Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Justyna Sobolak
|

Ceny styropianu mocno w górę. Producenci wprowadzają limity na dostawy

218
Podziel się:

Problemy na budowach. Od początku roku dynamicznie rosną ceny styropianu. W styczniu zwiększyły się o 5 proc. w porównaniu do grudnia 2020 roku. I nie zwalniają. Wszystko wskazuje na to, że to nie koniec podwyżek. Producenci zaczęli wprowadzać limity na dostawy.

Ceny styropianu mocno w górę. Producenci wprowadzają limity na dostawy
Limity dostaw styropianu na razie zniesiono, problem może jednak powrócić (East News)

Ceny styropianu zaczęły mocno rosnąć od początku roku. Z danych sklepu internetowego HurtowniaStyropianu.pl wynika, że w styczniu 2021 urosły o ok. 5 proc. w porównaniu do grudnia 2020 roku. W lutym cena skoczyła o kolejne kilka procent. Z powodu bardzo dużego zainteresowania, 26 lutego producenci zaczęli wprowadzać limity na dostawy. Zakończyły się kilka dni później i od 3 marca styropian ponownie jest dostępny.

Z czego wynikają wzrosty cen styropianu? Producenci styropianu, pytani przez money.pl, wskazują na styren – to podstawowy materiał używany do produkcji styropianu. Jego cena wzrosła od początku roku aż o 30 proc. – to najwyższa w historii świata skokowa podwyżka cen tego surowca.

- Drastyczna podwyżka cen styrenu, surowca notowanego na giełdach, wynika z kilku powodów. Pierwszy to zamknięcie dwóch światowych fabryk w Teksasie na skutek srogiej zimy oraz zamknięcie, z powodu siły wyższej, na ponad 2 tygodnie fabryki Lyondell w Holandii - wyjaśnia Aleksander Popov, szef produktu Grupa Konstrukcyjna w Leroy Merlin.

Zobacz także: Burza o opłatę przekształceniową. Waldemar Buda odpowiada Dariuszowi Rosatiemu

Kolejnym powodem, jak mówi, są ograniczone z powodów politycznych dostawy styrenu z USA do Chin. - W Chinach popyta na ten surowiec jest po pandemicznej odwilży ogromny. Tak duży, że Chiny kupują go w Europie po każdej cenie. Wpływ na podwyżki styrenu miały też ogólne podwyżki różnych surowców na rynku i obserwuje się to już od jakiegoś czasu – twierdzi Aleksander Popov.

W sklepach spokojnie

W sklepach Leroy Merlin nie ma problemu z dostępnością styropianu. Dostępny jest on również w Grupie PSB, do której należą sklepy z materiałami budowlanymi, działające pod szyldem Mrówka i Profi.

- Nie są realizowane większe inwestycje, co wynika m.in. z warunków pogodowych, jakie panowały w styczniu i lutym, stąd też nie ma na dzień dzisiejszy problemów z dostępnością styropianu w PSB - mówi Marzena Mysior-Syczuk, główna koordynatorka ds. Public Relations w Grupa PSB Handel.

Grupa PSB odnotowała na razie minimalne podwyżki cen styropianu. Z danych, jakie portalowi money.pl przekazała Marzena Mysior-Syczuk wynika, że w styczniu 2021 roku cena styropianu wzrosła w porównaniu do stycznia 2020 roku o 1,1 proc., w lutym rok do roku o 2,4 proc.

Dwucyfrowe wzrosty

Tomasz Lingo, doradca techniczny z HurtowniaStyropianu.pl, twierdzi, że styropian, choć rzeczywiście notuje duże wzrosty, nie jest odosobniony.

- Rosną ceny płyty OSB, stali. Wszyscy producenci materiałów budowlanych, jeśli jeszcze nie podnieśli cen, za chwilę to zrobią. Ceny okien i bram od połowy marca mogą być wyższe o nawet ok. 8-10 proc. - uważa.

Jego zdaniem w górę pójdą też ceny takich produktów, jak kleje, tynki i farby. Urosną co najmniej o 5 proc. - Podwyżki wynikają bezpośrednio ze wzrostu cen opakowań oraz butylglikolu czy modyfikowanych żywic akrylowych do produkcji profesjonalnych farb, których ceny skoczyły nawet o kilkanaście procent - wyjaśnia.

Wzrost cen materiałów budowlanych potwierdza też analiza Grupy PSB. W styczniu 2021 roku w porównaniu z tym samym okresem w roku ubiegłym ceny materiałów budowlanych wzrosły średnio o 1,8 proc., ale niektóre grupy towarowe zaliczyły nawet dwucyfrowe wzrosty.

Najbardziej urosły ceny płyt OSB (11 proc.), cementu i wapna (7,4 proc.) oraz suchej zabudowy (6,2 proc.). Podrożały też towary z grup: dachy, rynny (3,5 proc.), instalacje, ogrzewanie (3,5 proc.), oświetlenia, elektryki (3,2 proc.), wyposażenie, AGD (2,7 proc.), stolarka (2,7 proc.), chemia budowlana (1,5 proc.), płytki, łazienki, kuchnie (1,4 proc.), farby, lakiery (1,3 proc.). Spadek cen nastąpił tylko w grupie ściany, kominy (-6,5 proc.).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
budownictwo
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(218)
marek t
6 miesięcy temu
Rosną ceny i będą rosły. Ja teraz kupuje szary Termonium cały system od termo organiki. Nie stać mnie na oszczędności bo buduje sobie i chcę mieć ciepło i rzeczywiscie oszczędzać na ogrzewaniu
doollo
rok temu
Tak masz stary dom z cegły i gliny, teraz pytanie dostałeś, kupiłeś kiedyś taniej? Teraz ,,kolego'' wybudowanie domu z takiej cegły będzie droższą inwestycją niż wybudowanie go z bloczków betonowych.
Polak
rok temu
Jak żyję 55lat jeszcze nic w tym kraju nie staniało na stałe. Żyje się coraz gorzej, nadrukowali pustego pieniądza (Glapiński z Kaczyńskim i Morawieckim) bo chcieli mieć polityczny spokój a teraz wszyscy Polacy narodowa zrzuta pod przykrywką wzrostu cen. ŻENADA.
sdsd
rok temu
W tej chwili najtrwardsze styropiany ceną ( 500zł/m^3) przebiły keramzyt (350zł/m^3), który zawsze był droższy nawet od EPS200. Jednak jakiś wybór jest
kw1
rok temu
Złoty stracił i okazało się że bardziej im się opłaca sprzedawać za granicę więc podnieśli ceny.
...
Następna strona