Notowania

finanse
28.08.2018 13:46

Rząd przyjął projekt ustawy o systemie PPK

Warszawa, 28.08.2018 (ISBnews) - Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o pracowniczych planach kapitałowych (PPK), poinformował premier Mateusz Morawiecki. Premier podkreślił, że w ciągu 10 lat państwo wpłaci na prywatne konta Polaków w PPK około 35 mld zł.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Z ogromną radością muszę powiedzieć, że przyjęliśmy na Radzie Ministrów kolejny duży, długoterminowy program prospołeczny. Jest to program, który przyczyni się do bezpieczeństwa finansowego polskich rodzin" - powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

"W ciągu 10 lat państwo wpłaci na prywatne konta Polaków w PPK około 35 mld zł. W ten sposób chcemy zachęcić do oszczędzania. Chcemy przez PPK stymulować, doprowadzić do tego, że będzie więcej oszczędności" - dodał premier.

Projekt zakłada składkę powitalną w wysokości 250 zł oraz dopłaty roczne w wysokości 240 zł na każdego oszczędzającego.

Morawiecki podkreślił, że środki w PPK będą służyły do zabezpieczenia emerytalnego, ale będzie też możliwa ich wypłata. Środki te mają doprowadzić do zbudowania długoterminowych oszczędności.

"PPK to nie jest następne OFE. W tym przypadku od samego początku jest jasne, że gromadzone środki są dziedziczonymi i prywatnymi środkami obywatela. To jest kolejny program prospołeczny" - wskazał premier.

Minister finansów Teresa Czerwińska podkreśliła, że poprzez PPK rząd tworzy solidny bufor, jeśli chodzi o polski rynek kapitałowy w postaci długoterminowych oszczędności, które w perspektywie będą wykorzystywane na inwestycje.

"Całkowite bezpieczeństwo powierzonych środków, nadzór Komisji Nadzoru Finansowego, prowadzenie programu przez instytucje finansowe, takie jak towarzystwa funduszy inwestycyjnych, zakłady ubezpieczeń czy też powszechne towarzystwa emerytalne - zatem pozostające całkowicie w nadzorze KNF" - wymieniła Czerwińska.

"Wprowadzając PPK, zakładamy etapowość, ponieważ jest to gigantyczne przedsięwzięcie, obejmujące w sumie 11,5 mln pracowników. Stąd też wprowadziliśmy pewne etapy: przedsiębiorstwa zatrudniające powyżej 250 osób - w pierwszej kolejności, od lipca 2019 r., tj. 3,3 mln pracowników; w kolejności, w odstępie półrocznym - przedsiębiorstwa zatrudniające pomiędzy 50 a 249 osób, po kolejnym pół roku - przedsiębiorstwa zatrudniające pomiędzy 20 a 49 osób, a z kolei 1 stycznia 2020 r. to data wejścia w życie systemu dla pracowników sfery budżetowej i dla przedsiębiorstw zatrudniających co najmniej 1 pracownika, czyli dla wszystkich pozostałych" - dodała minister

W ramach systemu PPK, w pierwszej kolejności zostały przewidziane zasilenia obligatoryjne w postaci obowiązkowych składek podstawowych pracodawcy oraz pracownika, które zostały określone jako procent wynagrodzenia pracownika, odpowiednio na poziomie 1,5% dla pracodawcy i 2% dla pracownika. Natomiast składki dodatkowe będą dobrowolne, również finansowane przez pracodawcę - w wysokości do 2,5% wynagrodzenia oraz pracownika - w wysokości do 2% wynagrodzenia.

Tagi: finanse, bankowość, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-08-2018

suwerenJEŻELI MAJĄ TYM ZARZĄDZAĆ TFI TO JEST TO KOLEJNY PRZEKRĘT BANKSTERKI TFI TO ŚCIEMA - FUGAZI. TWORZĄ 100 FUNDUSZY Z CZEGO KILKA ZAROBI 20%, A RESZTA … Czytaj całość

28-08-2018

SUVROZSZYFROWANA STRATEGIA DZIAŁANIA PIS: 1. WYCIĄGNĄĆ KASĘ ZE SKOKÓW I OBJĄĆ JE PUBLICZNYMI GWARANCJAMI 2. WYCIĄGAĆ KASĘ ZE SKORUMPOWANYCH … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (2)