Notowania

Afera KNF. Nowe wątki na taśmach z 28 marca

Sprawa nacisków na audytora badającego sprawozdanie Getin Noble Banku, połączenia dwóch banków kontrolowanych przez Leszka Czarneckiego, kwestia tzw. "planu Zdzisława" oraz ustawy frankowej – to nowe tematy, które pojawiły się aferze KNF.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EastNews)

Sprawa nacisków na audytora badającego sprawozdanie Getin Noble Banku, połączenia dwóch banków kontrolowanych przez Leszka Czarneckiego, kwestia tzw. "planu Zdzisława" oraz ustawy frankowej – to nowe tematy, które pojawiły się aferze KNF.

Do pełnego zapisu nagrania audio z rozmów Leszka Czarneckiego z szefem KNF Markiem Chrzanowskim dotarł Dziennik Gazeta Prawna. Nagranie rzuca nowe światło na stenogram, opublikowany przez Gazetę Wyborczą powstały z taśmy z 28 marca.

Z przesłuchanego materiału można było uzupełnić brakujące fragmenty. DGP publikuje całość z komentarzem pod tym adresem.

Na światło dzienne wychodzą nowe wątki. Choćby sprawa nacisków na biegłego rewidenta Arkadiusza Krasowskiego, który badał sprawozdanie Getin Noble Banku. Czarnecki informuje szefa KNF, że audytor jest przekonany, że "jemu personalnie pan Sokal groził wiele razy, on nie wie co ma zrobić, i że on musi realizować polecenia pana Sokala, bo inaczej nie będzie współpracował z urzędem". Chrzanowski zostaje poproszony przez Czarneckiego, aby szef KNF spotkał się z audytorem. Mówi o stanie przedzawałowym u rewidenta.

W rozmowie pojawiają się również kwestie połączenia dwóch banków Czarneckiego GNB i Idea. Bankier mówi wprost, że "z biznesowego punktu widzenia, gdyby tych ryzyk nie było, ja bym te banki już połączył. One już absolutnie nie powinny istnieć niezależnie".

Znalazły się tam również dodatkowe kwestie ustawy frankowej. - Kolejna rzecz taka, która jest wyzwaniem z perspektywy banku, moim zdaniem, w tym roku są franki. Tak no bo to jest kwestia, która dla mnie jeszcze jest tajemnicą, tak, bo są czynniki polityczne, które są nie do końca nie przewidywalne - mówi Chrzanowski do Czarneckiego.

Mowa jest m.in o wielkości frankowego portfela w banku Czarneckiego i kwestii przewalutowania kredytów. To chwilę po tym pojawia się również sprawa tzw. planu Zdzisława Sokala, czyli strategii na przejęcie banku za złotówkę.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: afera knf, knf, czarnecki, chrznowski, ppk, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-11-2018

DDCala III RP wychodzi. Rzadzili nami od 1990 bandyci i UBecy.

19-11-2018

GetBack genezaDziesiątki tysięcy polaków utraciło wszystko swoje oszczędności w wyniku działalności banków LC a teraz państwo chce ratować jego banki? Dlaczego … Czytaj całość

19-11-2018

no takDo więzienia jednego i drugiego. A potem wyjaśniać.

Rozwiń komentarze (119)