Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Karolina Wysota
Karolina Wysota
|
aktualizacja

Marka MetLife znika z polskiego rynku

21
Podziel się:

Po ponad 10 latach obecności od dziś z polskiego rynku znika amerykańska marka MetLife. Spółki dotychczas operujące pod tym szyldem zmieniają nazwę na Nationale-Nederlanden. Mariaż konkurencyjnych firm to efekt postępującej konsolidacji polskiego rynku ubezpieczeniowego.

Marka MetLife znika z polskiego rynku
Polski MetLife zmienia barwy na Nationale-Nederlanden. Amerykański gigant pozbył się części europejskiego biznesu – w tym m.in. polskiego (Getty images, Atlantide Phototravel)

Ponad rok temu holenderski Nationale-Nederlanden (NN) złożył amerykańskiemu MetLife'owi ofertę przejęcia części europejskiego biznesu, w tym polskiego i greckiego. Spółki dobiły targu. Przejęcie na polskim rynku wiosną tego roku pobłogosławiły tutejsze organy nadzorcze i tym sposobem ubezpieczeniowa marka z nowojorskim rodowodem od dziś znika z polskiego rynku.

Mariaż polskich spółek ubezpieczeniowych. Nationale-Nederlanden przejmuje MetLife

To dopiero początek integracji firm ubezpieczeniowych, specjalizujących się w biznesie życiowym, emerytalnym i inwestycyjnym. Na razie oprócz logo nic więcej się nie zmienia. Klienci zobaczą je na stronach internetowych, czy w placówkach stacjonarnych. Wszystkie zawarte dotychczas umowy obowiązują na niezmienionych warunkach i będą obsługiwane na dotychczasowych zasadach. Ponadto Nationale-Nederlanden będzie posługiwał się w komunikacji z klientami przejętej firmy nową nazwą z dopiskiem "wcześniej MetLife". Żeby ułatwić podział.

Największe wyzwanie wciąż przed ubezpieczycielami – po fuzji prawnej, zaplanowanej na styczeń 2023 r., organizacje rozpoczną proces łączenia. Będzie to ostatni etap integracji, polegający na łączeniu m.in. systemów oraz zespołów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Stawki OC wzrosną. Firmy sprawdzą jak jeździmy

Pozycja Nationale-Nederlanden na rynku w Polsce i na świecie

Grupa NN to międzynarodowa spółka finansowa istniejąca od 177 lat i obecna na 11 rynkach – głównie na terenie Europy, a także w Japonii. W sumie obsługuje blisko 18 milionów klientów. W Polsce N-N działa od 1994 r. Firma jest jednym z liderów rynku ubezpieczeniowego i emerytalnego w kraju.

Dla N-N przejęcie mniejszego od siebie konkurenta oznacza umocnienie pozycji nad Wisłą. Numerem jeden niezmiennie jest PZU, a dwa – Allianz, który niedawno "połknął" większą od siebie Avivę, o czym informowaliśmy na łamach money.pl. Nationale-Nederlanden jest obecnie numerem trzy.

Ze strony Amerykanów nie było to pierwsze podejście do sprzedaży biznesu ubezpieczeniowego, który czasy świetności nad Wisłą ma dawno za sobą. W maju 2019 r. wokół europejskich aktywów krążyło włoskie Generali. Do negocjacji doszło pod koniec 2020 r., a później wybuchła pandemia i sprzedaż zeszła na dalszy plan.

MetLife wszedł do Polski w 2010 r., przejmując Amplico Life, które działo na naszym rynku od 1990 r. Był to pierwszy ubezpieczyciel z zagranicznym kapitałem, który zadebiutował nad Wisłą. Biznes odkupił od AIG i Pekao.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(21)
O masz
2 lata temu
Przez polityke pisu wszyscy z tąd uciekną
olo
2 lata temu
Moja emerytura była w AIG, które przejęło Amplico Life, które przejął MetLife, które przejęło N-N. A jeszcze w międzyczasie Donald przejął część moich składek i przelał do ZUS a drugi kaczor zapowiada, że przeleje resztę, kradnąc przy tym 15%. Rewelacja.
Ad m
2 lata temu
Który to już raz? Trzeci, czwarty? Znowu wrócą i znowu nie będą rozumieć, dlaczego Snoopy im nie sprzedaje. 😁
Waldi
2 lata temu
Polisy kapitałowe, to giełda i obligacje. Jeżeli ktoś "okradl" to tylko rynek kapitałowy. Firmy ubezpieczeniowe tylko pośredniczą i umożliwiają zakup papierów wartościowych. Te same papiery możesz kupić sam ale trzeba założyć rachunek inwestycyjny w biurze maklerskim i też za wszystko płacić. Nie ma nic za darmo
Umoczony
2 lata temu
Ja inwestuję w SKOK Wołomin. Najlepsze inwestycje tylko z senatorem B. z PIS.
...
Następna strona