Notowania

podatki
15.11.2019 10:37

Wyrok TSUE: organ podatkowy nie może wykorzystywać przeciw przedsiębiorcy wszelkich dowodów

Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że urząd skarbowy nie może dowolnie wykorzystywać przeciw przedsiębiorcom dowodów zebranych w innych sprawach. To może dać również polskim przedsiębiorcom prawo do wznowienia postępowań, które zakończyły się dla nich niekorzystnie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców wyraził przekonanie, że wyrok w węgierskiej sprawie może mieć znaczenie również dla polskich podatników (Fot: Leszek Szymański)

16 października 2019 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok C-189/18 dotyczący węgierskiej spółki, którą fiskus ukarał za przestępstwa podatkowe - udział w karuzeli VAT.

Uznał w niej, że urząd skarbowy nie może dowolnie wykorzystywać przeciw przedsiębiorcom dowodów zebranych w innych sprawach, tak jak to miało miejsce w przypadku tej firmy - czytamy w serwisie tvn24bis.pl.

Wyrok ucieszył Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Obejrzyj: Wyrok TSUE, o którym mało kto mówi. Możesz odzyskać tysiące złotych od banku

- Przenosząc rozważania TSUE na polski grunt należy wskazać, iż (...) w sprawie zakończonej decyzją ostateczną wznawia się postępowanie, jeżeli orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ma wpływ na treść wydanej decyzji. W ocenie Rzecznika MŚP przedsiębiorcy, którzy otrzymali niekorzystne decyzje fiskusa w sprawach dotyczących odliczenia/zwrotu VAT, powinni rozważyć wnioski o wznowienie swoich postępowań" – czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej urzędu.

26 wyroków w sprawie hipotek walutowych zapadło do 30 października
Frankowicze zwyciężają w sądach. Pomógł wyrok TSUE

Co wyrok oznaczać będzie dla relacji przedsiębiorców z organami skarbowymi? Oznacza, że podatnik ma prawo "do zapoznania się z dowodami z innych postępowań oraz możliwość odniesienia się do dowodów zebranych w tych postępowaniach". Ponadto "jedynym ograniczeniem tego prawa może być interes ogólny uzasadniający ograniczenie tego dostępu".

- W praktyce organy podatkowe niekiedy odmawiają dostępu do dowodów z innych postępowań lub anonimizują zebrane dowody w sposób uniemożliwiający podatnikowi efektywne zapoznanie się z nimi i odniesienie się do nich. Powołany wyrok TSUE może być więc ważnym argumentem w sporach pomiędzy organami podatkowymi oraz podatnikami o zakres udostępnianych informacji – powiedział w rozmowie z tvn24bis.pl Wojciech Pietrasiewicz, partner w kancelarii doradztwa podatkowego MVP TAX.

Wyrok chwali również Grzegorz Baran, wspólnik w Kancelarii Baran&Pluta.

- To przede wszystkim potwierdzenie oczywistego prawa podatnika do obrony. Z pewnością będzie on miał znaczenie dla podatników na dalszych etapach sądowych postępowania w sporze z fiskusem.

Ale czy rzeczywiście da podatnikom oręż w walce z organami skarbowymi? To pokaże dopiero orzecznictwo sądów w konkretnych sprawach podatkowych – mówi Baran.

Miejska rzecznik konsumentów Małgorzata Rothert i pełnomocnik frankowiczów Iwo Gabrysiak podczas rozprawy przed łódzkim Sądem Apelacyjnym
Wyrok TSUE może pomóc nie tylko frankowiczom

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: podatki, przedsiębiorcy, urzad skarbowy, gospodarka, wiadomości, tsue
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-11-2019

No takSkoro kupiłem paliwo na stacji benzynowej której dostawca kombinował z vat to można mi postawić zarzut udziału w grupie przestępczej wyłudzającej … Czytaj całość

16-11-2019

OloNo żeby obcy ludzie bronili polskiego przedsiębiorcy przed polskim państwem, toż my żyjemy jak pod okupacją.

16-11-2019

IziMnie ciągle zarzucają jakieś niedoplate a to 30 zł a to w innej firmie 40 zł i nie zadają korekt citu

Rozwiń komentarze (3)