Notowania

ncbr
13.09.2018 13:52

Granty na innowacyjne projekty. "Zmiany zasad przyznawania już przynoszą efekty"

Podziel się
Dodaj komentarz
(Grzegorz Banaszak/REPORTER)

- Fundusze przyzwyczaiły się do tego, że dostawały państwowe pieniądze na innowacyjne projekty, a gdy zmieniły się zasady ich przyznawania, zaczęły zgłaszać pretensje - powiedział money.pl dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju prof. Maciej Chorowski.

- Nie akceptuję takiej sytuacji, gdy ktoś twierdzi, że bez tych pieniędzy zbankrutuje. Środki publiczne powinny być darowane tym, którzy mogą funkcjonować bez nich - podkreślał prof. Maciej Chorowski, z którym money.pl rozmawiał przy okazji Impact Mobility'18 w Katowicach.

Dyrektor NCBR ocenił, że zmiany w programie Bridge Alfa dla innowacyjnych firm mogą każdemu wyjść na dobre. Unia Europejska wprowadziła zasadę, w myśl której pojedyncze projekty będą dostawać maksymalnie 1 mln zł, a nie 3 mln zł, jak dotychczas. Zdaniem prof. Chorowskiego zmusi to fundusze do poszukania większej liczby dobrych projektów.

- Fundusze korzystające z programu Bridge Alfa będą musiały włożyć trochę więcej wysiłku. Zamiast jednego projektu, będą musiały poszukać trzech. To jest dobra wiadomość dla tych dwóch projektów, które w innych okolicznościach nie zostałyby znalezione – wyjaśniał dyrektor NCBR.

Prof. Chorowski powiedział, że innowacyjne firmy już teraz chwalą zmiany, a inwestycji zaczyna przybywać. - Pomysłodawcy startupów przychodzą do mnie podziękować za to, że zmieniły się zasady przyznawania unijnych grantów. Bo teraz mają większe szanse, by je dostać.

W sierpniu NCBR poinformowało o zmianie przyznawania unijnych grantów na badania i rozwój. W programie Bridge Alfa jest ok. 50 funduszy. Większość w 80 proc. inwestuje środkami państwowymi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: ncbr, innowacyjność, wiadomości, wideo, gospodarka, impact mobility 2018, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-09-2018

polak mały"Środki publiczne powinny być darowane tym, którzy mogą funkcjonować bez nich" W banku też najchętniej dają kredyt tym którzy go nie … Czytaj całość

13-09-2018

z_pozdrowieniamiCzy Pan Minister wie, że przykładowo w branżach technologicznych czy ICT: - 200 tys. Euro to jest absolutnie śmieszna kwota' poniżej finansowego … Czytaj całość

14-09-2018

MaciejDyrektor NCBR podpisał umowy , niedopatrzył na jakich warunkach może udzielać grantów, więc kopną w stolik, w końcu jest w uprzywilejowanej pozycji, … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (4)