Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Sebastian Ogórek
Sebastian Ogórek
|

Przymusowe wysiedlenia pod Centralny Port Komunikacyjny. Wild: "To byłaby moja porażka"

181
Podziel się:

- Jakiekolwiek inne rozwiązanie niż polubowne, choćby miało miejsce wobec jednego, czy dwóch mieszkańców, będę uważał za porażkę moją - tak w rozmowie z money.pl widmo przesiedleń mieszkańców gminy Baranów skomentował Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Przymusowe wysiedlenia pod Centralny Port Komunikacyjny. Wild: "To byłaby moja porażka"
(Krzysztof Olszewski/money.pl)

- Jakiekolwiek inne rozwiązanie niż polubowne, choćby miało miejsce wobec jednego, czy dwóch mieszkańców, będę uważał za porażkę moją - tak w rozmowie z money.pl widmo przesiedleń mieszkańców gminy Baranów skomentował Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego przekonywał o zdeterminowaniu, aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców gminy Baranów, gdzie ma powstać Centralny Port Komunikacyjny.

Podczas rozmowy z money.pl na Impact mobility rEVolution'18 podkreślił, że Polska ma tym zakresie doświadczenia, choćby związane z budową zbiornika w Raciborzu, gdzie cała wieś została przeniesiona.

Przypomnijmy, że plany budowy Centralnego Portu Lotniczego wzburzyły mieszkańców trzech mazowieckich gmin: Baranowa, Teresina i Wiskitek. Kością niezgody są np. ceny za metr kwadratowy ziemi. Ale jeszcze bardziej palącą kwestią jest czas na opuszczenie domostw.

W gminie Baranów 17 czerwca odbyło się referendum, w którym 1555 mieszkańców, czyli ponad 82 proc społeczności opowiedziało się przeciw budowie CPK na terenie gminy, a 1751, czyli blisko 94 proc. nie zgodziło się na warunki rozliczeń zaproponowane przez rząd.

- Dla niektórych osób, które zainteresowane są kontynuowaniem działalności rolniczej na tych terenach, które nie wyobrażają sobie życia oderwanego od uprawy roli, żadne pieniądze nie mają zaznaczenia - zauważył Wild. - Zależ nam na polubownym rozwiązaniu wszelkich kwestii, m.in. dlatego że port powstaje również dla tych mieszkańców - dodał.

CPK ma rozpocząć działanie w 2027 roku. Jak przyznał pełnomocnik rządu, nie ma czasu do stracenia, bo 9 lat przy tak wielkiej inwestycji to niewiele czasu. - Każdy miesiąc zwłoki waży tak samo. Podstawowe zagrożenia nie są natury finansowej czy środowiskowej. Główne zagrożenie ma charakter polityczny - przekonywał. - Nie mówimy o tym, że ten projekt zostanie zarzucony, tylko że może stracić swoje uprzywilejowane miejsce na politycznej agendzie. Tylko utrzymanie wysokiego priorytetu przez cały okres inwestycji, gwarantuje jej terminowe ukończenie, w kosztorysie i założonej jakości.

Wiceminister potwierdził również nieoficjalne informacje money.pl, że na czele spółki celowej, która ma realizować budowę CPK, stanie dr Jacek Bartosiak.

- Powołania spółki możemy oczekiwać już w najbliższym czasie. Terminem, do którego zmierzamy jest sezon zimowy 2027, wówczas powinien z CPK wystartować pierwszy samolot. Co najmniej rok wcześniej powinny zostać uruchomione połączenia kolejowe - mówił Wild.

Skąd spółka będzie czerpała finansowanie inwestycji? - Część inwestycji, jak działalność portu Solidarność, jest nakierowana na zysk. W tym przypadku możemy poszukiwać finansowania w instytucjach finansowych, ze strony inwestorów prywatnych. Czym innym jest rozbudowa sieci kolejowej czy drogowej. Tego rodzaju inwestycje się nie zawracają. W tym zakresie spoglądamy w kierunku funduszy unijnych - zaznaczył w rozmowie z money.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

inwestycje
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(181)
bubu
2 lata temu
Bardzo dobra inwestycja dla trzech gmin i wiele miejsc pracy ,dla nas i naszych dzieci
Przymusowe gd...
3 lata temu
WILLE na ZOLIBORZU.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Piotr
4 lata temu
Zobaczcie co się dzieje na A2 Łódź Warszawa. Z tego CPK do Warszawy będzie się jechało 2 - 3 godziny 100 km. CPK to "Biały Słoń"
zbynio
4 lata temu
CPK w Baranowie to projekt z założenia nieetyczny, przygotowywany na fundamencie krzywdy ludzkiej. Jak widać pisowskie zajawki o prymacie woli społeczeństwa to puste hasła, które w praktyce zastępowane są pogardą i protekcjonalnym traktowaniem. Trzeba zdać sobie sprawę że inwestycja w planowanym wymiarze oddziaływać będzie nie tylko na mieszkańców wywłaszczanych terenów, ale spaskudzi życie ludziom w kilku okolicznych powiatach. Zresztą sprawa dotyczy nie tylko jakości życia, ale ma również wymiar czysto materialny, w Stanach wyliczono, ze 1 dB hałasu obniża wartość nieruchomości mieszkalnej o 1,5 %. Tego aspektu lotniskowi macherzy nie raczą zauważać. Reasumując... około 200 tys. ludzi straci, żeby upasła się grupa pisowców i korporacje, którym oni wchodzą od strony, gdzie światło nie dochodzi.
Babę
5 lata temu
A dlaczego nie rozbudowa Modlina ?
...
Następna strona