacja w ostatnich latach"
Resort finansów planuje duże zmiany w Ordynacji Podatkowej (Twitter)

– Dostrzegamy potrzebę zmian w Ordynacji Podatkowej, pracujemy nad największą jej nowelizacją w ostatnich latach. Projekt znajduje się nadal na etapie konsultacji wewnętrznych, więc zakres nowelizacji nie jest ustalony, ale jest tam propozycja kilkudziesięciu zmian. Liczę, że ten projekt zostanie przepracowany jeszcze przez parlament tej kadencji i zaistnieje jako zmiana prawna w ciągu 1-1,5 roku – powiedział w środę podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu dyrektor Departamentu Polityki Podatkowej w Ministerstwie Finansów Marcin Lachowicz".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nowe podatki od samochodów? KE odpowiada Polsce

Będą zmiany w Ordynacji Podatkowej

Wśród propozycji zmian, jakie proponuje Ministerstwo Finansów, Lachowicz wymienił kwestię wstrzymania biegu przedawnienia postępowania podatkowego.

– Chcemy zapisać, że wszczęcie postępowania skarbowego nie będzie prowadzić do zawieszenia biegu przedawnienia podatkowego, a więc nie będzie to instrument, który byłby wykorzystywany do tego, aby nie przedawniało się postępowanie podatkowe" – powiedział dyrektor Departamentu Polityki Podatkowej w Ministerstwie Finansów.

Resort proponuje także możliwość publikacji zdania odrębnego, jeśli się takie pojawi w Radzie ds. Unikania Opodatkowania. Rozważane jest wprowadzenie także uproszczonego postępowania skarbowego, jeśli stan faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika nie budzi wątpliwości. Takie postępowanie mogłoby zostać zakończone w 14 dni.

– Proponujemy także podniesienie limitu podatku, który może zostać opłacony za podatnika przez inną osobę, z 1 tys. zł do 5 tys. zł – powiedział Lachowicz.

Jak pisaliśmy w money.pl, to niejedyna nowość podatkowa, na jaką się zanosi. Resort finansów planuje szeroko wdrożyć aplikację do e-paragonów, która znacznie ułatwiłaby życie kontrolerom skarbowym. Na razie, jak podaje resort finansów, korzystanie z e-paragonów ma być dobrowolne zarówno dla sprzedawców, jak i klientów. Dopiero kiedy system zostanie dopracowany i upowszechniony, planuje się wprowadzenie obowiązkowego oprogramowania dla kilkuset tysięcy kas online w Polsce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(95)
Wacek
2 lata temu
Plebanię dostaną wreszcie kasy fiskalne?
Xxx
2 lata temu
Znowu będą zmiany? Przecież dopiero co wprowadzono polski burdel
pis to dno
2 lata temu
Politycy mają za dużo naszych pieniędzy do wydawania. Podatki powinny zostawać lokalnie a na wydatki centralne powinny być przekazywane do Warszawy po akceptacji celowości.
Jjnbj
2 lata temu
Czyli znów podniosą podatki zaradnym i pracującym.
Marek
2 lata temu
Dajcie nam w końcu święty spokój, nie bierzcie się znowu za coś, czego nie umiecie. W ciągu roku tyle już namieszaliście w podatkach, a efekt fatalny, nieudaczniki.
...
Następna strona