Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rząd przyjął projekt ustawy o systemie PPK

2
Podziel się

Warszawa, 28.08.2018 (ISBnews) - Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o pracowniczych planach kapitałowych (PPK), poinformował premier Mateusz Morawiecki. Premier podkreślił, że w ciągu 10 lat państwo wpłaci na prywatne konta Polaków w PPK około 35 mld zł.

Rząd przyjął projekt ustawy o systemie PPK
bErDMiQB

"Z ogromną radością muszę powiedzieć, że przyjęliśmy na Radzie Ministrów kolejny duży, długoterminowy program prospołeczny. Jest to program, który przyczyni się do bezpieczeństwa finansowego polskich rodzin" - powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

"W ciągu 10 lat państwo wpłaci na prywatne konta Polaków w PPK około 35 mld zł. W ten sposób chcemy zachęcić do oszczędzania. Chcemy przez PPK stymulować, doprowadzić do tego, że będzie więcej oszczędności" - dodał premier.

Projekt zakłada składkę powitalną w wysokości 250 zł oraz dopłaty roczne w wysokości 240 zł na każdego oszczędzającego.

bErDMiQD

Morawiecki podkreślił, że środki w PPK będą służyły do zabezpieczenia emerytalnego, ale będzie też możliwa ich wypłata. Środki te mają doprowadzić do zbudowania długoterminowych oszczędności.

"PPK to nie jest następne OFE. W tym przypadku od samego początku jest jasne, że gromadzone środki są dziedziczonymi i prywatnymi środkami obywatela. To jest kolejny program prospołeczny" - wskazał premier.

Minister finansów Teresa Czerwińska podkreśliła, że poprzez PPK rząd tworzy solidny bufor, jeśli chodzi o polski rynek kapitałowy w postaci długoterminowych oszczędności, które w perspektywie będą wykorzystywane na inwestycje.

"Całkowite bezpieczeństwo powierzonych środków, nadzór Komisji Nadzoru Finansowego, prowadzenie programu przez instytucje finansowe, takie jak towarzystwa funduszy inwestycyjnych, zakłady ubezpieczeń czy też powszechne towarzystwa emerytalne - zatem pozostające całkowicie w nadzorze KNF" - wymieniła Czerwińska.

bErDMiQJ

"Wprowadzając PPK, zakładamy etapowość, ponieważ jest to gigantyczne przedsięwzięcie, obejmujące w sumie 11,5 mln pracowników. Stąd też wprowadziliśmy pewne etapy: przedsiębiorstwa zatrudniające powyżej 250 osób - w pierwszej kolejności, od lipca 2019 r., tj. 3,3 mln pracowników; w kolejności, w odstępie półrocznym - przedsiębiorstwa zatrudniające pomiędzy 50 a 249 osób, po kolejnym pół roku - przedsiębiorstwa zatrudniające pomiędzy 20 a 49 osób, a z kolei 1 stycznia 2020 r. to data wejścia w życie systemu dla pracowników sfery budżetowej i dla przedsiębiorstw zatrudniających co najmniej 1 pracownika, czyli dla wszystkich pozostałych" - dodała minister

W ramach systemu PPK, w pierwszej kolejności zostały przewidziane zasilenia obligatoryjne w postaci obowiązkowych składek podstawowych pracodawcy oraz pracownika, które zostały określone jako procent wynagrodzenia pracownika, odpowiednio na poziomie 1,5% dla pracodawcy i 2% dla pracownika. Natomiast składki dodatkowe będą dobrowolne, również finansowane przez pracodawcę - w wysokości do 2,5% wynagrodzenia oraz pracownika - w wysokości do 2% wynagrodzenia.

bErDMiRe
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(2)
SUV
3 lata temu
ROZSZYFROWANA STRATEGIA DZIAŁANIA PIS: 1. WYCIĄGNĄĆ KASĘ ZE SKOKÓW I OBJĄĆ JE PUBLICZNYMI GWARANCJAMI 2. WYCIĄGAĆ KASĘ ZE SKORUMPOWANYCH SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWYCH-MOLOCHÓW DOPUSZCZAJĄC JE DO PUBLICZNYCH PROGRAMÓW DOPŁAT MIESZKANIE + 3. WYCIĄGAĆ REKORDOWE OPŁATY ZA ZARZĄDZANIE W TFI DOPUŚCIWSZY JE DO PUBLICZNYCH PROGRAMÓW EMERYTALNYCH
suweren
3 lata temu
JEŻELI MAJĄ TYM ZARZĄDZAĆ TFI TO JEST TO KOLEJNY PRZEKRĘT BANKSTERKI TFI TO ŚCIEMA - FUGAZI. TWORZĄ 100 FUNDUSZY Z CZEGO KILKA ZAROBI 20%, A RESZTA NA MINUSIE. ŚREDNIA 5%, ALE WYSTARCZY RAZ WTOPIĆ I PO KASIE. UROKI STATYSTYKI. LUDZIE NIE DAJCIE SIE BANKSTERCE!!!! jak chcecie zobaczyć jak PISowi zależy na prawde na Polakach to polecam lekturę: TEMIDA CONTRA SM