Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Tarcza antyinflacyjna do zmiany. "Zastępujemy ją innymi narzędziami"

11
Podziel się:

Co dalej z tarczą antyinflacyjną? Głos w tej sprawie zabrał rzecznik rządu. Jak zapewnił, rząd się z niej nie tyle wycofuje, ile zastępuje "innymi narzędziami". - Jeżeli chodzi na przykład o energię elektryczną, to wprowadzimy maksymalne ceny, czyli taryfowanie, podobnie będzie w przypadku gazu - stwierdził Piotr Müller.

Tarcza antyinflacyjna do zmiany. "Zastępujemy ją innymi narzędziami"
Tarcza antyinflacyjna. Rząd zastąpi ją innymi narzędziami, co ogłosił Piotr Müller (PAP, Rafał Guz)

W poniedziałek 7 listopada premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że rząd nie rezygnuje z tzw. tarczy antyinflacyjnej, lecz musi zmienić jej formę. Wszystko ze względu na fakt, że Komisja Europejska nie zgodzi się na przedłużenie obniżonych stawek podatku VAT, co zresztą KE potwierdziła.

Tarcza antyinflacyjna zmieni formułę

O tę kwestię został zapytany rzecznik rządu na antenie Polsat News. - Bruksela faktycznie zgłaszała już wcześniej - w jakimś sensie groziła nam postępowaniami przed Trybunałem Sprawiedliwości UE. Natomiast to nie jest tak, że my chcemy się wycofać z tarczy antyinflacyjnej, my ją zastępujemy innymi narzędziami - podkreślił Piotr Müller.

Jeżeli chodzi na przykład o energię elektryczną maksymalne ceny, czyli taryfowanie. Tak samo w gazie. Przygotowujemy ustawę gazową o taryfach gazowych, ona w przyszłym tygodniu powinna być na posiedzeniu rządu - tłumaczył rzecznik rządu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Na wiosnę czeka nas fala protestów antyrządowych? "Stracą 12 proc. realnej pensji"

Dziennikarz prowadzący rozmowę zwrócił uwagę, że wszystko na to wskazuje, iż od 1 stycznia przyszłego roku nie będzie przedłużenia obniżonych podatków na gaz, nawozy i paliwa. Piotr Müller odpowiedział, że jeżeli chodzi o gaz i energię elektryczną, to będą "inne narzędzia". - Natomiast co do pozostałych rzeczy, to w tej chwili rozmawiamy w rządzie i będziemy o tym decydować w przyszłości - dodał.

Czy ten ekwiwalent tarczy w wystarczający sposób będzie pomagał ludziom? Rzecznik rządu stwierdził, że władza będzie chciała "zrobić jak najdalej idącą poduszkę finansową, która to zabezpieczy". Zarazem przyznał, że dzisiaj nie zadeklaruje, czy nowe rozwiązanie oddane w stosunku jeden do jednego, w stosunku do obecnego.

Ponieważ nie wiem, jak będzie wyglądała sytuacja na rynkach międzynarodowych. Nawet bez tego (zmiany tarczy - przyp. red.) dzisiaj panu nie mogę zagwarantować, jak będzie wyglądała cena paliwa, nawet utrzymując aktualne rozwiązania - stwierdził Piotr Müller.

Niektóre elementy tarczy mogą być utrzymane

A co dalej z podatkiem VAT na żywność? Piotr Müller zaznaczył, że jest to ważny element tarczy antyinflacyjnej. - Dlatego przy nim najbardziej będziemy się zastanawiać i analizować skutki ewentualne zmian w tym zakresie. Bo, one są ważnym koszykiem produktowym dla obywateli, ale jeżeli też tam zauważymy, że pewne trendy są bardziej pozytywne, to też będziemy się nad tym zastanawiać - powiedział rzecznik rządu.

Czy zatem nie ma szans na wynegocjowanie z Brukselą przedłużenia tarczy? Rzecznik rządu odparł, że "to zależy w którym obszarze". - Bo każdy obszar - gaz, energia elektryczna, żywność, nawozy - każdy z nich ma nieco inne regulacje unijne i dlatego tak skomplikowany jest to mechanizm negocjacyjny. W niektórych obszarach jest to możliwe, a w niektórych - nie - wyjaśnił.

Chodzi o to, że my chcemy zamienić te narzędzia, które mamy w tarczy antyinflacyjnej innymi narzędziami, które obniżą też ceny Polakom, bo nie wycofamy się z różnego rodzaju możliwości pomocowych dla obywateli, bo to dla nas to jest priorytet - oświadczył Piotr Müller.

Tarcza antyinflacyjna przewiduje:

  • zerową stawkę VAT na gaz;
  • 5-procentową stawkę VAT na ciepło;
  • 5-procentową stawkę VAT na prąd;
  • 8-procentową stawkę VAT na paliwa silnikowe;
  • zerową stawkę VAT na nawozy;
  • zerową stawkę VAT na żywność.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(11)
Piosior
rok temu
Ludzie dość PiS Katastrofa będzie!!!!!!!!!!!!!!!!!
cent
rok temu
PiS prowadzi Polskę do katastrofy.
Jas
rok temu
Pisowi wszyscy groza w ich mniemaniu jak już nie wiedzą co robić. Dobrze wiedzą że stworzeni wymyśleni w ich umysłach wrogowie staną się wrogami elektoratu PiS. Propaganda to ich broń i w ciemnym prymitywnym spolecze stwie bardzo skuteczna tak samo jak w Rosji. Propaganda czyni cuda
Po wszystkim
rok temu
NIESAMOWITE I WSPANIAŁE KOLONIA NIEWOLNICZA POLIN UPADA NA NASZYCH OCZACH Z DUŻYM HUKIEM 🤣🤣🤣🤣🤣 LUDU RADUJ SIĘ WRESZCIE STARSI BRACIA W WIERZE  ZARZĄDZAJĄCY TĄ KOLONIĄ NIEWOLNICZĄ SAMI ZAPĘDZILI SIĘ W KOZI RÓG Z KTÓREGO JUŻ NIE WYJDĄ 🤣🤣🤣🤣🤣
TO KONIEC
rok temu
Rząd będzie zadłużał się za granicą. Rusza sprzedaż obligacji w dolarach Ministerstwo Finansów zdecydowało o sprzedaży obligacji w dolarach. Wybrał już nawet banki do ich emisji. Przypomnijmy, że sytuacja na rynku długu jest dla Polski trudna, a potrzeby pożyczkowe na 2023 r. są rekordowo wysokie. TAK LUDU MATEUSZ DOPROWADZIŁ KRAJ DO KATASTROFY I UPADKU. TO JUŻ JEST KONIEC !!!!!!!