Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Karolina Wysota
Karolina Wysota
|
aktualizacja

Sądny dzień w PZU. Zaczyna się rewolucja

25
Podziel się:

W piątek o 15 zebrała się powołana tydzień temu rada nadzorcza PZU, aby dokonać zmian na szczycie władz ubezpieczyciela. Ma powołać tymczasowy zarząd, który pokieruje spółką do czasu wyłonienia docelowego kierownictwa w konkursie.

Sądny dzień w PZU. Zaczyna się rewolucja
PZU czekają duże zmiany personalne (GETTY, Damian Lemaski, Bloomberg)

Z nieoficjalnych informacji money.pl wynika, że o godzinie 15 obrady zaczęła nowa rada nadzorcza PZU, tym samym rozpoczynając rewolucję kadrową w zarządzie państwowego ubezpieczyciela. Informację podawał też forsal.pl. 

Sądny dzień w PZU

W piątek odwołany ma zostać obecny zarząd PZU, który do spółki przyszedł za czasów rządów Zjednoczonej Prawicy. W jego miejsce rada nadzorcza ma delegować część swoich członków, aby utworzyć tymczasowy zarząd, który pokieruje spółką do czasu rozstrzygnięcia konkursu na prezesa i członków zarządu.

Również w piątek ogłoszony ma zostać otwarty konkurs.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sprzedaje auta za miliony! "Tesli mi nie szkoda, traktuję ją jak lodówkę" - Robert Michalski #18

Jak dowiedział się money.pl, w zarządzie powinien się ostać dyrektor finansowy grupy PZU Tomasz Kulik, aby zapewnić płynność działania w okresie przejściowym. W PZU pracuje od ponad 12 lat. Wcześniej przez sześć lat pracował w Avivie.

Oprócz Kulika w zarządzie PZU w tym momencie zasiada prezes Beata Kozłowska-Chyła oraz sześciu członków: Maciej Rapkiewicz, Małgorzata Sadurska, Ernest Bejda, Małgorzata Kot, Krzysztof KozłowskiPiotr Nowak.

Większość trafiła do spółki z nadania politycznego, gdy władzę w państwie sprawował PiS i sojusznicy. Jak wyliczyła Wirtualna Polska, niektórzy nominaci poprzedniej władzy dorobili się w zarządzie ubezpieczyciela milionów. 

Miotła kadrowa w PZU

Zapowiadane przez koalicję rządzącą "odpolitycznienie" ruszyło w PZU tydzień temu. Zaczęło się jak zwykle od wymiany rady nadzorczej. 

Przypomnijmy: 15 lutego Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie akcjonariuszy powołało do rady nadzorczej kandydatów wskazanych przez państwo: byłego ministra rolnictwa i byłego szefa SLD Wojciecha Olejniczaka, a także doktora nauk ekonomicznych Michała Jonczynskiego, mającego 30-letnie doświadczenie w sektorze usług finansowych Adama Uszpolewicza, adwokat Anitę Elżanowską, radcę prawnego Michała Bernaczyka, członka Stowarzyszenia Niezależnych Członków Rad Nadzorczych Filipa Gorczycę, prof. Andrzeja Kaletę, radcę prawnego Małgorzatę Kurzynogę oraz doktora nauk prawnych Annę Machnikowską. 

wykres dla: PZU

Zorganizowaniem konkursu miałby się zająć Wojciech Olejniczak, o czym pisaliśmy w tamten piątek. Wśród potencjalnych kandydatów wymienia się obecnego prezesa mBanku Cezarego Stypułkowskiego oraz Andrzeja Klesyka. Obaj w przeszłości zarządzali Grupą PZU, obaj nie komentują tych doniesień kuluarowych.  

Ponadto na giełdzie nazwisk wymienia byłego prezesa PKP Jakuba Karnowskiego. Firsal.pl wskazuje też Witolda Jaworskiego, który dawniej zajmował już menedżerskie stanowiska w PZU.

PZU to największy ubezpieczyciel w Polsce pod względem udziałów w rynku mierzonych sumą zebranych składek. Zarabia głównie na ubezpieczeniach majątkowych, ale również życiowych, biznesie emerytalnym i zdrowotnym. PZU zarabia też na dywidendzie od banków, których jest udziałowcem. Posiada 32 proc. udziałów w Aliorze i 20 proc. w Pekao.

Udziałowcem PZU jest Skarb Państwa. Posiada 34,2 proc. udziałów w spółce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(25)
Lena
2 miesiące temu
Za co Im tak dużo płacą?
ISG
2 miesiące temu
A jakie znaczenie ma zmiana zarządu. Tą firma i tak rządzi bezpieka. I to chyba nawet już nie polska. Zarząd to pacynki, które nie mają o niczym pojęcia. Za co zresztą biorą dużą kasę (w przeciwieństwie do ludzi, którzy coś potrafią i tworzą zysk tej spółki).
Spniek
2 miesiące temu
Poproszę jescze PZU Centrum Operacji Sz. Pani Dorotę Penger.
gość
2 miesiące temu
Platforma już rządziła i powiem wam z autopsji jak tam było . Czy za PIS , czy za PO , czy za SLD było tak samo. Pociotki , znajomi znajomych aby tylko utrzymać się na stołku i dotrwać do emerytury. Niekompetentni ludzie, oderwani od rzeczywistości, nie mający pojęcia o niczym, absurd goni absurd. Te same błędy powtarzane on ponad 30 lat.
Bicza
2 miesiące temu
Czekam na zmianę w pensjach. PZU największy ubezpieczyciel, miliardy zarabia rocznie a pracownicy mają najniższą krajową! To jest wstyd
...
Następna strona