Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MKS
|

VAT. Niekorzystne decyzje podatkowe zmusiły PSB do utworzenia rezerwy finansowej

45
Podziel się:

Największa w Polsce sieć hurtowni z materiałami budowlanymi PSB Handel utworzyła gigantyczną rezerwę na przyszłe zobowiązania podatkowe. Przekonuje, że nie dzieje się nic złego, to działanie tylko "na wszelki wypadek" i nie wpływa na stabilność finansową spółki.

VAT. Niekorzystne decyzje podatkowe zmusiły PSB do utworzenia rezerwy finansowej
Rzecznik PSB zapewnia, że w spółce nie dzieje się nic niepokojącego

Jak informuje "Puls Biznesu", rezerwa powstała w drugim kwartale zeszłego roku i miała związek z zakończeniem dwóch postępowań podatkowych. Trzecie postępowanie jest w trakcie.

W dwóch pierwszych sprawach w pierwszej instancji zapadły już decyzje, w trzeciej jeszcze nie. Spółka PSB Handel (do niedawna Grupa Polskie Składy Budowlane) przekonuje, że nie ma jeszcze żadnych ostatecznych rozstrzygnięć, które podlegałyby wykonaniu, organy nie wydały również decyzji o zabezpieczeniu zobowiązań podatkowych.

Czemu więc służyć ma rezerwa? To działanie wynikające z "kierowania się zasadą ostrożności" – wyjaśnił w odpowiedzi na pytanie "PB" Tomasz Stanek, rzecznik prasowy PSB Handel.

Zobacz także: Wyłudzenia VAT na puste faktury. Słabo radzimy sobie z odzyskiwaniem pieniędzy

PSB Handel ma działać w sposób niezmącony. Okazuje się, że nie do końca

Jak wyjaśnił Tomasz Stanek, organy badały, czy spółka dochowała należytej staranności w doborze kontrahentów i czy wiedziała – a przynajmniej mogła wiedzieć – nadużyciach podatkowych podmiotów, od których kupowała towar.

Z informacji "PB" wynika, że urzędnicy pod lupę wzięli przede wszystkim stal, która w minionej dekadzie wykorzystywana była przez twórców tzw. karuzel VAT-owskich.

Rzecznik PSB zapewnia, że firma nie ma sobie nic do zarzucenia w tej materii i liczy na korzystne dla siebie zakończenie postępowań. Gdyby jednak decyzje organu drugiej instancji były negatywne, to firma złoży skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach (ze względu na właściwość wynikająca z siedziby spółki).

Zarząd nie planuje żadnych gwałtownych ruchów w postaci ogłoszenia upadłości czy wszczęcia postępowania restrukturyzacyjnego. Rzecznik zapewnił, że spółka na bieżąco reguluje swoje zobowiązania i działa w niezmącony sposób.

To zapewnienie nie do końca jest prawdziwe. "PB" ustalił, że firma stara się skracać odbiorcom terminy płatności. Rzecznik nie ustosunkował się do tej informacji i zapewnił jedynie, że żadni kontrahenci nie rezygnują ze współpracy.

— Co roku powstaje 20-30 marketów Mrówka i kilka placówek Profi. W ciągu najbliższej dekady tych pierwszy planujemy uruchomić około 200 , a drugich kilkadziesiąt — zapewnia rzecznik PSB Handel.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(45)
Ggg
3 lata temu
Kontroler dostaje 20% kwoty którą wpisze na protokół. I głęboko w d*** czy firma padnie, czy nie, nawet na bazie najbardziej absurdalnych zarzutów
czy tak?
3 lata temu
dojnej zmiany kontynuacja ! łupić! dojić! niszczyć! kupować głosy! dzierżyć władzę wszelkimi sposobami!
gdzie rozum?
3 lata temu
A skąd PSB czy jakakolwiek inna firma może wiedzić o nadużyciach innej firmy/kontrahenta? Spółka kupuje w dobrej wierze, oficjalnie, na fakturze i sprzedaja w dobrej wierze. Bo kierując się obecnym rozumowaniem to nie PSB powinno być obciążone tylko finalni klienci, którzy kupili tę stal. Bo to oni przezd odebraniem faktury lub paragonu powinni przeprowadzć dogłedną weryfikację sieci dostawców PSB, aby przypadkiem nie uczestniczyć w karuzeli VAT. Bo przecież PSB zapłaciło należny podatek.
Polski biznes...
3 lata temu
Ja bym zbojkotował leroy merlin, obi tak. Castorame niech oni płacą od nas wara
Jaa
3 lata temu
"Na wszelki wypadek" czyli tak naprawdę PSB wiedzą ile są państwu winni i z tego powodu powstała rezerwa finansowa.
...
Następna strona