Money.plUbezpieczeniaVademecum ubezpieczonegoCzy przedmioty o szczególnej wartości (np. kolekcjonerskiej) mogą być ubezpieczone i jeżeli tak to na jakich warunkach ?

Czy przedmioty o szczególnej wartości (np. kolekcjonerskiej) mogą być ubezpieczone i jeżeli tak to na jakich warunkach ?


Oczywiście tego typu przedmioty, kolekcje mogą być również ubezpieczane z tym, że zwykle na odrębnych od standardowych warunkach - tzw. warunkach szczególnych lub w ponad standardowych wariantach ubezpieczenia. Tak więc przedmioty o szczególnej wartości w tym także kolekcjonerskiej, biżuteria i inne cenne wyroby, środki płatnicze w większej wartości, dokumenty i papiery wartościowe w większości mieszkaniowych warunków ubezpieczenia wymagają ponad standartowych warunków lub rozszerzonego ich wariantu, które trzeba dokładnie ustalić i określić w umowie z zakładem ubezpieczeń. Zwykle w przypadku ubezpieczeń tego typu przedmiotów do ich zawarcia będzie potrzebna uprzednio wykonana specjalistyczna wycena rzeczoznawców, często również dodatkowe zabezpieczenie tego typu mienia (dodatkowe alarmy, systemy monitorowania obiektu, systemy zabezpieczenia przeciwpożarowego, czujniki temperatury, dymu, sejfy, skrytki, szafy pancerne etc.) Wymogi w tym zakresie określane są zwykle w aneksie do umowy ubezpieczenia poprzedzonym specjalistyczną analizą ryzyka ubezpieczeniowego związanego z ubezpieczanym mieniem i jego wartością. Tego typu ubezpieczenia potrzebne są zwykle dla przedmiotów o szczególnej wartości kolekcjonerskiej (zbiory numizmatyczne, filatelistyczne, kolekcje broni i innych przedmiotów, cenne obrazy, kamienie szlachetne, rzeźby, świeczniki, cenne zbiory bibliofilskie etc.), stara biżuteria i inne cenne wyroby (srebrne zastawy, sztućce, markowa porcelana). Oczywistym jest, że za takie ponad standardowe ubezpieczenia trzeba zapłacić podwyższoną, czasami wyjątkowo wysoką składkę.

Odpowiedź na pytanie przygotował r.pr w BRU Aleksander Daszewski

?
Wprowadź listę symboli lub nazw walorów, które chcesz porównać na wykresie, rozdzielając je przecinkami.

W trakcie wypełniania pola, system będzie podpowiadał nazwy dostępnych walorów - możesz wybrać je z utworzonej listy.
money analytics