Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|
aktualizacja

Zerowy VAT na żywność co najmniej do końca roku. Wiceminister finansów zabiera głos

21
Podziel się:

- Zerowa stawka na żywność jest dużym obciążeniem z punktu widzenia budżetu, ale mogę powiedzieć, że ona nie tylko zostanie z nami do końca roku, ale być może zostanie na dłużej - zadeklarował we wtorek wiceminister Artur Soboń. Ocenił też, że inflacja nie wróci do normy jeszcze przez 3-4 lata.

Zerowy VAT na żywność co najmniej do końca roku. Wiceminister finansów zabiera głos
Zerowy VAT na żywność co najmniej do końca roku. Wiceminister finansów Artur Soboń zabiera głos (East News, Andrzej Iwanczuk/REPORTER)

W świetle szybko rosnącej inflacji od lutego 2022 roku w Polsce została wprowadzona zerowa stawka VAT na część produktów spożywczych. Ponieważ ceny nadal rosną w szybkim tempie, rząd nie zdecydował się na powrót do standardowych stawek. - Kształtowanie się cen żywności ma charakter globalny i Polska jest zbyt małym rynkiem, niezależnie od tego, jaką pozycję mamy na rynku poszczególnych towarów rolnych, aby w istotny i długotrwały sposób kształtować ceny – mówił we wtorek Artur Soboń podczas Forum Ekonomicznego KUL w Lublinie.

Nawet cztery lata podwyższonej inflacji

- Dzisiaj dużym obciążeniem z punktu widzenia budżetu państwa jest zerowa stawka na żywność. Mogę powiedzieć, że ona nie tylko zostanie do końca roku (...), natomiast być może zostanie z nami na dłużej – zapowiedział. Wiceminister ocenił, że inflacja, wysoki koszt pieniądza, wysokie stopy procentowe i wszystkie ograniczenia z tym związane będą nam towarzyszyć przez najbliższe 3-4 lata.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polacy będą najbardziej uderzeni cenami w całej Unii. "Samotny lider"

- Spodziewamy się, że w ciągu 3-4 lat wrócimy do celu inflacyjnego – stwierdził. Przypomnijmy, że cel inflacyjny NBP to inflacja na poziomie 2,5 proc. z możliwym odchyleniem o jeden punkt procentowy w górę lub w dół.

Odnosząc się do kwestii rosnących cen, Artur Soboń stwierdził, że w zakresie polityki fiskalnej resort finansów pełni rolę osłonową. - Patrząc na to, jak wygląda inflacja, Ministerstwo Finansów podjęło cały szereg działań po to, aby wspierać tych, którzy na inflacji tracą najbardziej, przede wszystkim najsłabszych, najsłabiej sytuowanych – mówił. Ocenił, że "przez okres najwyższej inflacji przeszliśmy jako państwo w miarę suchą stopą".

Mówiąc o przyczynach inflacji, wiceszef MF wymienił m.in. zamknięcie gospodarki w czasie pandemii COVID-19, konieczność utrzymania pracy i zatrudnienia, potem wojnę surowcową, która poprzedziła realną wojnę, kryzys energetyczny. Stwierdził, że inflacja została do Polski "zaimportowana" i ma charakter zewnętrzny.

- Będziemy mieli wyzwanie związane z wysoką inflacją bazową, ale to nie zmienia faktu, że wciąż podstawową przyczyną tego zjawiska były i są rosnące ceny poza Polską – przekonywał.

"Możemy z optymizmem patrzeć w przyszłość"

Zdaniem Sobonia polska gospodarka jest zdrowa i dowodem na to jest jej szybki powrót do ścieżki wzrostu na poziomie 6 proc. PKB w 2021 r. - To zderzyło się z wybuchem wojny. W tym roku czeka nas duże spowolnienie, ale myślę, że to będzie niewielki, ale jednak wzrost gospodarczy – ocenił.

Jak podał, Polska ma poza Czechami najniższe bezrobocie w UE, najwyższy poza Irlandią w ostatnich latach skumulowany wzrost PKB, a w pierwszych miesiącach tego roku miała nadwyżkę w handlu zagranicznym. - Wszystko to sprawia, że możemy z pewnym optymizmem patrzeć w przyszłość – ocenił.

Przypomnijmy, inflacja w Polsce w kwietniu 2023 r. wyniosła 14,7 proc. Ceny żywności rosły w tempie 19,7 proc., a użytkowanie mieszkania i nośniki energii – 18,2 proc. Z poszczególnych produktów wyróżniły się wzrosty cen mleka (31,3 proc.) i cukru (67,1 proc.). Z kolei energia cieplna poszła w górę 40,3 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
podatki
vat
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(21)
jak
rok temu
PisZ wygra choćby minimalnie to nawet za 8 lat nie wróci :]]
Zibi
rok temu
Na pewno nie wróci wam to na rękę okradać naród najgorsze jest to że ta ciemnota wam wierzy
zxc
rok temu
Ciemny narodzie!!!! Obudź się jeszcze przed wyborami, bo po będzie już za późno.
Stańczyk
rok temu
Jeśli biernie będziecie się przyglądać i nic nie przeciwdziałać to inflacja będzie trwała nie tylko 4 lata. Aktualnie jest duża przewaga popytu nad podażą. Naprawdę nie rozumiecie, że trzeba pilnie ograniczać popyt i wzmacniać finansowe podaż czyli firmy, które ograbiacie ze środków finansowych przez zbyt wysokie podatki i odrzucenie dotacji z UE w tym KPO z ewidentnej winy rządu PIS. Niestety jesteście zbyt nieporadni aby cokolwiek właściwego uczynić. Interesuje was tylko i wyłącznie władza a nie naród Polski.
J-23
rok temu
To po nowym roku INFLACJA o 7% WYSZA jak wróci VAT na Żywność ... Wybierajcie PIS .... Suchy CHLEB i WODA ... Pudła i pod MOST Brawo TY. Prezydencie Lublina ... Koryta się chce...
...
Następna strona