Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Zwrot na Wyspach. Rząd wycofuje się z kontrowersyjnej decyzji

44
Podziel się:

Brytyjski rząd wycofał się w poniedziałek z budzącej ogromne kontrowersje decyzji o zniesieniu najwyższej, 45-procentowej stawki podatkowej dla najlepiej zarabiających. Została ona ogłoszona zaledwie 10 dni temu. Kilka dni temu nowa premier Wielkiej Brytanii Liz Truss stwierdziła, że kraj stoi w obliczu bardzo trudnych czasów dla gospodarki.

Zwrot na Wyspach. Rząd wycofuje się z kontrowersyjnej decyzji
Liz Truss, premier Wielkiej Brytanii wycofała się z decyzji o zniesieniu najwyższej, 45-procentowej stawki podatkowej dla najlepiej zarabiających (East News, -)

W poniedziałek rano minister finansów Kwasi Kwarteng niespodziewanie wydał oświadczenie na Twitterze, w którym napisał:

"Od wspierania brytyjskich przedsiębiorstw do obniżenia obciążeń podatkowych dla najniżej opłacanych, nasz Plan Wzrostu określa nowe podejście do budowania bardziej prosperującej gospodarki. Jest jednak jasne, że zniesienie stawki podatkowej 45 proc. odwróciło uwagę od naszej nadrzędnej misji, aby stawić czoła wyzwaniom, przed którymi stoi nasz kraj. W rezultacie ogłaszam, że nie przystępujemy do znoszenia stawki podatkowej 45 proc. Zrozumieliśmy to i wysłuchaliśmy. Pozwoli nam to skupić się na realizacji głównych części naszego pakietu wzrostu".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kryzys w Wielkiej Brytanii. Polak o dramatycznej sytuacji na stacjach paliw

Niedługo później potwierdziła to premier Liz Truss, również używając słów o "odwracaniu uwagi".

Zniesienie 45-procentowej stawki podatkowej dla osób, które zarabiają powyżej 150 tys. funtów rocznie, było jednym z elementów ogłoszonego 23 września przez Kwartenga największego od dziesięcioleci pakietu cięć podatkowych, który - jak przekonywał minister wraz z szefową rządu - jest konieczny do pobudzenia brytyjskiej gospodarki.

Jednak pakiet ten został fatalnie odebrane przez opinię publiczną, bo w czasie, gdy rosną koszty życia, głównymi beneficjentami mieli być najlepiej zarabiający. Nerwowo zareagowały również rynki finansowe, ponieważ cięcia zostaną sfinansowane przez wzrost zadłużenia kraju. Sceptycznie zareagowała, widząc dramatycznie spadające w sondażach poparcie dla partii, nawet część posłów konserwatywnych, którzy sugerowali, że mogą zagłosować przeciw jego przyjęciu.

Większość elementów planu ma wejść w życie od nowego roku finansowego, czyli od początku kwietnia 2023 roku, ale pod warunkiem, że wcześniej zatwierdzi to Izba Gmin. W niedzielę wieczorem były minister transportu Grant Shapps, który zwykle ma bardzo dobre rozeznanie w kwestii nastrojów w klubie poselskim konserwatystów, oświadczył, że nie ma szans, by plan uzyskał większość.

Minister finansów straci stanowisko? "Nie rozważam rezygnacji"

Zwrot, którego rząd dokonał, stawia poważne pytania o przyszłość Kwartenga jako ministra finansów. Dzień wcześniej Truss mówiąc w wywiadzie, że zniesienie stawki 45 proc. było jego pomysłem, wydawała się zrzucać na ministra całe odium niezadowolenia społecznego.

Zapytany w poniedziałek rano przez BBC o swoją przyszłość, Kwarteng zapewnił, że w ogóle nie rozważa rezygnacji i wskazał, że w ciągu 12 lat, od kiedy jest posłem, było wiele przypadków, by rząd wsłuchując się w reakcje ludzi, wycofywał się z jakiejś polityki.

Nowa premier Wielkiej Brytanii Liz Truss stwierdziła w ubiegły czwartek (29 września), że kraj stoi w obliczu bardzo trudnych czasów dla gospodarki. Szefowa brytyjskiego rządu broniła także gigantycznego pakietu obniżek podatków. Kurs funta w stosunku do dolara spadł w ubiegłym tygodniu do najniższego poziomu od prawie 40 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(44)
Antoni Wąsows...
2 lata temu
Wszystkie progresywne lub regresywne systemy podatkowe, są niesprawiedliwe. Gdyby rządzącym zależało na dobru obywateli, to zastosowano by podatek w jednakowej wysokości od zarobków, sprzedaży i usług. Bez jakichkolwiek ulg i odliczeń. Przy czym, nie pobierano by dodatkowo jakichkolwiek składek na ubezpieczenia: zdrowotne, chorobowe i emerytalno-rentowe. Każdy obywatel powinien mieć możliwość samodzielnego decydowania, jakiej agencji lub instytucji chce zaufać i zapłacić za świadczenia medyczne, ewentualną rentę i przyszłą emeryturę. Tyle, że takie ubezpieczenie byłoby obowiązkowe - każdy musiałby złożyć deklarację, np. przy podpisywaniu umowy o pracę. Oczywiście, ubezpieczyciele, tak samo, jak banki, być objęci funduszem gwarancyjnym i podlegać kontroli. Co z osobami bezrobotnymi, czy niepełnosprawnymi? Właśnie, po to byłoby ubezpieczenie, także od utraty pracy, czy ubezpieczenie rentowe, z których wypłacane by były świadczenia. Również odprowadzenie ze składek dodatkowego procenta na rzecz osób, z różnych przyczyn losowych nie mieszczących się w nowym systemie przez pierwsze lata jego funkcjonowania, nie byłoby przecież dużym problemem. Można to wszystko rozwiązać w uczciwy sposób. Dlaczego, ani władze ustawodawcze, ani wykonawcze, nie są tym zainteresowane? Bo cała rzesza darmozjadów, straciłaby ciepłe posadki i wysokie wynagrodzenia. Uszczuplone byłyby też finanse publiczne, a więc mniej środków, które politycy mogliby ukraść lub zmarnować. W zamian, obywatele zyskaliby jednak dostęp do lepszej opieki zdrowotnej, świadczenia rentowe, emerytalne, na wypadek bezrobocia - byłyby zdecydowanie wyższe, a odprowadzane składki, mogłyby w całości być dziedziczone. Wyższe również byłyby wynagrodzenia.
stx
2 lata temu
raz wprowadzonego podatku nie oddamy NIGDY!!!!
Tdjjvfghyresf...
2 lata temu
Zarabiam ponad £150k rocznie. Za ciężka pracę jestem okradamy przez rząd 45% podatkiem. To prawie połowa tego co zarabiam! Nie jest to sprawiedliwe.
CHakiER
2 lata temu
A gdyby odwrócić podatki? Największe dla tych co najmniej zarabiają? Zmotywuje ich to do lepszych zarobków
Andy
2 lata temu
Najpierw wprowadza się Dawida 19 , a później robi się kryzys , celowe działanie , bo wirusy były i będą // biedny Naród to uległy Naród !
...
Następna strona