Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mateusz Ratajczak
Mateusz Ratajczak
|

Koniec żartów. Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych interesuje się Polską

106
Podziel się:

Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych wie o problemach polskiej Komisji Nadzoru Finansowego - wynika z informacji money.pl. Dwóch z trzech były przewodniczących KNF w tej chwili ma zarzuty prokuratorskie. ESMA nie planuje jednak komentować sytuacji. Ogranicza się do krótkiego komunikatu.

Europejski Urzad Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych przygląda się sytuacji w Polsce
Europejski Urzad Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych przygląda się sytuacji w Polsce (Jacek Dominski/REPORTER)

Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych wie o problemach polskiej Komisji Nadzoru Finansowego - wynika z informacji money.pl. Dwóch z trzech były przewodniczących KNF w tej chwili ma zarzuty prokuratorskie. ESMA nie planuje jednak szeroko komentować sytuacji.

Listopad i grudzień nie są dobrymi miesiącami dla polskiej Komisji Nadzoru Finansowego. Najpierw wybuchła afera związana z nagraniami rozmów pomiędzy Leszkiem Czarneckim a Markiem Ch. W czwartek prokuratura zatrzymała kolejnego byłego przewodniczącego Komisji - Andrzeja J. i sześciu innych urzędników. W tej chwili trwają przesłuchania w prokuraturze w Szczecinie, w piątek śledczy zdecydują czy wnioskować o areszt, czy zastosować inne środki zapobiegawcze (np. poręczenie majątkowe).

To rzadki przypadek. Jedynym byłym przewodniczącym bez zarzutów jest dr Stanisław Kluza, pierwszy przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego.

Jak wynika z informacji money.pl - Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (w skrócie ESMA) zna problem polskiego nadzoru. Potwierdził to w oficjalnej korespondencji David Cliffe z biura prasowego Urzędu. Jednocześnie ESMA w tej chwili nie zamierza komentować sytuacji. I nie powinno to dziwić. Urząd znany jest z powściągliwości.

Zobacz także: Spór w Polskich Portach Lotniczych. Prezes o "kuriozalnym" żądaniu

Zapytaliśmy Urząd, czy śledzi na bieżąco sytuację w Polsce i czy zamierza domagać się wyjaśnień od przedstawicieli Komisji Nadzoru Finansowego. Przedstawiciel KNF jest członkiem ESMA - członkami europejskiego urzędu są reprezentanci wszystkich właściwych krajowych organów nadzoru, każdy z prawem głosu. Głównym celem ESMA jest zapewnienie właściwego wdrażania przepisów dotyczących sektora kapitałowego wśród państw Unii Europejskiej. Jednocześnie ESMA czuwa nad stabilnością całego sektora we Wspólnocie.

Urząd zapytaliśmy jednocześnie, czy przewodniczący Urzędu Steven Maijoor nie obawia się spadku zaufania do całego europejskiego nadzoru finansowego. To pytanie jednak pozostało bez odpowiedzi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(106)
dan
4 lata temu
Niech lepiej UE przyjrzy się samej sobie.
sm
4 lata temu
Jakoś unii nie przeszkadzało jak tusk kradł OFE. JESTEM CHORY NA STWARDNIENIE ROZSIANE. POLSKA JEDYNY KRAJ UE KTÓRY NIE PRZEWIDUJE ŻADNEGO PROGRAMU LECZENIA SM. PROGRAMY LECZENIA MAJĄ NARKOMANI ,ALKOHOLICY. ALE JEST ORGANIZACJA KTÓRA ZAPEŁNIA TĘ LUKĘ. TO FUNDACJA AVALON. AVALON SMS CHARYTATYWNY 75165 POMOC 6
A jak tam
4 lata temu
U moskiewskich alfonsów i bajzelmam z SB-e , tak "ładnie" tutaj komentujących ; kształtują się EMERYTURY ? to prawda że na tych GŁODOWYCH wyżeracie z toi-toi ? obetrzyjcie paszcze od tego "cymesu" !!!
brzydka
4 lata temu
no i znowu na fotce ta ruska czerwińska
Tom
4 lata temu
Jak się obsadza stanowiska swoimi kolesiami o lepkich rekach i bez żadnego nadzoru, często bez potrzebnych kompetencji to takie są efekty. Pani minister też już weszła w tę rolę.
...
Następna strona