Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Tarcza finansowa PFR. Państwo umorzy część pożyczki, ale za to zapłacisz podatek

Nawet 75 proc. subwencji udzielonej przez PFR może podlegać umorzeniu. To dobra wiadomość dla przedsiębiorców. Jest też gorsza. Od kwoty umorzenia trzeba będzie zapłacić podatek - twierdzą eksperci od prawa podatkowego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Od umorzonej części pożyczki z PFR trzeba będzie zapłacić podatek - twierdzą eksperci od prawa podatkowego

O takiej furtce w tarczy finansowej informuje "Gazeta Wyborcza". Czytamy w niej, że subwencja z Polskiego Funduszu Rozwoju ma być traktowana tak samo, jak zwykła pożyczka.

Co na to prawo podatkowe? Ono traktuje umorzenie części pożyczki jako dochód. A przypomnijmy, że w ramach tarczy umorzone może zostać nawet 75 proc. subwencji.

Warunkiem jest m.in. prowadzenie działalności przez rok po otrzymaniu pieniędzy, a także utrzymanie zatrudnienia. Wtedy oddać trzeba będzie zaledwie jedną czwartą tego, co się pożyczyło.

Obejrzyj: Tarcza finansowa zwiększy dług publiczny. Prezes PFR: "to się opłaci"

Ale jest jeden haczyk. Właśnie wspomniane prawo podatkowe.

- Podatek dochodowy obowiązuje od części umorzonej (do 75 proc. jej wartości), gdyż jest to przysporzenie na rzecz przedsiębiorcy. Mówiąc wprost: przedsiębiorca dostaje pieniądze z umorzonej części do swojej dyspozycji bez żadnych kosztów – dodaje mec. Piotr Świstak z kancelarii GWW.

Co to oznacza w praktyce? Że urząd skarbowy może zażądać zapłaty podatku. W zależności od konkretnej sytuacji może to być 18 lub 32 proc. (jeśli przedsiębiorca rozlicza się na zasadach ogólnych) lub 19 proc. (dla tzw. liniowców).

Przy wielotysięcznych subwencjach dla przedsiębiorców może to oznaczać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Będzie trzeba taki dochód wykazać w zeznaniu podatkowym za 2021 rok.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-05-2020

ewa12Nie jest to żadna furtka. Informacja o tym że umorzona część będzie stanowiła przychód podatkowy jest w komunikacie na stronie PFR. Jest też … Czytaj całość

29-05-2020

TakGazeta wybiórcza i wszystko jasne.

29-05-2020

LclCzy ktoś z Was dostał coś kiedyś za darmo? Zobaczycie za jakiś czas jakie będą kontrole w firmach.

Rozwiń komentarze (25)