Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

Nadchodzi wzrost podatków. Zapłacą go właściciele domów

229
Podziel się:

Zdecydowana większość, bo 88 proc. gmin zdecydowało się w tym roku na podwyższenie podatku od nieruchomości - pisze Polski Instytut Ekonomiczny w nowym "Tygodniku Gospodarczym", który money.pl publikuje jako pierwszy. Przychody samorządów z tego tytułu wyniosą w tym roku ok. 27,5 mld zł. Niewykluczone, że kolejne podwyżki wprowadzą także w 2023 r. Wiele wskazuje na to, że właściciele domów, lokali i gruntów będą musieli w przyszłym roku głębiej sięgnąć do kieszeni.

Nadchodzi wzrost podatków. Zapłacą go właściciele domów
Zdecydowana większość gmin podniosła w 2022 r. podatek od nieruchomości - pisze PIE, zdjęcie ilustracyjne (Adobe Stock, DRONE QUEST)

Podatek od nieruchomości to obecnie jeden z najważniejszych generatorów przychodu dla jednostek samorządu terytorialnego. Polski Instytut Ekonomiczny wskazuje w nowym "Tygodniu Gospodarczym", że wpływy z tego tytułu stanowić będą 17,6 proc. dochodów własnych gmin.

Warto zaznaczyć, że maksymalne stawki podatku ustalane są centralnie przez resort finansów. To ostatecznie samorządy decydują o ich poziomie. W tym roku podwyżkę wprowadziło 88 proc. z nich. Najwyższe możliwe stawki uchwaliło natomiast 4,9 proc. gmin.

Gminy stale i coraz bardziej podnoszą podatki od nieruchomości

Rośnie odsetek gmin, które uchwalają wyższe podatki od nieruchomości. Dla porównania podajmy, że w 2021 r. zrobiło to 70 proc. gmin. Ale, jak wskazuje PIE, ten trend trwa już o wiele dłużej niż rok czy dwa.

"W perspektywie ostatnich pięciu lat widać, że gminy chętniej korzystały z maksymalnych stawek. Podstawowe stawki dla budynków mieszkalnych oraz pod działalność gospodarczą wzrosły od 2018 r. kolejno z 0,63 zł do 0,73 zł (16 proc.) oraz 19,66 zł do 22,13 zł (12,6 proc.)" - pisze PIE.

Eksperci dodają, że liczba gmin, które wprowadziły maksymalną stawkę podatku dla budynków mieszkalnych w ciągu pięciu lat wzrosła z 331 do 430 (o 29 proc.). "W przypadku budynków pod działalność gospodarczą jest to wzrost z 191 do 312 gmin (o 63 proc.). Najczęściej na takie zmiany decydowały się gminy miejskie" - czytamy w "Tygodniku Gospodarczym".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Prezydent Rzeszowa: z przerażeniem patrzę na to, co się dzieje, przede mną radykalne decyzje

Kolejne podwyżki na horyzoncie

Decyzje w spawie obowiązujących wysokości na 2023 r. każda gmina ma ogłosić do końca bieżącego roku. A w przypadku braku podjęcia uchwały, stawki pozostają na poziomie obowiązującym.

Nie wiadomo jeszcze, czy samorządy utrzymają obecny poziom podatku, ale wiele wskazuje na to, że właściciele domów, lokali i gruntów będą musieli w przyszłym roku głębiej sięgnąć do kieszeni. Ministerstwo Finansów w wakacje podniosło maksymalne stawki na 2023 r. To otwiera furtkę do podwyżek, na które wprowadza coraz więcej gmin.

Tabela. Wysokość maksymalnej stawki podatku od nieruchomości. Opracowanie własne PIE na podstawie danych Ministerstwa Finansów

Rodzaj przedmiotu opodatkowania

Wysokość stawki

w 2022 r. (PLN)

Wysokość stawki

w 2023 r. (PLN)

od budynków mieszkalnych

0,89

1,00

od budynków związanych z prowadzeniem działalności

25,74

28,78

od budynków związanych z działalnością dotyczącą obrotu materiałem siewnym

12,04

13,47

od budynków związanych w udzielaniem świadczeń zdrowotnych

5,25

5,87

pozostałe

8,68

9,71

od gruntów związanych z prowadzeniem firmy

1,03

1,16

od gruntów pod wodami powierzchniowymi

5,17

5,79

od gruntów niezabudowanych objętych obszarem rewitalizacji

3,40

3,81

od pozostałych gruntów

0,54

0,61

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(229)
heheh
2 lata temu
Urzędasy nie wyrobią się z naliczaniem wszystkiego.Spoko
Widmo
2 lata temu
UE nas wykończy
Zosiek
2 lata temu
W Łodzi będzie więcej dla przydupasów Hanki Z.
Pola
2 lata temu
PiS nas wykończy
Maro
2 lata temu
I tak zabija się gospodarkę czyli mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, które w zdecydowanej większości z podatków tworzą trwoniony przez niemądry rząd budżet tego kraju. Zrozumienie tego prostego faktu przekracza jednak możliwości intelektualne rządzących - oni po prostu są sobą zachwyceni.
...
Następna strona