Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Marcin Lis
Marcin Lis
|
aktualizacja

Testu przedsiębiorcy może i nie będzie, ale samozatrudnieni będą sprawdzani. "Mamy rozwiązania"

468
Podziel się

Niemal 3 mln osób przed majówką odetchnęło z ulgą. Członkowie rządu na czele z premierem zapewnili, że testu przedsiębiorcy nie będzie. Z oficjalnego dokumentu przyjętego przez Radę Ministrów wynika jednak, że rząd będzie sprawdzał samozatrudnionych.

To Jadwiga Emilewicz ogłosiła "koniec" testu przedsiębiorcy. M.in. jej resort pracuje nad sposobem uszczelnienia przepisów
To Jadwiga Emilewicz ogłosiła "koniec" testu przedsiębiorcy. M.in. jej resort pracuje nad sposobem uszczelnienia przepisów (East News, JACEK DOMINSKI/REPORTER /EAST NEWS)
bDBpNzMB

Zapowiedź wprowadzenia tzw. testu przedsiębiorcy wywołała popłoch wśród Polaków pracujących na własny rachunek. Bo co w końcu miałby on sprawdzać? Liczbę kontrahentów? Wystawianych faktur? Po kilku tygodniach krytyki, nawet z wewnątrz rządu, pomysł Ministerstwa Finansów miał upaść. Ogłosiła to minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, a potwierdził premier Mateusz Morawiecki.

Słowa polityków warto jednak sprawdzać. Tak zrobiliśmy - stąd czas przeszły. Projekt miał upaść. Przyjęty przez rząd 24 kwietnia Wieloletni Plan Finansowy faktycznie nie zawiera wzmianki o "teście". Zamiast tego jest jednak punkt "uszczelnienie kwalifikacji przychodów do źródła >>pozarolnicza działalność gospodarcza<<".

bDBpNzMD

Brzmi odrobinę niejasno, ale na szczęście w dokumencie jest wyjaśnienie, z którego wynika, że resort przedsiębiorczości oraz resort rozwoju wspólnie z Radą Dialogu Społecznego stworzą regulację, która zablokuje możliwość prowadzenia działalności gospodarczej osobom, które powinny podlegać innym przepisom. Rezygnację z testu przedsiębiorcy można nazwać jedynie PR-ową sztuczką.

Zobacz także: Obejrzyj: Ulga podatkowa dla młodych. Premier wyjaśnia: "Nie chcemy sytuacji patologicznych"

Jak wyjaśniło, już po przyjęciu WPF, w odpowiedzi na pytania money.pl Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, "dziś mamy już rozwiązania, które pozwalają na ograniczenia w zakresie samozatrudnienia". Zdanie mrożące krew w żyłach niemal 3 mln samozatrudnionych w Polsce. Resort uspokaja jednak, że chodzi o ustawę o podatku dochodowym, która wyklucza prowadzenie działalności gospodarczej jedynie w sytuacji, gdy spełnione są łącznie trzy wymienione w jej treści warunki.

bDBpNzMJ

Mowa o przeniesieniu odpowiedzialności na zlecającego, wykonywanie prac pod kierownictwem, w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego oraz braku ryzyka gospodarczego po stronie prowadzącego "firmę". Ministerstwo Przedsiębiorczości zapewnia, że prace nad realizacją założenia zapisanego w Wieloletnim Planie Finansowym będą prowadzone w taki sposób, by "nie utrudniać życia przedsiębiorcom". Z drugiej strony przyznaje, że w razie dostrzeżenia luk w obecnych przepisach dopuszcza możliwość stworzenia "nowych obostrzeń", by po chwili znów łagodzić ton.

"Nie możemy też zgodzić się z tezą, że samozatrudnieni nie ponoszą ryzyka gospodarczego. Jest ona fałszywa" - czytamy w odpowiedzi otrzymanej z biura prasowego MPiT. Resort odrzuca także wizję, w której posiadanie tylko jednego kontrahenta będzie automatycznie uznane za nadużycie.

"Praktyka gospodarcza jest dużo bardziej skomplikowana niż nam się wydaje w teorii" - podsumowuje biuro prasowe MPiT.

bDBpNzMK

Najlepiej o tym wie dokładnie 2 mln 933,5 tys. Polaków. Tylu bowiem, według najnowszych dostępnych danych Eurostatu, jest w Polsce samozatrudnionych. Tym samym Polska jest w czołówce unijnych państw o najwyższym odsetku samozatrudnionych. To niemal 18 proc. ogółu zatrudnionych w wieku od 15 do 74 lat. Wyższy odsetek notowany jest tylko we Włoszech i Grecji. Na drugim biegunie znajdują się Luksemburg, Dania i Szwecja.

Czy zmiany przepisów i weryfikowanie przedsiębiorców w Polsce jest realne? Wydaje się, że tak - choć zapisy o tym pomyśle znajdują się w dokumencie, który nie nakłada na rząd obowiązku ich wdrożenia, to jednak przyjęła go cała Rada Ministrów. W dodatku jej członkowie zgłaszali swoje propozycje na znalezienie nowych źródeł dochodów budżetu państwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDBpNzNe
działalność gospodarcza
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(468)
cotomabyc
2 lata temu
rozumiem że będą na działalności jako specjalista z zakresu informatyki nie powinienem dążyć do zapewnienia sobie np. długoterminowego kontraktu z jednym, dużym kontrahentem który zapewni mi stabilność tylko skakać co 3 miesiące gdzieś indziej i wtedy będzie ok? paranoja
obywatel
2 lata temu
3 .2 .1 ... do urn
Tomek
2 lata temu
Chore pomysły grupki ludzi dążącej do władzy absolutnej .Nakazy , zakazy , śledzenie, sprawdzanie,... Gdzie demokracja ????? Czas pozamiatać i wywieź na taczkach tych inteligentnych inaczej .
bDBpNzNf
asdf
2 lata temu
PISowska banda złodzieji chce mnie ograbic z reszty pioeniedzy na zycie, dajac darmozjadom 13 emeryture i rozlęgo 500+
poddani Karto...
2 lata temu
czyli przenosimy firmy do Czech, amen.
...
Następna strona