Notowania

vat
28.10.2019 06:34

Skandal w resorcie finansów. Skargi o nadużycie stanowiska wpływały przez lata

To kolejna odsłona skandalu w resorcie finansów. Skargi na wysoko postawionego urzędnika wpływały przez lata. Zareagowała dopiero policja.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
Samochody przed ministerstwem finansów

Arkadiusz B. – były dyrektor Krajowej Szkoły Skarbowości, kształcących kadrę Krajowej Administracji Skarbowej oskarżany jest o kierowanie mafią VAT-owską. Od stycznia jest w areszcie. Jednak, jak ujawnia "Rzeczpospolita", informacja, że Arkadiusz B. nadużywał stanowiska wpłynęła do Kancelarii Premiera we wrześniu 2016 r.

Jak wyjaśnia dziennik, pracownicy resortu zgłaszali ten fakt w anonimowym liście. Potrzeba było aż półtora roku nim jednak pismo trafiło do Biura Inspekcji Wewnętrznej.

Dopiero po tym czasie szef Biura zwrócił się do ówczesnego wiceministra finansów Mariana Banasia o wszczęcie kontroli wobec Arkadiusza B. Jak wynika z ustaleń "Rz", nic nie wskazuje na to, by podjęto w tej sprawie działania.

Dziennik sugeruje, że nad Arkadiuszem B. rozwinięto specjalny parasol ochronny. Zwłaszcza, że to policja a nie BIW zajęła się sprawą.

Ta sprawa dużo wcześniej mogła złamać karierę Marianowi Banasiowi – sugeruje ”Rzeczpospolita”
Afera z otoczenia Banasia. Jeden z jego najbliższych współpracowników kierował mafią VAT-owską. Giertych uderza

Sam Marian Banaś w odpowiedzi na pytania "Rz" oświadczył, że był zaskoczony zarzutami wobec były podwładnych i współpracowników w resorcie oraz, że nic nie wiedział o tej działalności.

Jak odkryła w "Rzeczpospolita", od dwóch lat trwa śledztwo CBŚP i Prokuratury Krajowej w sprawie mafii VAT-owiskiej, którą tworzyli byli już wysocy urzędnicy resortu finansów oraz szef jednego z największych urzędów skarbowych.

Na jej czele miał stać jeden z najbliższych współpracowników Mariana Banasia z czasu, kiedy ten pracował w Ministerstwie Finansów. W sumie grupa działająca na od końca 2015 do sierpnia 2018 miała uszczuplić Skarb Państwa na kwotę 5 mln zł należnych z VAT.

Marian Banaś skomentował zatrzymanie dawnego współpracownika.
Skandal w resorcie finansów. Marian Banaś zaskoczony zarzutami

Jak wyjaśnia ”Rz”, wykorzystywali oni fikcyjny obrót sztuczną biżuterią i tarcicą. Zarzuty usłyszało 15 osób, w tym Arkadiusz B. – były dyrektor Krajowej Szkoły Skarbowości, kształcących kadrę KAS oraz Krzysztof B. – wicedyrektor Departamentu Kontroli Celnej, Podatkowej i Kontroli Gier.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-10-2019

WorekTo wtedy marionetkowym premierem była Szydełkowa z Pacanowa

28-10-2019

Obywatel RPA w TVPIS opowiadają jak to skutecznie walczą z mafią VAT prawie co dzień jakieś zatrzymanie. Szkoda że swoich nie łapią. Takiej mafii jak teraz to w … Czytaj całość

28-10-2019

UpadłaBanda złodziei z PIS. Zamknąć ich wszystkich z całą Nowogrodzką

Rozwiń komentarze (432)