Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

"Tuskowe" w Sejmie. Zyskaliby na nim także emeryci, ale jest skutek uboczny

389
Podziel się:

Na proponowanym przez Donalda Tuska podniesieniu kwoty wolnej od podatku zyskałyby nie tylko osoby pracujące, ale także emeryci - zwraca uwagę dziennik "Fakt". Jak czytamy, więcej seniorów niż obecnie byłoby zwolnionych z PIT. Jest też jednak pewien "skutek uboczny".

"Tuskowe" w Sejmie. Zyskaliby na nim także emeryci, ale jest skutek uboczny
Opozycyjny projekt ustawy dotyczącej podwojenia kwoty wolnej od podatku dochodowego trafił już do Sejmu (PAP)

Przewodniczący PO Donald Tusk na niedawnym spotkaniu z mieszkańcami Krakowa zaproponował, aby kwota wolna od podatku wzrosła z obecnych 30 tys. zł rocznie do 60 tys. zł rocznie. Stwierdził, że byłoby to "zadośćuczynienie wszystkim tym, którzy ciężko pracują". - Pomyślmy o tych wszystkich ciężko pracujących Polkach i Polakach, którzy nie mają świadczenia 500 plus na dzieci - mówił.

Przypomnijmy, że od stycznia 2022 r. kwota wolna została podniesiona z 8 tys. zł rocznie do 30 tys. zł rocznie. Oznacza to, że do 2,5 tys. zł brutto dochodu miesięcznie nie płacimy żadnego podatku dochodowego, a także że osoby zarabiające najniższe wynagrodzenie miesięczne w kwocie 3460 zł brutto płacą 12-proc. PIT.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Belka: obieramy kierunek na wyższą inflację. Były premier ostrzega przed pomysłem prezesa PiS

Nie tylko pracujący. Z "tuskowego" cieszyliby się niektórzy emeryci

Projekt ustawy w sprawie "tuskowego" trafił już do Sejmu. Projektodawcy przewidują, że ustanowienie kwoty wolnej od podatku dochodowego na poziomie 60 tys. zł "realnie przyczyni się do poprawy sytuacji finansowej osób pracujących oraz stworzy dodatkowy impuls do podjęcia zatrudnienia przez osoby, które obecnie nie szukają pracy".

Kilka dni temu money.pl sprawdził, komu opłacałaby się zmiana, którą zaproponował Tusk. Z wyliczeń, które otrzymaliśmy od ekspertów podatkowych, wynika, że na podniesieniu kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł, skorzystaliby finansowo wszyscy, ale najbardziej ci, których wynagrodzenia wynoszą od 6 tys. zł brutto w górę. Im zostałoby w kieszeni rocznie aż o 3,6 tys. zł więcej niż obecnie.

"Fakt" zwraca uwagę, że z reformy ucieszyliby się nie tylko pracujący.

To jest projekt, który przewiduje podniesienie kwoty wolnej dla wszystkich rozliczających się według skali podatkowej, a więc także pobierających renty i emerytury - tłumaczy w rozmowie z dziennikiem Małgorzata Samborska, doradca podatkowy w firmie Grant Thornton.

Obecnie zwolnieni z podatku dochodowego są ci, których renta lub emerytura nie przekracza 2,5 tys. zł brutto. Gdyby kwota wolna od podatku została podniesiona do 60 tys. zł, z PIT byłyby zwolnione osoby także z wyższymi świadczeniami.

"Reforma miałaby jeszcze jeden skutek uboczny - w takiej sytuacji ogromna część emerytów nie płaciłaby podatku także od trzynastek i czternastek" - czytamy w "Fakcie".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(389)
Te dobre czas...
2 tyg. temu
Podnieśli próg i ZABRALI składkę zdrowotną. W tym są naprawdę dobrzy. Jedną ręką dają a drugą po cichu zabierają
Obserwator
2 tyg. temu
A dlaczego 123 posłów z PO było przeciw ,jak wprowadzało to PIS.Tusk jak się pomyli to prawdę powie.Co jeszcze obieca zieloną wyspę i nigdzie nie będzie droższy.zbu
Ewa
2 tyg. temu
Pamiętam doskonale , co zrobiła opozycja jak władała. Tragedia. Ludziom brakowało pieniędzy na podstawowe potrzeby dnia codziennego .Za rodzinne na dziecko mogłam jedynie kupić paczkę pieluch. Tragedia. Emeryci dostali 4 zł podwyżki! Nigdy więcej! W tej chwili nie znam rodziny , która normalnie żyjąc nie radzi sobie!
TTTBRR
3 tyg. temu
Opozycja nie ma nic pozytywnego do zaproponowani Polakom !!
TTTBRR
3 tyg. temu
PSL to jednak antyobywatelska partia podobnie jak PO :1. Kosiniak - Kamysz ogłosił podniesienie wieku emerytalnego dla Polaków do 67 lat , 2. Program 500 + chcą ograniczyć do pracujących Polek , Polaków nie uznając wychowywania dzieci przez matkę/ czasami ojca za pracę , 3. 500+ a od 1 stycznia 2024 r 800 + to ogólnie inwestycja państwa w młode pokolenie co jest trudne do zrozumienia dla opozycji .
...
Następna strona