Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. AZI
|

Wiceprezes Novateku nie płacił podatków. Oszukiwał fiskusa latami

7
Podziel się:

Mark Gyetvay, wiceprezes i dyrektor finansowy rosyjskiej spółki gazowej Novatek, został aresztowany i oskarżony w USA o niepłacenie podatków. Pieniądze trzymał na tajnych kontach w bankach szwajcarskich założonych na podstawione osoby.

Wiceprezes Novateku nie płacił podatków. Oszukiwał fiskusa latami
Mark Gyetvay był dla Novateku kluczową osobą do kontaktów z inwestorami. Foto. Alexander Galperin, Sputnik/ EastNews

Jak informuje ''Rzeczpospolita'', w USA oskarżono go o unikanie płacenia podatków przez wiele lat i brak zadeklarowania przychodów w wysokości 40 mln dolarów oraz ukrywanie 93 mln dol. Zdaniem amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości Gyetvay miał ukryte konta w szwajcarskich bankach, a jego zeznania podatkowe były fałszywe.

Mark Gyetvay w ostatni piątek wyszedł za kaucją w wysokości 80 mln dolarów. Zgodził się też na areszt domowy. Wiceprezes Novateku jest Amerykaninem, ale ma rosyjskie obywatelstwo. Jest związany z Novatekiem od 18 lat. Pracę w Rosji rozpoczął w 1995 roku, jako partner w PwC Global Energy.

Mark Gyetvay posiada też akcje o wartości rynkowej 85 mln dolarów i jest m.in. właścicielem nieruchomości na Florydzie. - Posiada wystarczające środki, aby uciec ze Stanów Zjednoczonych i żyć w luksusie do śmierci - argumentował prokurator wyznaczenie wysokiej kaucji.

Zobacz także: PGNiG zainwestuje pieniądze od Gazpromu. "Chcemy wejść w biometan"

Rosyjskie władze w odpowiedzi na aresztowanie Gyetvaya poinformowały, że nie ma to wpływu na działalność Novateku. Przypomnijmy, że amerykańskimi sankcjami jest objęty jeden z akcjonariuszy spółki, Giennadij Timczenko. Stało się to po aneksji Krymu przez Rosję.

Spółka Novatek powstała w 1994 roku. Obecnie największa niepaństwowa rosyjska spółka gazowa i zarazem największy rosyjski producent LNG. To zarazem drugi po Gazpromie producent gazu w Rosji. Gyetvay jest w niej jedynym cudzoziemcem. Dla Novateku był kluczową osobą do kontaktów z inwestorami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
afd
3 lata temu
U nas dba się głównie o niechcących pracować i ludzi o niskich kwalifikacjach podnosząc pensje minimalne. A przedsiębiorców traktuje się jak dojne krowy. Podnosi im ZUS i koszty płac dla pracowników. Zewsząd są atakowani przepisami trudnymi do interpretacji, kontrolami skarbowymi, nowymi obowiązkami, podatkami, podwójnymi składkami zdrowotnymi. Traktuje się ich jak potencjalnych oszustów. Założysz biznes, to za jakiś czas zmienią przepisy i musisz go zamknąć. Nic dziwnego, że ludzie uciekają za granicę pracować lub tam zakładają firmy albo siedzą w szarej strefie. Mimo wszytsko da się zarobić. Wszystko zależy od nas, naszych umiejętności i starań. Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna Jest o zarządzaniu pieniędzmi by ludzie mogli się dowiedzieć jak mogą sami zbudować sobie bezpieczeństwo finansowe, a nawet osiągnąć wolność finansową.
Viking1969
3 lata temu
Komentarze są bardzo trafne PiS kradnie na potęgę, ale ile kradli rudoludzie skoro podatki były cały czas takie same i jedni potrafią coś zbudować i nakraść a u innych kasy na nic nie było i oni na pewno nie kradli- tak, że dalej głosujcie na partie polityczne a będziecie się mieli o co sprzeczać
Marian
3 lata temu
Przykładem są obajtek szumowski susli kaczynski to chłodzące uczciwości.
Łodzianin
3 lata temu
No to będzie fotel dla Tuska.
LEGOLAS
3 lata temu
Ato chyba kolega NOWAKA z PO on podobno kupił kuchnie a w niej znalazł 4 miliony zł w Euro , jednak oszuści się znają .