Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MAG
|

Rząd zapowiada rewolucję dla miliona Polaków. Wraca kontrowersyjna reforma

1335
Podziel się:

Już niedługo nawet milion zleceniobiorców może dostać po kieszeni. Minister rodziny Marlena Maląg planuje wdrożyć odkładany od lat pomysł na pełne składki ZUS od przychodów z kilku umów — pisze "Rzeczpospolita".

Rząd zapowiada rewolucję dla miliona Polaków. Wraca kontrowersyjna reforma
Dorabiający na kilku kontraktach zarobią mniej, bo dopłacą nawet 4 mld zł za lepszą ochronę w ZUS — pisze "Rz" (East News, Piotr Molecki)

Dziennik zwraca uwagę, że minister rodziny Marlena Maląg rozesłała do konsultacji społecznych Krajowy Plan Działań na rzecz Zatrudnienia na 2022 r. To właśnie tam pojawiła się zapowiedź zmian.

Pełne oskładkowanie umów zleceń ma na celu poprawę ochrony ubezpieczeniowej osób, dla których takie umowy są głównym źródłem utrzymania, lub osoby te dorabiają w ten sposób po godzinach do etatu. Szacuje się, że może to być nawet milion Polaków.

Zobacz także: Oskładkowanie umów zleceń. Ekspert: Elastyczne umowy też są potrzebne

Pełne oskładkowanie zleceń. Wraca kontrowersyjna reforma

To już kolejna przymiarka rządu do tej reformy.

Pierwotnie była ona zaplanowana na 2018 r., jednak ze względu na obniżenie wynagrodzeń zleceniobiorców rząd ją przełożył - podaje "Rz".

Wyjaśnia jednocześnie, że zgodnie z obecnymi przepisami od kolejnej umowy ponad minimalne wynagrodzenie nie trzeba płacić składek do ZUS.

Gazeta wyliczyła, że po wprowadzeniu zmian osoba dorabiająca na zleceniu np. 3 tys. zł brutto, "na rękę" dostanie 2266 zł, czyli o prawie 300 zł mniej niż obecnie. "Dzięki nowym przepisom do kasy ZUS wpłynęłyby dodatkowo 4 mld zł w skali roku. Byłaby to kolejna po Polskim Ładzie obniżka wynagrodzeń zleceniobiorców, którzy od początku tego roku płacą pełną składkę zdrowotną od swoich przychodów i nie mają prawa do ulgi dla klasy średniej" - czytamy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1335)
Mowa ciała
4 miesiące temu
Co on kurde ma z tymi rękoma? wygląda jak jakiś oszust, łgarz czy inny ksiądz. Ludzie którzy mają takie przyruchy rękoma, próbują mówiąc nieprawdę przekonywać słuchaczy że jest inaczej, ale to z założeń jest kłamstwo.
jaj
4 miesiące temu
Złodziejskie państwo polskie!!!
Narcyz
4 miesiące temu
I tylko patrzeć,jak na ;odbytach; będą zakładać liczniki.
najtryt
4 miesiące temu
z jakiej racji każda umowa ma być oskładkowana kolejnym zuse,rozumiem,żę na emeryturę,ale na NFZ,niby z jakiej racji.Leczyc lepiej mnie nie będą ,a i tak najczęściej korzystam z prywatnie
Mgr.Mamoń
4 miesiące temu
PANIE błogosław PINIOKIA
...
Następna strona