Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Skarbówka ma mieć dane o podatnikach w jednym systemie. Będzie on rozwijany

10
Podziel się:

W systemie Poltax Plus znajdują się wszystkie informacje o rozliczeniach PIT, CIT i VAT. Dostęp do niego mają wszystkie urzędy skarbowe. Ministerstwo Finansów zapowiada rozwój systemu, m.in. poprzez dołączenie do niego kolejnych podatników.

Przemysław Koch (na zdjęciu) z Ministerstwa Finansów przedstawia program Poltax Plus.
Przemysław Koch (na zdjęciu) z Ministerstwa Finansów przedstawia program Poltax Plus. (East News, Jan Bielecki/East News)

– Od lipca 2019 roku wszystkie urzędy korzystają z jednego centralnego systemu Poltax Plus. Wszystkie dane podatników w zakresie rozliczeń PIT, CIT, VAT są obecnie w jednym miejscu – powiedział pełnomocnik ministra finansów ds. informatyzacji Przemysław Koch, w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".

Resort chciałby, żeby Poltax Plus w przyszłości zawierał informacje np. o podatnikach, którzy płacą cła i akcyzę (obecnie odpowiada za to system Zefir) – podaje "DGP", która porozmawiała z Kochem i Dariuszem Aniećko z Ministerstwa Finansów. Przedstawiciele ministerstwa zapewniają, że proces konsolidacji różnych systemów podatkowych już trwa.

Ważną zmianą, jaka jest szykowana dla Poltax Plus, jest zniesienie właściwości miejscowej. Chociaż w systemie cała historia podatnika przenosi się z nim z urzędu do urzędu, to jednak wgląd do tych danych jest obecnie ograniczony. Po zmianach w prawie ograniczenia te dla urzędników znikną.

Resort opracowuje też odpowiednie rozwiązania, które pozwolą podatnikom PIT, CIT i VAT wpłacać daniny na własne, indywidualne konta. Mają one wejść w życie od 1 stycznia 2020 roku.

Zobacz także: Zobacz także: 60 tys. zł zarabia prezes spółdzielni mieszkaniowej. Wiceminister: To patologia

Dla urzędników natomiast prezentem od resortu będzie Poltax 2B – centralny system finansowo-księgowy. Ma on uprościć procedurę księgowania wpłat, gdyż obecnie są one księgowane ręcznie przez urzędy.

Jakie jeszcze systemy ułatwiają skarbówce znalezienie informacji o podatnikach? Centralna hurtownia danych w Radomiu pozwala zajrzeć im do danych umieszczonych w plikach JKP_VAT, deklaracji i z kas online. Natomiast narzędzie WRO-System umożliwia wyszukanie konkretnej faktury, która zainteresuje skarbówkę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

podatki
wiadomości
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
agu
3 lata temu
ILE Z WYPŁATY, EMERYTURY LUB RENTY ZABIERA NAM PAŃSTWO? - bo system podatkowy funkcjonuje tak NAPRAWDĘ całkiem inaczej, niż to się do wierzenia podaje! Na tej stronie jest link do darmowego ebooka, który pomoże zrozumieć, kto i dlaczego płaci najwyższe, 90%-we podatki. I kłamstwo, że istnieje coś takiego, jak kwota wolna od podatku! (b. krótko - na jednej stronie) Polecam dobrze się krzesła trzymać! (przy czytaniu) :-) renata-derek.esy*es/podatki.html (zamiast * wstaw kropkę) Henry Ford (producent samochodów w USA) dawno temu powiedział: „Dobrze, że ludzie nie rozumieją systemu finansowego i bankowego (od siebie dodam, że i podatkowego). Gdyby to TERAZ zrozumieli, mielibyśmy rewolucję najpóźniej jutro rano.“ :-)
Jamicz
3 lata temu
Zagranicznym koncernom oczywiście ten systematyczny system nie podskoczy...
Geegles
3 lata temu
Wdrożenie Zefira trwało chyba około 5 lat, zatem coś mi się wydaje, że resortowi braknie czasu na tak duże zmiany.
pozdrawiam
3 lata temu
i d\erżynski wstanie z grobu zeby trochę popracować z banasiem jego nie rejestrowano jego akta utajniono zyć prezesowac w NIK i z oszustami walczyć
gol
3 lata temu
a banasia i rydzyka też ten system wykryje?