Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

"Niebezpieczny precedens". Uchwała Sądu Najwyższego w sprawie polis OC podzieliła prawników

26
Podziel się:

Ewentualne szkody na drodze po wyrządzeniu wypadku sprawca będzie musiał zapłacić z własnego ubezpieczenia OC. Chodzi tu przede wszystkim o powstałe zanieczyszczenia. Tak stwierdzili sędziowie Sądu Najwyższego. Uchwała ta podzieliła środowisko prawnicze, które ocenia, że jest ona "niebezpiecznym precedensem".

"Niebezpieczny precedens". Uchwała Sądu Najwyższego w sprawie polis OC podzieliła prawników
Ubezpieczenie OC ma pokrywać również czyszczenie drogi, na której doszło do wypadku (zdj. ilustracyjne) (Pixabay, Gerhard G.)

O sprawie pisze "Rzeczpospolita", która powołuje się na uzasadnienie uchwały Sądu Najwyższego. Wynika z niej, że sprawca wypadku komunikacyjnego oraz jego zakład ubezpieczeń odpowiadają wobec zarządcy drogi za szkodę spowodowaną zanieczyszczeniami jezdni.

SN: koszty zanieczyszczenia pokryć z ubezpieczenia OC

"Rz" opisuje sprawę, którą rozpatrywał opolski Sąd Okręgowy. Spółka odpowiadająca za doprowadzenie do stanu sprzed wypadku jednej z dróg powiatowych domagała się od ubezpieczyciela odszkodowania za koszty usunięcia płynów eksploatacyjnych i odłamków pojazdów z trzech wypadków. Wyceniła je łącznie na 7 tys. złotych.

Rację przyznał jej sąd okręgowych, ale wątpliwości w tej sprawie miała wyższa instancja. SO skierował więc pytania prawne do Sądu Najwyższego, choć skłaniał się ku orzeczeniu, że ubezpieczenie OC nie powinno pokrywać wspomnianych wyżej wydatków.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Zobacz także: Polacy boją się prosić o podwyżki. Wolą zmienić pracę

Inne zdanie w tej sprawie mieli sędziowie SN, co wyrazili w swojej uchwale i jej uzasadnieniu. W ich ocenie za przyjęciem odpowiedzialności sprawcy (i przez to jego ubezpieczyciela) przemawiają zasady prawa deliktowego. Sędziowie ocenili też, że gdyby przyjąć odmienne stanowisko, to mogłoby nawet dochodzić do celowego niszczenia dróg, skoro za utrzymanie ich w należytym stanie i ich naprawę odpowiadałyby wyłącznie organy publiczne - pisze "Rz".

Prawnicy: niebezpieczny precedens

Wątpliwości co do takiej interpretacji przepisów zgłaszają prawnicy, z którymi rozmawiał dziennik.

Wydana uchwała jest niebezpiecznym precedensem, zwłaszcza dla ubezpieczycieli, gdyż Sąd Najwyższy rozciągnął odpowiedzialność majątkową ubezpieczyciela czy sprawcy zdarzenia za koszty zabezpieczenia ulicy po kolizji drogowej, co do tej pory było postrzegane jako tradycyjny obowiązek czy to zarządcy drogi, czy służb porządkowych - komentuje w rozmowie z "Rz" Waldemar Szubert, radca prawny w kancelarii Ryszewski, Szubierajski.

Podkreśla też, że nic nie stoi na przeszkodzie, by w przyszłości ponownie rozszerzać zakres obowiązków ubezpieczycieli, co finalnie doprowadzi do tego, że kierowcy zapłacą wyższą składkę za OC.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(26)
Solo
rok temu
Świetnie paliwo coraz droższe kroją jak się da, i doszli do wniosku że jeszcze się da rżnąć na ubezpieczeniu, i co jeszcze wymyślą, ja proponuję politykom dać cztery klocki na łapę już dzisiaj i ani centa więcej i zobaczymy co wtedy wymyślą, może wtedy zaczną myśleć.
Art
rok temu
Niech Policja się wypowie dlaczego zmusza pomoce drogowe wykonujące assistans do sprzątania drogi po sprawcy i poszkodowanym odgrażając się że to nasz obowiązek!!!!!!!!!!!!
Picki
rok temu
Wszystko aby zrzucic na barki czlowieka. Jak ja nienawidze tych pieprzonych rządzących. Na usługach innego wywiadu.
Kamil
rok temu
Niech ubezpieczyciele płacą za sprzątanie kto ma płacić obywatele za to że straż pożarna musi usuwać olej inne substancje z drogi ubezpieczyciele i tak golą nas na wszystkim a ci adwokaci to są naprawdę zatroskani o tych ubezpieczycieli ale już żadnemu przez łeb nie przeszło że tak czy inaczej to obywatel zapłaci za czyszczenie takiej drogi i odłamków pojazdu bo rząd skądś musi dać te pieniądze gminą
Jaw
rok temu
A jeśli do wypadku doszło z powodu dziury w drodze?
...
Następna strona