Notowania

emerytury
04.09.2018 20:26

Pracownicze plany kapitałowe już od przyszłego roku. Prezes PFR kreśli scenariusz

Termin wejścia w życie ustawy o PPK w połowie przyszłego roku jest realny - powiedział w środę prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy stwierdził, że stanie się tak pod warunkiem, że uda się ją przegłosować w listopadzie tego roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Andrzej Hulimka)
Termin wejścia w życie ustawy o PPK w połowie przyszłego roku byłby realny - mówi prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

Termin wejścia w życie ustawy o PPK w połowie przyszłego roku byłby realny - powiedział w środę prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy stwierdził, że stanie się tak pod warunkiem, że uda się ją przegłosować w listopadzie tego roku.

Rząd przyjął projekt ustawy o pracowniczych planach kapitałowych w ubiegły wtorek, 28 sierpnia. Jak pisaliśmy, skutkiem programu będzie mniejsza pensja co miesiąc, ale więcej pieniędzy na starość.

W ramach systemu PPK w pierwszej kolejności zostały przewidziane obowiązkowe składki ze strony zarówno pracodawcy, jak i pracownika, które zostały określone jako procent wynagrodzenia pracownika, odpowiednio na poziomie 1,5 proc. dla pracodawcy i 2 proc. dla pracownika.

Zobacz też: PFR inwestuje w Startupy. Już teraz przeznacza na to ponad 640 mln zł

Będą też dodatkowe składki dobrowolne, również finansowane przez pracodawcę - w wysokości do 2,5 proc. wynagrodzenia - oraz pracownika - w wysokości do 2 proc. wynagrodzenia.

Obowiązek tworzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych rozłożony jest w czasie. Od 1 lipca 2019 roku PPK będą musiały tworzyć podmioty, które zatrudniają przynajmniej 250 osób. Co ważne - stan zatrudnienia będzie brany z ostatniego dnia grudnia 2018 roku. Wbrew pozorom wcale nie będzie to mała grupa. W dużych firmach pracuje w tej chwili blisko 3,3 mln Polaków. Do PPK najpewniej wejdzie z tej grupy 2,4 mln.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: emerytury, pracownicze plany kapitałowe, krynica 2018, wiadomości, gospodarka, porady, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-09-2018

ŁajdactwoA trąbią wokoło że Tusk okradł emerytów. Obecna władza ma emerytów chyba za "idiotów"? Prawie sami emeryci siedzą w ławach poselskich a … Czytaj całość

05-09-2018

zzzzzznowe OFE -to juz bylo !

04-09-2018

emerytTa reforma spruje się jak stare reformy, bo nikt przy zdrowych zmysłach im już nie wierzy.

Rozwiń komentarze (166)