Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
WZI
|

Podatek od korporacji. Rząd przyjął autopoprawkę

6
Podziel się:

Rząd przyjął autopoprawkę rozszerzającą katalog firm, które nie będą objęte podatkiem do dużych korporacji. Nie zapłacą firmy, których obroty zależą czynników, na które nie mają wpływu.

Podatek od korporacji. Rząd przyjął autopoprawkę
Zmiany w podatku od międzynarodowych korporacji. (PAP, Larry W. Smith)
bECLsMTF

Z grupy firm podlegających podatkowi od dużych korporacji wyłączone zostaną te, u których niski poziom dochodowości nie jest źródłem unikania opodatkowania, lecz wynika z istoty oraz szczególnych uwarunkowań prowadzonej działalności.

Dotyczy to przypadków, gdy minimalny podatek dochodowy - ze względu na kształt umów międzynarodowych - nie może przeciwdziałać unikaniu opodatkowania jak np. w transporcie międzynarodowym statków morskich lub powietrznych.

Podatek nie będzie pobierany także w sytuacjach, gdy podatnik nie ma swobody ustalania ceny, gdyż jest ona regulowana przez państwo (energia) lub jest uzależniona od notowań na światowych rynkach (kopaliny).

bECLsMTH
Zobacz także: Polski Ład. Posłanka PO: Chaotyczny, nieprzemyślany i skomplikowany system

Jak wskazano w komunikacie, podstawowym celem podatku jest ograniczenie zjawiska unikania opodatkowania, a nie wprowadzanie dodatkowego obciążenia.

"Dlatego rząd podjął decyzję o wyłączeniu z ograniczenia wpływu tego podatku podatników, których rentowność jest w bardzo wysokim stopniu zależna od czynników, na które nie mają wpływu, takich jak regulowane ceny (np. energia) czy wahania cen surowców na globalnych rynkach (branża wydobywcza)" - czytamy w komunikacie.

bECLsMTN

Rozwiązanie to odnosi się do wszystkich podatników spełniających przesłanki zawarte w regulacji. Z wyłączenia będą mogły więc skorzystać wszystkie podmioty, które spełniają wymagania, bez względu na status własnościowy spółki.

Podatek od dużych, międzynarodowych firm ma sprawić, że korporacje nie będą unikały płacenia podatków w Polsce. Jak twierdzi rząd, podatek ten nie będzie obciążał polskiego małego i średniego biznesu. Przeciwnie - przyczyni się stworzenia bardziej sprawiedliwego systemu i wyrównania szans rynkowych.

Podatek będą płacić tylko te firmy, które notują stratę lub których dochód stanowi mniej niż 1 proc. przychodów. W efekcie podatek zapłaci najwyżej kilka procent firm - największych korporacji. Chodzi o przedsiębiorstwa, które nie płacą w Polsce podatku CIT, co nie wynika z dużych inwestycji, korzystania z ulg podatkowych czy sytuacji kryzysowej, ale z unikania opodatkowania i agresywnej inżynierii podatkowej.

Zdaniem rządu, wielkie korporacje powinny płacić podatki, tak jak każdy podatnik w Polsce, czy to pracownik, czy drobny przedsiębiorca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECLsMUi
podatki
pieniądze
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
Adam N 1973
3 dni temu
Moderatorze, dlaczego usunąłeś mój komentarz? Nie było w nim wulgaryzmów. Nie sPOdobało się że napisałem, że Platforma w ogóle by tego nie wprowadziła?
Zaciekawiony
5 dni temu
Zrobili ustawę - brandzluja sie nią - a teraz putanie jak zmusza korporacje do zapłaty podatku ? Pomysły ? Wyślą dzielny KAS do USA wezwanie do sądu do GB czy nakaz zapłaty do banku zlokalizowanego w Kanadzie ? USA GB Kanada juz rwą sie. Aby siła wydzierać pieniądze swoim firma i przelewać państwu z g i papieru toaletowego Jak wyobrażacie sobie zmuszenie firmy do zapłaty ? Jeśli firma ma 0 aktywów w pl ?
Zorro
5 dni temu
Podatek od przychodu i np sklep rodzinny kolejny krok do opodatkowania wszystkich oprócz ......korporacji które mają kasę i to wasza kopitalizm kognitywny sprawdźcie definicje kopara wam opadnie
bECLsMUj
Wojtek
5 dni temu
Idea słuszna, zobaczymy jak z realizacją.
Jarosław
5 dni temu
Google, Facebook zapłacą podatek obrotowy w Polsce???