Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ubezpieczenie od skutków koronawirusa. Takich rzeczy szkolne ubezpieczenia nie przewidują

0
Podziel się

Ubezpieczyć dziecko od skutków zachowania na COVID-19 nie będzie w tym roku szkolnym łatwo. Ubezpieczyciele albo wyraźnie wyłączają taka ochronę, albo tak nieprecyzyjnie regulują tę kwestię, że w razie sporu rodzice mogliby żadnego odszkodowania ostatecznie nie dostać.

Ubezpieczenie od skutków koronawirusa. Takich rzeczy szkolne ubezpieczenia nie przewidują
Rodzice interesują się ubezpieczeniem od skutków koronawirusa. Takich ofert jednak nie ma (PAP, PAP/Valdemar Doveiko, Valdemar Doveiko)
bDSPRmdh

Rzecznik Finansowy dr hab. Mariusz Jerzy Golecki zlecił analizę wzorców umownych ubezpieczeń szkolnych. Był ciekaw, czy firmy ubezpieczeniowe oferują ochrone przed ryzykiem związanym z pandemią i zachorowaniami na COVID-19. Wynik analizy jest dla niego zniechęcający.

- Niestety, analiza wykazała, że większość ubezpieczycieli nie zdecydowała się na stworzenie dodatkowej zachęty do zawierania tak grupowych, jak i indywidualnych ubezpieczeń NNW dzieci i młodzieży szkolnej i objęcia tego ryzyka. Szkoda, bo w niektórych wypadkach widać, że jest potencjał do rozszerzenia zakresu takich umów. – mówi Mariusz Jerzy Golecki.

Eksperci Rzecznika Finansowego przenalizowali ofertę 13 ubezpieczycieli oferujących na polskim grupowe i indywidualne ubezpieczenia NNW dzieci i młodzieży. Okazuje się, że w większości wypadków ochrona na wypadek COVID-19 nie jest udzielana, albo nie jest to precyzyjnie określone.

bDSPRmdj
Zobacz także: Ubezpieczenie od koronawirusa. "Rośnie zainteresowanie polisami"

- Czterech ubezpieczycieli przy konstrukcji swoich ofert NNW młodzieży od razu wyklucza wszelkie ryzyka zachorowań. Ogranicza zakres ochrony do nieszczęśliwych wypadków, które mogą się zdarzyć w szkole lub w drodze do szkoły. W jednej ofercie indywidualnego ubezpieczenia NNW dziecka z zakresu została wykluczona pandemia jako taka – wylicza Andrzej Kiciński, zastępca Rzecznika Finansowego. 

bDSPRmdp

Ochrona – tak, ale po opłaceniu dodatkowej składki

W części tego typu umów jest przewidziana ochrona na wypadek wystąpienia nagłych zachorowań lub/i poważnych zachorowań. Jednaj tylko w czterech analizowanych ofertach zachorowanie na COVID-19 znajduje się wprost w katalogu nagłych/poważnych zachorowań. W jednym przypadku ubezpieczony może liczyć na wypłatę np. 5 tys. zł w razie odpowiednio udokumentowanego zachorowania na COVID-19. Przy czym we wszystkich przypadkach ochrona ubezpieczeniowa z tego tytułu świadczona jest po zapłaceniu dodatkowej składki.

- W pozostałych analizowanych produktach zachorowania nie zostały jednoznacznie zdefiniowane. Może to rodzić problemy interpretacyjne, czy zachorowanie na COVID-19 będzie rzeczywiście mieściło się w zakresie udzielanej ochrony ubezpieczeniowej – mówi Andrzej Kiciński, zastępca Rzecznika Finansowego.

W przypadku wystąpienia nagłego i poważnego zachorowania część umów przewiduje wypłatę świadczenia pieniężnego za pobyt w szpitalu. Może być ono jednorazowe lub wypłacane za każdy dzień pobytu w szpitalu. Dla przykładu, jeden z ubezpieczycieli w zależności od wariantu powiązanego z wysokością dodatkowej składki wypłaca jednorazowo od 200 do 500 złotych za pobyt w szpitalu z dodatkową wypłatą za pobyt na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej wynikły z powodu zachorowania na COVID-19.

bDSPRmdq

W ofercie innego ubezpieczyciela skierowanej do kadry nauczycielskiej i pracowników oświaty znajduje zapis o wypłaceniu jednorazowego świadczenia za zachorowanie na COVID-19 (także w dodatkowo płatnej opcji dodatkowej). Dotyczy to jednak tylko wypadków, w których choroba została wywołana wywołane kontaktem z zakażoną krwią podczas wykonywania pracy o charakterze medycznym. W takiej sytuacji ubezpieczyciel oferuje także pokrycie kosztów leczenia.

- Jest to ciekawa propozycja, ale dotyczy tylko personelu medycznego zatrudnionego w szkołach i nierealizująca jednak potrzeb ogółu pracowników placówek oświatowych , ani też uczniów i ich rodziców – mówi Andrzej Kiciński.

 Na otarcie łez po wycieczce szkolnej

bDSPRmdr

Innym sposobem kompensacji zachorowania na wirusa COVID-19, jaki można spotkać w zapisach analizowanych umów, jest świadczenie zwrotu kosztów pogrzebu rodziców lub opiekunów dziecka. W jednej z ofert znajduje się też gwarancja zwrotu kosztów opłaconej wycieczki szkolnej, jeśli ubezpieczony nie weźmie w niej udziału ze względu na zachorowania na COVID-19.

Rzecznik Finansowy w rozesłanej ankiecie zapytał ubezpieczycieli czy zamierzają w najbliższym czasie modyfikować swoją ofertę ubezpieczeń szkolnych o różne opcje związane z zachorowaniem na COVID-19. W większości wypadków odpowiedź była negatywna.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDSPRmdK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)