Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Agnieszka Zawadzka
|

PIT 2009: Na obniżce podatków zyskaliśmy 8,5 mld zł

0
Podziel się:

Prawie 25 milionów Polaków odda fiskusowi mniej niż przed rokiem. Na niższych stawkach najwięcej zyskają bogaci.

PIT 2009: Na obniżce podatków zyskaliśmy 8,5 mld zł

W tegorocznym rozliczeniu PIT niemal 25 milionów Polaków odda fiskusowi mniej niż przed rokiem. Na niższych stawkach najwięcej zyskają bogaci. Zarabiającemu płacę minimalną zostanie w kieszeni zaledwie 80 złotych, prezes z zarobkami 9 tys. zyska ponad 6 tysięcy.

W rozliczeniu za 2009 rok, które musimy złożyć do końca kwietnia, po raz pierwszy policzymy od naszych pensji podatki według niższej, dwustopniowej skali.

W ten sposób - czyli na zasadach ogólnych - rozliczyło się w ubiegłym roku 24,7 miliona Polaków. Pozostałe 1,2 miliona podatników to płatnicy podatku zryczałtowanego i liniowego.

Dzięki zmianie skali podatkowej - z 19, 30 i 40 procent na 18 i 32 proc. zyskają wszyscy podatnicy rozliczający się według zasad ogólnych. Ale najwięcej pieniędzy zostanie w kieszeniach najbogatszych.

Podatnicy rozliczający się na zasadach ogólnych - według zarobków
zarobki liczba podatników stawka podatku w 2008 r. stawka podatku w 2009 r.
do 44 tys. 490 zł 22 mln 525 tys. 382 19 proc. 18 proc.
od 44 tys. 490 zł do 85 tys. 528 zł 1 mln 575 tys. 511 30 proc. 18 proc.
powyżej 85 tys. 528 zł 342 tys. 230 32 proc. 40 proc.

22,5 miliona osób, które zarobiły do 44 tys. 490 złotych i płaciły za rok 2008 podatek według najniższej stawki, w tegorocznym rozliczeniu zapłacą od swoich dochodów podatek o jeden procent mniejszy.

Znacznie więcej zyska 1,5 mln podatników, którzy wcześniej wpadali w tzw. _ drugi próg podatkowy _. W rozliczeniu za 2009 zapłacą od wszystkich dochodów 18 zamiast 30 procent. Z kolei opodatkowani według najwyższej stawki - czyli około 340 tysięcy podatników - od zarobków przekraczających 85 tys. 528 zł będą musieli zapłacić nie 40, a 32 procent podatku.

Prezes skorzysta najwięcej

Dzięki nowym zasadom rozliczeń w portfelach podatników, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych zostanie ponad 8,5 miliarda złotych.

Zarabiający średnią krajową, czyli 3114 złotych brutto za ubiegły rok odda fiskusowi o 276 złotych mniej, niż w 2008.

Za to prezes firmy, zatrudniającej mniej niż 50 osób, który, według internetowego badania płacco miesiąc otrzymywał brutto 9 tysięcy złotych, na obniżce drugiego i likwidacji trzeciego progu podatkowego zyskał ponad 6 tysięcy - czyli - w przeliczeniu na zarobki netto - dostanie dodatkową, trzynastą pensję.

źródło: obliczenia Money.pl na podstawie danych internetowego badania płac

W ulgach prawie bez zmian

W zeznaniu PIT za 2009 rok, możemy zmniejszyć podatek, korzystając z tych samych ulg, co w latach ubiegłych. Jednak zasady odliczania części z nich nieznacznie się zmieniły.

źródło: Ministerstwo Finansów

Z najpopularniejszej ulgi rodzinnej, która w poprzednim rozliczeniu rocznym zmniejszyła podatek ponad czterech milionów osób o ponad 6 miliardów złotych, w tym roku skorzystają także rodziny zastępcze i opiekunowie prawni.

Zyskają także rodzice, których pełnoletnie dzieci do 25 roku życia uczą się i studiują za granicą. W rozliczeniu za rok 2008 ulga im nie przysługiwała, jednak już w tegorocznym zeznaniu mogą z niej skorzystać.

W najpopularniejszym odliczeniu pojawiły się też zmiany niekorzystne z punktu widzenia podatnika. Mniejsza obniżka podatku należy się rodzicom, których dzieci urodziły się w trakcie roku.

Ulgę za 2009 rozliczyć będą mogli nie w całości, a proporcjonalnie - po 92,67 złotych za każdy miesiąc od urodzenia dziecka. Więcej o rozliczeniu ulgi rodzinnej - czytaj w poradniku Money.pl!

W takim samym, jak dotąd, kształcie, funkcjonują ulgi: internetowa, na darowizny i krwiodawstwo oraz rehabilitacyjna.

Tak, jak w zeszłym roku, od dochodu odliczymy do 760 złotych za faktury internetowe. Nadal też musimy zwracać szczególną uwagę na to, by koszty dostępu do sieci były na nich wyraźnie wyszczególnione - od faktur zbiorczych za pakiety telekomunikacyjno-internetowe ulga nam nie przysługuje.

Osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie mogą nadal odliczyć wydatki na rehabilitację. Niestety, nie zwiększył się w tym roku ich limit. Przysługuje dokładnie w tej samej wysokości, co w latach ubiegłych.

Drobna zmiana nastąpiła jedynie przy przekazywaniu 1 procent podatku na organizacje pożytku publicznego. W tym roku nie musimy już decydować się na obdarowanie jednej z nich, a możemy podzielić podatek miedzy kilka. Sprawdź dane organizacji, której przekażesz 1 procent podatku!

E-PIT także dla firm

W tym roku po raz pierwszy w pełni skorzystamy z obiecywanych od dawna e-urzędów. Przez internet PIT złożyć będą mogły: osoby pracujące na etacie - czyli składające formularz PIT-37 i przedsiębiorcy, rozliczający się na drukach PIT-36 i PIT-36L.

W ubiegłorocznym rozliczeniu dla _ etatowców _ po raz pierwszy pojawiła się możliwość zdalnego rocznego rozliczenia podatku bez kosztownego podpisu elektronicznego. Jednak ministerstwo udostępniło ją dopiero na miesiąc przed ostatecznym terminem składania zeznań.

Mimo to, w rozliczeniach za 2008 rok skorzystało z niej już ponad 84 tysiące Polaków. To jednak zaledwie pół procent wszystkich podatników, którzy osobiście, bez pośrednictwa ZUS lub pracodawcy, składali roczny PIT.

Liczba zeznań PIT-37
rok liczba e-zeznań PIT-37 liczba podatników rozliczających się przez internet liczba podatników składających PIT-37 samodzielnie odsetek PIT-37 złożonych przez internet
2008 89 101 15 mln 988 tys. 211 0,003 proc.
2009 79 tys.788 84 tys. 377 16 mln 466 tys. 572 0,51 proc.

źródło: Ministerstwo Finansów
dane dotyczą deklaracji PIT-37, czyli składanych przez
podatników nie prowadzących działalności gospodarczej

Z rozliczenia w sieci nie mogli też wcześniej korzystać przedsiębiorcy - czyli grupa ponad 2,5 miliona podatników. W tym roku po raz pierwszy dostaną taką szansę. Resort finansów udostępnił na stronie e-deklaracje.gov.pl zarówno interaktywne formularze, jak i specjalny program, z którego można skorzystać przy rozliczaniu i wysyłaniu e-PITu.

Program zawiera deklaracje wraz z załącznikami. Można dzięki niemu odliczyć ulgi podatkowe oraz skorzystać z rozliczenia wspólnego z małżonkiem - tu jednak uwaga - przed wysłaniem zeznania wspólnego trzeba dostarczyć bezpośrednio do urzędu pełnomocnictwo męża (lub żony) na druku ULP-1.

By skorzystać z e-PITów - poza standardowymi informacjami, jak dane osobowe oraz dane o przychodach, kosztach i ulgach - trzeba też przygotować sobie deklarację podatkową za ubiegły rok. Do weryfikacji naszego zeznania - bez względu na to czy jesteśmy etatowcem czy przedsiębiorcą - potrzebna będzie bowiem ubiegłoroczna kwota przychodów. Wszystko o rozliczaniu PIT przez internet w poradniku Money.pl - kliknij!

Rezygnacja z obowiązkowego e-podpisu, choć wprowadzona zaledwie na miesiąc przed ostatecznym terminem składania zeznań rocznych, poskutkowała. Wśród składanych w tym roku przez internet rozliczeń rocznych 98 procent stanowiły deklaracje wysłane na nowych zasadach, czyli bez kwalifikowanego e-podpisu.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)