Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|
aktualizacja

Zerowy PIT dla młodych pracowników. Kogo dotyczy ulga i kiedy zostanie wprowadzona?

2
Podziel się:

Na początku lipca zerowy PIT dla pracowników poniżej 26. roku życia został przegłosowany w parlamencie. Ustawa obecnie czeka na podpis prezydenta. Sprawdź, kogo obejmie ulga i kiedy wejdzie w życie.

Zerowy PIT dla młodych pracowników. Ustawa czeka na podpis prezydenta
Zerowy PIT dla młodych pracowników. Ustawa czeka na podpis prezydenta (East News)

- Chcemy pomóc młodym Polakom w wejściu na rynek pracy i zdobyciu zatrudnienia. Zerowa stawka podatku PIT pozwoli nie tylko nabrać ich karierom zawodowym impetu, ale także wesprzeć na tym newralgicznym etapie życia, w którym chcą się usamodzielnić i znaleźć własną drogę - pisał na początku lipca premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

W połowie lipca projekt ustawy poparł Senat, obecnie czeka ona na podpis prezydenta. Szacuje się, że zerowy PIT dla młodych obejmie ponad 2 mln pracowników.

Zwolnienie z podatku pozwoli osobom do 26. roku życia przy minimalnej pensji 2250 zł brutto zaoszczędzić 1,6 tys. zł w skali roku. Przy średnim wynagrodzeniu 4765 zł brutto w portfelu młodym zostanie ok. 4600 zł rocznie.

Zobacz także: Zobacz: Zerowy PIT. Młodzi na etacie zyskają nawet 3 tys. zł. Wiceminister zdradził dodatkowy cel zmiany

Zerowy PIT dla młodych pracowników. Kogo dotyczy ulga i kiedy zostanie wprowadzona?

Jak precyzuje Ministerstwo Finansów, programem zostaną objęte dochody podatników do 26. roku życia w kwocie nieprzekraczającej 85,5 tys. zł rocznie. Czyli zrównają się z górną granicą pierwszego progu podatkowego.

- Dzięki wprowadzeniu ulgi w PIT dla osób do 26. roku życia, osoby, które rozpoczynają swoją karierę zawodową, otrzymają do ręki wyższe wynagrodzenie za swoją pracę. Będzie to istotny impuls do podejmowania legalnego zatrudnienia oraz pozostawania w kraju i rozwijania polskiej gospodarki – mówił minister finansów Marian Banaś.

Zerowy PIT obejmie zarówno zatrudnionych na umowy o pracę, jak i umowy zlecenia. Zgodnie z zapowiedziami Mariana Banasia, przepisy wejdą w życie już 1 sierpnia 2019 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
Krzysztof
5 lata temu
Jednak czasami myślą w tym rządzie - wystarczy nie zabierać społeczeństwu, a będzie zadowolone. Redystrybucja dochodów na taką skalę, jaką to robi PiS prowadzi niestety do sytuacji skrajnie kryzysowych, które z pewnością niedługo wystąpią...
Adaś
5 lata temu
Bardzo dobrze że Pan Premier wprowadza programy mające pomóc młodym rozwinąć skrzydła i wkroczyć w dorosłe życie. Właśnie tak powinno wyglądać wsparcie Państwa dla Obywatela.