Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Zapytał o wpływ 60 tys. kwoty wolnej na budżet. Oto co usłyszał

38
Podziel się:

Piotr Müller (PiS) zapytał w interpelacji poselskiej o to, jak podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł wpłynie na finanse publiczne. W odpowiedzi możemy przeczytać, że obniży to wpływy podatkowe państwa o kilkadziesiąt mld zł. Zmniejszy zarazem wpływy do budżetów samorządów.

Zapytał o wpływ 60 tys. kwoty wolnej na budżet. Oto co usłyszał
Kwota wolna od podatku w wysokości 60 tys. zł znacząco obniży dochody państwa. Na zdjęciu Piotr Müller (East News, Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Przestronny dom dla rodziny 2+2 - Pomysł na Dom #99

Tak wyższa kwota wolna wpłynie na dochody państwa

Odpowiedzi udzielił mu wiceminister finansów Jarosław Neneman. Wskazał w niej, że postulat ten pozostaje aktualny. "Jego realizacja będzie poprzedzona stosownymi analizami i w konsekwencji będzie korespondować z wynikami audytu stanu finansów publicznych" – wyjaśnił.

Wiceszef MF przekazał, że podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł mogłoby w warunkach 2024 r. spowodować "zmniejszenie obciążeń podatkowych z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych o około 48 mld zł".

Podkreślił, że "stosowna nowelizacja przepisów" zostanie przekazana do zaopiniowania przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego. Dodał, że ma nadzieję, iż ewentualne zmiany zostaną przyjęte w "konsensusie ze stroną samorządową".

Skurczą się budżety samorządów

Wiceminister przypomniał zarazem o wynikającej z przepisów zasadzie, że państwo musi rekompensować samorządom ubytki we wpływach z udziałów w PIT, jeśli są one mniejsze od przewidywanych.

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku może zmniejszyć dochody własne jednostek samorządu terytorialnego, ale jednocześnie wpłynąć na zwiększenie części rozwojowej subwencji ogólnej (czyli na zwiększenie wydatków z budżetu państwa) – wyjaśnił Jarosław Neneman.

W czasie środowej debaty nad budżetem minister finansów Andrzej Domański poinformował, że w resorcie trwają prace nad zmianami zasad finansowania samorządów w Polsce.

Kwota wolna od podatku

Postulat zwiększenia kwoty wolnej od podatku od osób fizycznych do 60 tys. zł z obecnych 30 tys. zł był zgłaszany przez Koalicję Obywatelską podczas kampanii wyborczej przed ubiegłorocznymi wyborami parlamentarnymi. Od początku 2022 r. obowiązuje kwota w wysokości 30 tys. zł, co wprowadził ówczesny rząd w ramach "Polskiego Ładu".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(38)
Marko E
3 miesiące temu
Teraz wyszło szydło z worka. Okazało się, że to oszustwo było z góry ukartowane.panie Tusk już nigdy nie zagłosuję na partię i Pana kolegów z koalicji.Dam wyraz swojego oburzenia w najbliższych wyborach.
ola
4 miesiące temu
Z pustego Salomon nie naleje. Cierpliwości nie wszystko na raz.
IwoPodo
5 miesięcy temu
Czy członkowie KO rozumieją właściwie poj. "konsekwencje" i szanują obywatela?
Amod
5 miesięcy temu
Ludzie zagłosowali na Tuska - 60 tyś. Wolne od podatku. Myślę że będę pamiętać przy następnych wyborach obietnice.
123
5 miesięcy temu
Prawdę powiedział chociaż raz. Ale najdotkliwszym podatkiem dla szarej masy a szczególnie dla emerytów i rencistów jest podatek kwotowy zwany inflacją. Dlatego juzż od 2016 system rewaloryzacji powinien być zmieniony ale nikt z posłów nie chce się za to zabrać bo oni maja kominowe zarobki i świadczenia. Próbował to zmienić Tusk w 2009 ale pan Kaczyński poleciał wtedy gdy nie było infalcji do TK a oni też ze świadczeniami kominowymi orzekli -jużwiecie co.
...
Następna strona