Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Do końca kadencji rząd nie podniesie podatków

0
Podziel się:

Stawki PIT, CIT i VAT nie pójdą w górę do 2011 roku - obiecuje Michał Boni.

Do końca kadencji rząd nie podniesie podatków
(kprm.gov.pl)

Rząd nie zamierza podnosić stawek podatków dochodowych PIT i CIT, a także podatku od towarów i usług (VAT) do końca swojej kadencji, czyli do 2011 roku - deklaruje szef doradców premieraMichał Boni.

_ - Poza zmianami akcyzy wynikającymi z dostosowań do wymogów unijnych nic nie zmieniamy _ - zapewnia minister w wywiadzie dla _ Dziennika _.

Po tym, jak w projekcie budżetu na 2010 założono wzrost deficytu do 52,2 mld zł (czyli 3,8% PKB) z 27,2 mld zł (obecnie obniżonych do 22,5 mld zł), przedstawiciele rządu deklarowali, że podwyżka podatków byłaby ostatecznością.

Projekt budżetu na 2010 rok przewiduje, że wzrost PKB wyniesie:
- 0,9% w 2009 r.,
- 1,2% w 2010 r.,
- 2,8% w 2011 r.,
- 3.0% w 2012 r.,
- 3,4% w 2013 r.
Boni wyjaśnił w wywiadzie, że pomimo utrzymania podatków na niezmienionym poziomie, rząd liczy na wynikający z odbicia gospodarczego wzrost dochodów budżetu, co pozwoli obniżać deficyt budżetowy i całego sektora finansów publicznych.

_ - Wychodzenie ze spowolnienia gospodarczego będzie skutkowało nie tylko lepszymi wynikami makroekonomicznymi, ale też większymi dochodami do budżetu. To oznacza, że niejako automatycznie sytuacja będzie się poprawiać _ - powiedział Boni.

_ - Dlatego np. niepodnoszenie podatków jest tu istotnym stabilizatorem. Zawsze się mówi, ze im niższe podatki, tym większa swoboda gospodarowania. To niepodnoszenie podatków oznacza, że szybciej będziemy mieć wyższe dochody do budżetu, czyli szybciej deficyt się zmniejszy _ - argumentował minister.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)