Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Ukraińcy w Polsce będą mieć do czynienia z fiskusem. Dla części to oznacza problemy

Podziel się:

Straż graniczna informuje, że od momentu wybuchu wojny w Ukrainie (24 lutego) granicę polsko-ukraińską przekroczyło ok. 5,5 mln Ukraińców. Wkrótce pobyt w Polsce wielu z nich przekroczy 183 dni. Ci, którzy do tej pory nie rozliczali się z naszym fiskusem, mogą mieć problem - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Ukraińcy w Polsce będą mieć do czynienia z fiskusem. Dla części to oznacza problemy
Noclegownia dla uchodźców z Ukrainy w Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie w marcu 2022 r. (Agencja Wyborcza.pl, Dariusz Borowicz)

W przyszłym tygodniu pierwszym uchodźcom minie 183 dni pobytu w Polsce. Jak wynika z międzynarodowych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, po upływie tego terminu osoba przebywająca w danym kraju jest objęta bezwzględnym obowiązkiem podatkowym w państwie pobytu - przpomina "DGP".

Innymi słowy - Ukraińcy po upływie wspomnianego terminu muszą zapłacić podatek PIT. Konkretnie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobyt przekroczył 183 dni. Podatek trzeba będzie zapłacić od dochodów uzyskanych w całym tym okresie.

"W praktyce oznacza to, że już we wrześniu część Ukraińców będzie musiała uregulować w Polsce podatek za minione pół roku. Potem będą płacić zaliczki systematycznie, co miesiąc" - pisze dziennik.

Ośrodek życiowy w Ukrainie, podatki w Polsce

Obowiązek uregulowania PIT wystąpi wówczas, gdy np. uchodźca pracuje zdalnie na rzecz ukraińskiego pracodawcy. Nawet jeśli ośrodek życiowy - dom, rodzina - pozostał w Ukrainie, co podkreśla Arkadiusz Łagowski, doradca podatkowy, partner w Chojnacka & Łagowski Doradcy Podatkowi.

Ekspert dodaje, że w takim przypadku Ukraińcy mogą próbować odzyskać podatek zapłacony w swojej ojczyźnie. Nie wiadomo jednak, czy to się uda.

Problemu nie będą miały natomiast te osoby, które od pierwszego dnia pracy w Polsce złożyły polskiemu pracodawcy oświadczenie, że przeniosły swój ośrodek życiowy do naszego kraju. Wówczas zatrudniający musi odprowadzać PIT do polskiego urzędu skarbowego - czytamy w dzienniku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP