Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marcin Lis
Marcin Lis
|
aktualizacja

Testu przedsiębiorcy może i nie będzie, ale samozatrudnieni będą sprawdzani. "Mamy rozwiązania"

468
Podziel się:

Niemal 3 mln osób przed majówką odetchnęło z ulgą. Członkowie rządu na czele z premierem zapewnili, że testu przedsiębiorcy nie będzie. Z oficjalnego dokumentu przyjętego przez Radę Ministrów wynika jednak, że rząd będzie sprawdzał samozatrudnionych.

To Jadwiga Emilewicz ogłosiła "koniec" testu przedsiębiorcy. M.in. jej resort pracuje nad sposobem uszczelnienia przepisów
To Jadwiga Emilewicz ogłosiła "koniec" testu przedsiębiorcy. M.in. jej resort pracuje nad sposobem uszczelnienia przepisów (East News, JACEK DOMINSKI/REPORTER /EAST NEWS)

Zapowiedź wprowadzenia tzw. testu przedsiębiorcy wywołała popłoch wśród Polaków pracujących na własny rachunek. Bo co w końcu miałby on sprawdzać? Liczbę kontrahentów? Wystawianych faktur? Po kilku tygodniach krytyki, nawet z wewnątrz rządu, pomysł Ministerstwa Finansów miał upaść. Ogłosiła to minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, a potwierdził premier Mateusz Morawiecki.

Słowa polityków warto jednak sprawdzać. Tak zrobiliśmy - stąd czas przeszły. Projekt miał upaść. Przyjęty przez rząd 24 kwietnia Wieloletni Plan Finansowy faktycznie nie zawiera wzmianki o "teście". Zamiast tego jest jednak punkt "uszczelnienie kwalifikacji przychodów do źródła >>pozarolnicza działalność gospodarcza<<".

Brzmi odrobinę niejasno, ale na szczęście w dokumencie jest wyjaśnienie, z którego wynika, że resort przedsiębiorczości oraz resort rozwoju wspólnie z Radą Dialogu Społecznego stworzą regulację, która zablokuje możliwość prowadzenia działalności gospodarczej osobom, które powinny podlegać innym przepisom. Rezygnację z testu przedsiębiorcy można nazwać jedynie PR-ową sztuczką.

Zobacz także: Obejrzyj: Ulga podatkowa dla młodych. Premier wyjaśnia: "Nie chcemy sytuacji patologicznych"

Jak wyjaśniło, już po przyjęciu WPF, w odpowiedzi na pytania money.pl Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, "dziś mamy już rozwiązania, które pozwalają na ograniczenia w zakresie samozatrudnienia". Zdanie mrożące krew w żyłach niemal 3 mln samozatrudnionych w Polsce. Resort uspokaja jednak, że chodzi o ustawę o podatku dochodowym, która wyklucza prowadzenie działalności gospodarczej jedynie w sytuacji, gdy spełnione są łącznie trzy wymienione w jej treści warunki.

Mowa o przeniesieniu odpowiedzialności na zlecającego, wykonywanie prac pod kierownictwem, w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego oraz braku ryzyka gospodarczego po stronie prowadzącego "firmę". Ministerstwo Przedsiębiorczości zapewnia, że prace nad realizacją założenia zapisanego w Wieloletnim Planie Finansowym będą prowadzone w taki sposób, by "nie utrudniać życia przedsiębiorcom". Z drugiej strony przyznaje, że w razie dostrzeżenia luk w obecnych przepisach dopuszcza możliwość stworzenia "nowych obostrzeń", by po chwili znów łagodzić ton.

"Nie możemy też zgodzić się z tezą, że samozatrudnieni nie ponoszą ryzyka gospodarczego. Jest ona fałszywa" - czytamy w odpowiedzi otrzymanej z biura prasowego MPiT. Resort odrzuca także wizję, w której posiadanie tylko jednego kontrahenta będzie automatycznie uznane za nadużycie.

"Praktyka gospodarcza jest dużo bardziej skomplikowana niż nam się wydaje w teorii" - podsumowuje biuro prasowe MPiT.

Najlepiej o tym wie dokładnie 2 mln 933,5 tys. Polaków. Tylu bowiem, według najnowszych dostępnych danych Eurostatu, jest w Polsce samozatrudnionych. Tym samym Polska jest w czołówce unijnych państw o najwyższym odsetku samozatrudnionych. To niemal 18 proc. ogółu zatrudnionych w wieku od 15 do 74 lat. Wyższy odsetek notowany jest tylko we Włoszech i Grecji. Na drugim biegunie znajdują się Luksemburg, Dania i Szwecja.

Czy zmiany przepisów i weryfikowanie przedsiębiorców w Polsce jest realne? Wydaje się, że tak - choć zapisy o tym pomyśle znajdują się w dokumencie, który nie nakłada na rząd obowiązku ich wdrożenia, to jednak przyjęła go cała Rada Ministrów. W dodatku jej członkowie zgłaszali swoje propozycje na znalezienie nowych źródeł dochodów budżetu państwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

działalność gospodarcza
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(468)
Heniuchno
5 lata temu
A ja sie tego nie boje niech sprawdzaja sobie jak powiedza ze sie moja firma jednoosobowa nie nadaje to mi nic innego nie zostanie jak zamknac spakowac sie i wyjechac tam gdzie mozna np.wschod tam otworze swoja działalność i bede pracowac a tu tylko bede przyjezdzial sobie na wczasy he he 😂😂😂😂😂
PiS stracił r...
5 lata temu
Jako wyborca PiSu chciałem oficjalnie przekazać rządowi, że jesteście psychicznie chorzy. Tylko komunistyczne lewactwo może wpaść na takie antyprzedsiębiorczy pomysł. To co zyskacie na tym tzw. uszczelnieniu, wydacie na kontrolę przedsiębiorców. 0% PIT do 26. roku życia też nie będzie dla przedsiębiorców. Widać rząd robi wszystko, żeby zniechęcić Polaków, szczególnie młodych, do pracy na własny rachunek. Lepiej niech idą do niemieckiej korporacji, która cały zysk wyprowadzi z Polski i nie zapłaci tu ani grosza podatku. Górnikom dajecie, rolnikom dajecie, wszystkim dajecie, a polskim przedsiębiorcom, którzy wytwarzają 2/3 polskiego PKB dalej rzucacie kłody pod nogi.
.?
5 lata temu
Ktoś jeszcze ma ochotę na PiS głosować?
ja
5 lata temu
ciekawe co zrobi kierownictwo szpitali i tym podobnych placówek? hehe
dobra rada
5 lata temu
za Ryczałtowcóe niech się wezmą !! tam to dopiero są Oszuści !! i Kartę Podatkową...
...
Następna strona