Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd szykuje zmiany w podatkach. Zlikwidują ulgi

0
Podziel się:

Przypuszczalnie opóźni się jednak wprowadzenie nowego podatku od kopalin.

Rząd szykuje zmiany w podatkach. Zlikwidują ulgi
(Reporter)

Projekt przewidujący zapowiedziane przez premiera zmiany w ulgach podatkowych jest gotowy, ale ostateczna decyzja odnośnie szczegółów zostanie podjęta w ciągu najbliższych kilku dni - poinformował wiceminister finansów Maciej Grabowski.

Aktualizacja: 18.36

Chodzi o modyfikację ulgi na dzieci (zwiększenie o 50 proc. ulgi na trzecie dziecko i następne oraz likwidację ulgi dla podatników, którzy mają jedno dziecko i dochody przekraczające 85 tys. zł), likwidację ulgi internetowej i ograniczenia dotyczące kosztów uzyskania przychodów dla twórców.

Zgodnie z planami resortu, 50-proc. koszty zostaną utrzymane, ale nie będą mogły przekroczyć połowy stawki podatkowej w pierwszym przedziale skali, czyli 42,5 tys. zł.

_ - Projekt mamy gotowy, kończymy prace nad niektórymi zapisami. Ostateczna decyzja zostanie podjęta w ciągu najbliższych kilku dni _ - powiedział Grabowski. Jego zdaniem projekt powinien trafić na posiedzenie rządu w marcu.

_ - Ze względu na rangę zmian przewidujemy 30-dniowe konsultacje społeczne. W marcu projektem powinien zająć się rząd. Nowelizacja ma wejść w życie od nowego roku, więc nie ma specjalnego pośpiechu _ - dodał.

Poinformował też, że w 2013 r. budżet nie odczuje większych skutków zmian, bowiem z zasady będą one widoczne dopiero w rozliczeniach rocznych za 2013 r., czyli w 2014 r. Według szacunków MF likwidacja ulgi internetowej przyniesie w 2014 r. około 400 mln zł, a zmiany w kosztach dla twórców około 200 mln zł.

Premier Donald Tusk zapowiedział w listopadzie, że rząd zaproponuje utrzymanie ulgi rodzinnej na pierwsze i drugie dziecko oraz podniesienie ulgi na trzecie i kolejne dzieci o 50 proc. W rodzinach, w których dochód przekracza 85 tys. zł rocznie, ulga będzie przysługiwała dopiero od dwojga i kolejnych dzieci. Zlikwidowana ma być ulga na internet.

Becikowe ma zostać utrzymane tylko dla rodzin, których dochód nie przekracza 85 tys. zł rocznie. Możliwość utrzymania 50-proc. kosztów uzyskania przychodu miałaby być zachowana dla tych podatników, których przychód z działalności twórczej nie przekracza 85 tys. zł rocznie.

Podatek od kopalin nie tak szybko- _ Jest raczej nierealne, by ustawa o podatku od kopalin zaczęła obowiązywać od 1 marca 2012 r. _ - oświadczył wiceminister finansów Maciej Grabowski. Jego zdaniem na razie nie wiadomo, od kiedy dokładnie podatek zacznie być opłacany.

_ Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/61/m74813.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/pis;rp;i;sld;za;odrzuceniem;ustawy;o;kopalinach,242,0,1014770.html) *Podatek od kopalin to nie koniec. Rząd chce... * Opozycja chce odrzucenia ustawy o podatku od kopalin. Tymczasem ministerstwo finansów zapowiada kolejną daninę. - To zależy od kalendarza prac parlamentarnych, który nas tu ogranicza. 1 marca jest w tej chwili raczej nierealny. Jeżeli ustawa weszłaby w życie np. w połowie marca, to w kwietniu podatek musiałby być odprowadzony za marzec - od miedzi wydobytej od dnia obowiązywania nowych przepisów _ - wyjaśnił wiceminister.

Początkowo resort finansów zakładał, że ustawa o podatku od wydobycia niektórych kopalin, obejmująca miedź i srebro, wejdzie w życie 1 marca 2012 r. Ostatecznie zdecydowano jednak, że wejdzie ona w życie po dwóch tygodniach od ogłoszenia.

Grabowski nie ma wątpliwości, że formuła podatku jest zgodna z konstytucją, choć związki zawodowe i opozycja zapowiadają, że zaskarżą podatek do Trybunału Konstytucyjnego, jeżeli ustawa wejdzie w życie.

Zgodnie z projektem ustawy przygotowanym przez resort finansów i przyjętym 17 stycznia przez rząd podatek od wydobycia niektórych kopalin przyniesie w 2012 roku budżetowi około 1,8 mld zł, a w kolejnych latach po ok. 2,2 mld zł. Wielkość dochodów budżetowych z tytułu podatku uzależniona będzie od wartości surowców na rynku światowym, kursu dolara amerykańskiego, w którym miedź i srebro są notowane na giełdzie oraz od wolumenu wydobycia.

Podstawę opodatkowania stanowić ma ilość miedzi oraz srebra zawarta w wyprodukowanym koncentracie. Zgodnie z projektem wysokość podatku za dany miesiąc stanowi suma iloczynów: ilości miedzi, wyrażonej w tonach oraz stawki podatkowej oraz ilości srebra, wyrażonej w kilogramach oraz stawki podatkowej.

Czytaj więcej o podatkach w Polsce
Zobacz, kiedy nastąpią zmiany w podatkach Donald Tusk w expose zapowiedział zmiany w podatkach dochodowych i ulgach oraz podniesienie składki rentowej.
Nie będzie reform ani podwyżek podatków? Według części komentatorów, to strategiczna zagrywka. Inni uważają, że kolejne puste obietnice.
Chcą odzyskać 16 mld z PIT. Przejrzą ulgi Eksperci podatkowi uważają, że zamiast automatycznego likwidowania ulg konieczny jest przegląd katalogu ponad 130 zwolnień.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)