Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Tarcza finansowa PFR. Państwo umorzy część pożyczki, ale za to zapłacisz podatek

25
Podziel się

Nawet 75 proc. subwencji udzielonej przez PFR może podlegać umorzeniu. To dobra wiadomość dla przedsiębiorców. Jest też gorsza. Od kwoty umorzenia trzeba będzie zapłacić podatek - twierdzą eksperci od prawa podatkowego.

Od umorzonej części pożyczki z PFR trzeba będzie zapłacić podatek - twierdzą eksperci od prawa podatkowego
Od umorzonej części pożyczki z PFR trzeba będzie zapłacić podatek - twierdzą eksperci od prawa podatkowego (PAP)
bErSGviZ

O takiej furtce w tarczy finansowej informuje "Gazeta Wyborcza". Czytamy w niej, że subwencja z Polskiego Funduszu Rozwoju ma być traktowana tak samo, jak zwykła pożyczka.

Co na to prawo podatkowe? Ono traktuje umorzenie części pożyczki jako dochód. A przypomnijmy, że w ramach tarczy umorzone może zostać nawet 75 proc. subwencji.

Warunkiem jest m.in. prowadzenie działalności przez rok po otrzymaniu pieniędzy, a także utrzymanie zatrudnienia. Wtedy oddać trzeba będzie zaledwie jedną czwartą tego, co się pożyczyło.

bErSGvjb
Zobacz także: Obejrzyj: Tarcza finansowa zwiększy <a href="https://money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zadluzenie-finanse-publiczne-dlug-polski,11,0,2408459.html">dług publiczny</a>. Prezes PFR: "to się opłaci"

Ale jest jeden haczyk. Właśnie wspomniane prawo podatkowe.

- Podatek dochodowy obowiązuje od części umorzonej (do 75 proc. jej wartości), gdyż jest to przysporzenie na rzecz przedsiębiorcy. Mówiąc wprost: przedsiębiorca dostaje pieniądze z umorzonej części do swojej dyspozycji bez żadnych kosztów – dodaje mec. Piotr Świstak z kancelarii GWW.

bErSGvjh

Co to oznacza w praktyce? Że urząd skarbowy może zażądać zapłaty podatku. W zależności od konkretnej sytuacji może to być 18 lub 32 proc. (jeśli przedsiębiorca rozlicza się na zasadach ogólnych) lub 19 proc. (dla tzw. liniowców).

Przy wielotysięcznych subwencjach dla przedsiębiorców może to oznaczać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Będzie trzeba taki dochód wykazać w zeznaniu podatkowym za 2021 rok.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

bErSGvji

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bErSGvjC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(25)
Małgorzata J.
rok temu
Autor artykułu powinien najpierw zaktualizować swoją wiedzę dotyczącą stawek podatku. Dzięki rządowi PIS stawka 18% została obniżoną do 17%.
To ja przedsi...
rok temu
Kuźwa najpierw trzeba dostać pomoc, jedna wielka sciema
To ja przedsi...
rok temu
Kuźwa najpierw trzeba dostać pomoc, jedna wielka sciema
bErSGvjD
karolka
rok temu
To jak działa PFR akurat jest opisane w Q&A jakie znajduje sie na stronie, z tego co ja czytałam, aż 75% subwencji może zostać umorzone.
Masza
rok temu
Nie zaglosuje nigdy na PIS
...
Następna strona