Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ustawy powodziowe - ulgi podatkowe

0
Podziel się:

Ustawy przewidują między innymi ulgi podatkowe dla firm i osób prowadzących działalność gospodarczą. Straty poniesione w wyniku powodzi będą mogli sobie odpisać od dochodu.

Senat nie wniósł poprawek do dwóch ustaw o pomocy dla powodzian, jednogłośnie uchwalonych w nocy przez Sejm. Senat przyjął obie ustawy również jednogłośnie.

Ustawy zostaną teraz przedłożone prezydentowi do podpisu. Jeśli prezydent niezwłocznie je podpisze, zaczną obowiązywać już w przyszłym tygodniu.

Ustawy przewidują między innymi ulgi podatkowe dla firm i osób, prowadzących działalność gospodarczą, kontyngenty zbożowe dla rolników oraz ułatwienia przy odbudowie lub remoncie domów, zniszczonych przez wodę i osuwającą się ziemię.

Firmy oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą będą miały prawo do ulg podatkowych - straty poniesione w wyniku powodzi będą mogli sobie odpisać od dochodu.
Podatnicy, którzy do czasu powodzi wykazywali zyski, a po jej przejściu straty, będą mieli prawo do zwrotu nadpłaconych zaliczek na podatek.

Dotacje, subwencje i darowizny na usuwanie skutków powodzi będą do końca przyszłego roku zwolnione z podatku.

Osoby, którym powódź lub osuwająca się ziemia zniszczyła domy, nie będą musiały starać się o pozwolenie na odbudowę. Wystarczy, że zgłoszą podjęcie prac w odpowiednim urzędzie. Remont nie będze wymagał zgłoszenia.

Pracownicy, którzy przez powódż nie dotarli do pracy, będą mieli usprawiedliwone nieobecności i prawo do części wynagrodzenia za ten czas.

Rolnicy, którym woda zalała pola, otrzymają po tonie pszenicy za każdy zalany hektar, a jeśli gospodarstwo jest większe niż 10 hektarów - po pół tony za każdy następny hektar.

Na terenach dotkniętych powodzią będą specjalne recepty z napisem 'powódź' - do końca października powodzianie będą mogli dostawać na nie bezpłatne leki.

Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)