Notowania

Akcyza na alkohol i tytoń ekspresowo w "trybie odrębnym". Nikt tego z branżą nie konsultował

Projekt ustawy podnoszącej akcyzę na alkohol i wyroby tytoniowe nie był konsultowany z branżą. Powinien, ale po raz kolejny zastosowano mechanizm przyjęcia ustawy "w trybie odrębnym". Jak to uzasadniono? Przemilczano, ale chodzi o to, by szybko zwiększyć wpływy do budżetu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStock.com)
Wniesiony do Sejmu projekt zmiany ustawy o akcyzie zostanie przyjęty, "podatek od dóbr luksusowych" pójdzie w górę o 10 proc.

Projekt zmiany ustawy, która zakłada podniesienie akcyzy na alkohol i wyroby tytoniowe o 10 proc. został przyjęty w ekspresowym trybie. Branża o projekcie dowiedziała się w zeszłym tygodniu, a głosowanie zaplanowane jest na 19 listopada. Nie odbyły się konsultacje, więc jeśli ustawa zostanie przyjęta i zacznie obowiązywać z początkiem 2020 r., firmy produkujące alkohol i wyroby tytoniowe będą miało bardzo mało czasu na dostosowanie się do nowych zasad – informuje "Rzeczpospolita".

Akcyza na alkohol będzie wyższa. Rząd własnie wniósł w tej sprawie do Sejmu odpowiedni projekt ustawy
Akcyza na alkohol w górę. Zdrożeje piwo, wino i wódka

Przedsiębiorcy zwracają uwagę, że tak drastyczna podwyżka akcyzy spowoduje pogłębienie szarej strefy i wtedy założenie, że podwyżka da budżetowi dodatkowe 1,7 mld zł okaże się nader optymistycznym założeniem.

- Gdy przypomnimy sobie rok 2014, kiedy doszło do 15-proc. wzrostu stawki akcyzy tylko na wyroby spirytusowe, to wpływy z tego podatku spadły wręcz o 7,6 proc. – przypomina Ryszard Woronowicz, rzecznik prasowy Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy.

Obejrzyj: Ardanowski za legalizacją okowit. Palikot: "bardzo to popieram, ludzie chcą prawdziwej wódki"

Jak to się stało, że tak ważny projekt nie był konsultowany z branżą? Obowiązek taki istnieje, ale przewidziana jest od niego furtka: można przyjąć projekt ustawy w "trybie odrębnym" i bez konsultacji, o ile uzasadniają to okoliczności lub "gdy waga lub pilność sprawy wymaga niezwłocznego jej rozstrzygnięcia".

Jakie okoliczności zaszły w tym przypadku? Tego w uzasadnieniu projektu nie ma, niemniej nie jest tajemnicą, że PiS szuka dodatkowych wpływów do budżetu, gdyż musi sfinansować obietnice wyborcze, m.in. kolejne trzynaste, ale i czternaste emerytury.

Firmy zajmujące się sprzedażą alkoholu i wyrobów tytoniowych mogą tylko nieznacznie odłożyć w czasie skutki podwyżki podatku akcyzowego. Zgodnie z prawem mogą gromadzić zapasy z opłaconym już podatkiem i sprzedać je później. Przy czym w przypadku tytoniu zyskają czas tylko do końca lutego, bo ograniczenie narzuca ważność banderol.

Alkohol w sklepie zdrożeje jeszcze w styczniu.
Sprytny ruch rządu. Sklepy i producenci nie zdążą zrobić zapasów tańszej wódki

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: akcyza, pis, budżet, gospodarka, wiadomości, branża spirytusowa, akcyza na tytoń, podatki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-11-2019

MarcinPaństwo socjalistyczne wprowadzone przez PIS musi być oparte o rosnące podatki i zaciąganie kredyty. Tak było kiedyś tak jest i teraz, ale skoro … Czytaj całość

18-11-2019

Maryjanprzestańcie pisiorki dawać kasę na kler, a 500 plus tylko pracującym dawajcie i nie potrzeba szukać kasy

18-11-2019

InnaNa czymś musi Państwo zarobić, najprościej na słabych i uzależnionych.

Rozwiń komentarze (12)