Notowania

podatki
18.11.2019 10:14

Skarbówka ma mieć dane o podatnikach w jednym systemie. Będzie on rozwijany

W systemie Poltax Plus znajdują się wszystkie informacje o rozliczeniach PIT, CIT i VAT. Dostęp do niego mają wszystkie urzędy skarbowe. Ministerstwo Finansów zapowiada rozwój systemu, m.in. poprzez dołączenie do niego kolejnych podatników.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Przemysław Koch (na zdjęciu) z Ministerstwa Finansów przedstawia program Poltax Plus. (Fot: Jan Bielecki/East News)

– Od lipca 2019 roku wszystkie urzędy korzystają z jednego centralnego systemu Poltax Plus. Wszystkie dane podatników w zakresie rozliczeń PIT, CIT, VAT są obecnie w jednym miejscu – powiedział pełnomocnik ministra finansów ds. informatyzacji Przemysław Koch, w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".

Resort chciałby, żeby Poltax Plus w przyszłości zawierał informacje np. o podatnikach, którzy płacą cła i akcyzę (obecnie odpowiada za to system Zefir) – podaje "DGP", która porozmawiała z Kochem i Dariuszem Aniećko z Ministerstwa Finansów. Przedstawiciele ministerstwa zapewniają, że proces konsolidacji różnych systemów podatkowych już trwa.

Ważną zmianą, jaka jest szykowana dla Poltax Plus, jest zniesienie właściwości miejscowej. Chociaż w systemie cała historia podatnika przenosi się z nim z urzędu do urzędu, to jednak wgląd do tych danych jest obecnie ograniczony. Po zmianach w prawie ograniczenia te dla urzędników znikną.

Resort opracowuje też odpowiednie rozwiązania, które pozwolą podatnikom PIT, CIT i VAT wpłacać daniny na własne, indywidualne konta. Mają one wejść w życie od 1 stycznia 2020 roku.

Zobacz także: 60 tys. zł zarabia prezes spółdzielni mieszkaniowej. Wiceminister: To patologia

Dla urzędników natomiast prezentem od resortu będzie Poltax 2B – centralny system finansowo-księgowy. Ma on uprościć procedurę księgowania wpłat, gdyż obecnie są one księgowane ręcznie przez urzędy.

Wniesiony do Sejmu projekt zmiany ustawy o akcyzie zostanie przyjęty, "podatek od dóbr luksusowych" pójdzie w górę o 10 proc.
Akcyza na alkohol i tytoń ekspresowo w "trybie odrębnym". Nikt tego z branżą nie konsultował

Jakie jeszcze systemy ułatwiają skarbówce znalezienie informacji o podatnikach? Centralna hurtownia danych w Radomiu pozwala zajrzeć im do danych umieszczonych w plikach JKP_VAT, deklaracji i z kas online. Natomiast narzędzie WRO-System umożliwia wyszukanie konkretnej faktury, która zainteresuje skarbówkę.

Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców wyraził przekonanie, że wyrok w węgierskiej sprawie może mieć znaczenie również dla polskich podatników
Wyrok TSUE: organ podatkowy nie może wykorzystywać przeciw przedsiębiorcy wszelkich dowodów

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: podatki, wiadomości, wiadomości, wiadomości, ministerstwo finansów, skarbówka, system podatkowy
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-11-2019

BoouJanku ! system wykryl zakup futra dla kochanki a zonie kupiles tylko ponczochy ! . Musisz dostarczyc zgode zony na zakup futra dla kochanki .))

18-11-2019

JanZA MORAWICKIEGO , TRWA KRYMINALNA NAGONKA NA PODATNIKOW 1 NALEZY ICH LUPIC I SACIGAC ZEBY MORAWIECKI I KOLESIE MIELI Z CZEGO NIEROBOW POZYSKIWAC ! … Czytaj całość

18-11-2019

gola banasia i rydzyka też ten system wykryje?

Rozwiń komentarze (10)