Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
PRC
|
aktualizacja

Podatek od korporacji. Wielki kapitał musi się dostosować

52
Podziel się:

Zmienia się klimat dla korporacji - pisze "Puls Biznesu". Coraz więcej krajów zwiększa obciążenia podatkowe dla firm, które wyprowadzają zyski do tzw. rajów podatkowych. Czeka nas rewolucja.

Podatek od korporacji. Wielki kapitał musi się dostosować
Premier Mateusz Morawiecki (KPRM, KPRM Krystian Maj)
bEDmGXGt

Idzie zmiana. Dotychczasowa polityka przyciągania dużego kapitału preferencyjnymi stawkami podatkowymi, zwolnieniami od zysków firm się wyczerpuje. Kolejne kraje wprowadzają rozwiązania, które mają dodatkowo opodatkować korporacje.

Podobnie dzieje się również w Polsce.1 lipca 130 państwa, w tym Polska, zdecydowało o wdrożeniu reformy przepisów podatkowych. Jej celem jest likwidacja rajów podatkowych i płacenia przez międzynarodowe korporacje podatków w miejscu sprzedaży swoich produktów i usług.

"Ta zmiana ma wymiar symboliczny" - pisze Ignacy Morawski na łamach "Pulsu Biznesu".

bEDmGXGv
Zobacz także: Kontrowersyjny podatek czeka. Minister tłumaczy, co się z nim teraz dzieje

Skąd to przekonanie? Otóż kraj, dla którego do tej pory zagraniczny kapitał był pożądany, bo tworzył miejsca pracy, inwestował, dziś upomina się o należą część generowanych przez te firmy u nas zysków.

"A może to zrobić, ponieważ dziś na świecie robią lub będą to robić wszyscy" - zaznacza Morawski.

bEDmGXGB

Rozpowszechnia się przekonanie o konieczności ukrócenia transferowania zysków do rajów podatkowych jak Irlandia, Luksemburg czy Cypr.

- To początek światowej rewolucji podatkowej. Tak liczne poparcie dla rozwiązań przygotowanych przez OECD pokazuje jak palącym problemem jest transfer zysków, niesprawiedliwa dystrybucja wpływów podatkowych czy funkcjonowanie rajów podatkowych - oceniał wcześniej Piotr Arak, dyrektor PIE.

Jednak według Morawskiego w dłuższej perspektywie czeka nas diametralna zmiana, w której państwa będą toczyły walkę o niskie opodatkowanie pracy, a nie kapitału.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEDmGXGW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(52)
Name choroba.
1 tyg. temu
Jak jeszcze nie wyjechali z Polski weźcie "bam bum" ze sobą dostanie kilo fasoli gratis a chesung powinien być usunięty niezwłocznie bo robi z nas na oko dziuplę.
Balh
1 tyg. temu
Tylko naiwni myślą że podatki płacą korporacje i firmy. Podatki zawsze są składowa ceny towaru lub usługi.
dj_
1 tyg. temu
Nie lepiej jeden pisdatek 90% dochodu? Łatwiej liczyć.
bEDmGXGX
Zibi
1 tyg. temu
Najpierw zlikwidowac tvn potem wymienic sedziow następnie zabrac się za tuski budki i podobnych. Nie zapomniec o rodzinach.
Struś
1 tyg. temu
Namnożyli podatków by zniewolić naród Polski !
...
Następna strona