Notowania

Żądania usunięcia artykułów o NBP w kontekście afery KNF. Alert na platformie Rady Europy

Wnioski składane do sądu przez prezesa NBP w kwestii usunięcia artykułów poruszających wątek banku i jego prezesa w kontekście KNF odbiły się echem w Unii Europejskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(JACEK DOMINSKI/REPORTER/EAST NEWS)
Prezes NBP Adam Glapiński

Na stronach Rady Europy widnieje alertdotyczący prób uciszenia polskiego dziennika - "Gazety Wyborczej". Platforma, na której zgłaszane są nadużycia wobec prasy, nadała mu drugi poziom zagrożenia w skali dwustopniowej.

Źródło: Rada Europy/coe.int

Jak informuje gazeta.pl, platforma umożliwia szczegółowe opisanie danego przypadku, a także na wskazanie, co jest źródłem zagrożenia dla niezależności mediów. Istnieje możliwość odpowiedzi na ten alert ze strony władz.

Zgłoszenie zostało opublikowane w piątek. Do tej pory jeszcze nie doczekało się komentarza.

Przypomnijmy, że prezes Narodowego Banku Polski chce tymczasowego usunięcia materiałów prasowych w związku z aferą KNF. Wnioski dotyczą materiałów opublikowanych w "Newsweeku" oraz "Gazecie Wyborczej".

Prezes Adam Glapiński zaznaczył jednak, że jest za wolnością prasy. I przypomniał tu swoją pracę dla "podziemnych wydawnictw". Dodał, że sprawę rozstrzygnie sąd, który "przecież nie jest zależny od NBP".

- Żądanie obejmuje też zakazanie obowiązanym rozpowszechniania bezpodstawnych wypowiedzi naruszających dobra osobiste Narodowego Banku Polskiego, sugerujących niezgodne z prawem działania organów NBP przez insynuowanie, że prezes NBP uczestniczył w tzw. aferze KNF - powiedziała money.pl rzeczniczka warszawskiego sądu.

W czwartek sąd połowę z sześciu złożonych wniosków odesłał do uzupełnienia ze względu na błędy formalne. Bank ma tydzień na ich uzupełnienie, a sąd kolejny tydzień na rozpatrzenie wniosków. Jak podaje "Wyborcza", kolejne trzy wnioski wciąż czekają na sprawdzenie, czy i one nie mają braków formalnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: afera knf, knf, nbp, adam glapiński, sąd, alert, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, banki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-12-2018

SigwaldWszystko co piszą w Gazecie Szehtera jest propagandą i manipulacją tak samo jak w Newsweek czy TVN to media lewacko-ży dowskie

08-12-2018

nic to nie daChyba wyczuł smród kryminału i spanikował. Ustąpienie to mało. Trzeba będzie iść siedzieć.

08-12-2018

Europa+proszę jak UE jest świetnie zorganizowana ...a Polska utknęła w średniowieczu

Rozwiń komentarze (246)