Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MAG
|

VAT mocno w dół. Tak rząd chce walczyć z szalejącą inflacją

40
Podziel się:

Obniżymy VAT na prąd i gaz - poinformował w czwartek premier Mateusz Morawiecki, prezentując założenia tarczy antyinflacyjnej. Nowe regulacje mają obowiązywać od stycznia przez trzy miesiące.

VAT mocno w dół. Tak rząd chce walczyć z szalejącą inflacją
Rząd zaprezentował założenia tarczy antyinflacyjnej. Przewiduje ona m.in. obniżkę podatku VAT na prąd i gaz (PAP, Adam Warżawa)
bESkFbit

Dzisiaj proponujemy duży program obniżek podatków, które będą służyły ludziom, aby złagodzić skutki inflacji. Tak było kiedyś, gdy wdrożyliśmy tarczę antykryzysową, dzisiaj wdrażamy tarczę antyinflacyjną – powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Jednym z rozwiązań jest obniżka podatku VAT na gaz z 23 do 8 proc. Premier dodał, że jest to ukłon w stronę tych wszystkich, którzy potrzebują wsparcia ze strony państwa i dotyczy to całego społeczeństwa.

bESkFbiv

Od stycznia na trzy miesiące zostanie obniżona też stawka VAT na energię elektryczną - z 23 na 5 proc.. - Będziemy również wnioskowali o zmianę mechanizmu handlu certyfikatami zielonymi - zapowiedział premier.

Rząd zniesie również całkowicie akcyzę na energię elektryczną. - Wszystkie działania poniesione przez budżet państwa umożliwią zachowanie większej ilości środków w portfelach obywateli - powiedział Morawiecki.

Tarcza antyinflacyjna

Temat tarczy antyinflacyjnej pojawił się już w październiku, gdy Mateusz Morawiecki zapowiedział, że rząd zaprezentuje pakiet rozwiązań, które mają zamortyzować wzrost cen energii, gazu i żywności. - Rząd pracuje nad tarczą antyinflacyjną, mającą wspomóc grupy najbardziej odczuwające inflację. Skupiamy się na działaniach sektorowych - mówił na początku listopada na antenie Radia Plus rzecznik rządu Piotr Mueller.

bESkFbiB
Zobacz także: Tarcza antyinflacyjna. Były minister ocenia: To może wywołać odwrotny efekt. Inflacja poza kontrolą

Od tego czasu rząd już kilkukrotnie zapowiadał, że projekt pakietu antyinflacyjnego ujrzy światło dzienne na dniach, jednak nadal się tak nie stało. Do informacji publicznej podawane są tylko bardzo ogólne założenia nowych przepisów.

bESkFbiC

Przypomnijmy, że według danych GUS wzrost inflacji w Polsce sięgnął w październiku 6,8 proc. Inflacja zjada nie tylko oszczędności Polaków, zbyt wysokie stopy procentowe mogą podkopać również inwestycje przedsiębiorstw.

bESkFbiW
Źródło:
Pilne
KOMENTARZE
(40)
Brednie
23 godz. temu
Nie pasuje wam komentarz to kasujecie od razu ,prawda w oczy kole
jan
wczoraj
czy opozycja zgodzi się na to?
maciatek
2 dni temu
A co z opałem. W ciągu kilku miesięcy wzrost cen o blisko 100%
bESkFbiX
der
2 dni temu
Za Tuska to by było lepiej on to umiałby zrobić większe dno:)
Szak
2 dni temu
Tylko rząd Morawieckiego jest wrażliwy społecznie - macie głosy mojej rodziny
...
Następna strona